Nasz Spot - Szkoła Kitesurfingu w Egipcie - EASY SURF El Gouna
EASY SURF/EASY SURF El Gouna/Spot/Plaża, Wiatr i Woda

Nasz Spot

PŁASKA, PŁYTKA I LAZUROWA WODA - NASZ SPOT

Płaska i płytka laguna (około 500 m  wody po pas), piaszczysta plaża i dno, turkusowa woda oraz bardzo dobre statystyki wiatrowe sprawiają, że nie można wymarzyć sobie lepszego miejsca do pływania i nauki kitesurfingu! A co jeśli powiemy Wam jeszcze że temperatura powietrza rzadko spada poniżej 25 stopni, roczna statystyka wiatrowa przekracza 70% dni z wiatrem powyżej 4 Beauforta? I dorzucimy jeszcze że ponad 6 miesięcy w roku pływamy BEZ PIANEK? Uwierzcie nam - nie znajdziecie lepszego miejsca tak blisko Europy, w którym możecie kite'ować 365 dni w roku!

 

 

Wiatr

Nasz spot znajduje się w strefie passatów, czyli stałych wiatrów wiejących w strefie międzyzwrotnikowej. Dodatkowo wzmacniane są one przez dwa efekty:

 • terenowy - ukształtowanie terenu w pobliżu naszego spotu sprawia że wiatr przybiera na sile ze względu na efekt venturiego, czyli efekt tzw. dyszy. Góry, które znajdują się za naszą bazą oraz wyspy na Morzu tworzą naturalną dyszę wzmacniającą wiatr w tym regionie.
 • termiczny - różnica temperatur pomiędzy wodą, a lądem powoduje wzmocnienie siły wiatru (bryza)

Właśnie te czynniki prowadzą do tego, że na naszym spocie średnia roczna statystyka przekracza 70% dni wietrznych w roku!

 

Kierunki wiatru:

 • NW / NNW - tak wieje prawie cały czas, dzięki czemu na spocie mamy przyjemny sideshore/side on-shore. Taki kierunek wiatru należy do najbezpieczniejszych, ponieważ zawsze pozwoli wrócić na brzeg. Powietrze, które wieje z północnego-zachodu jest suche i lekkie, więc wysokie temperatury nie są aż tak odczuwalne. A jak wieje z północy, to przeważnie wieeeejeeeee...:)
 • NNE/NE - bardzo rzadkie zjawisko. Kiedy wiatr zaczyna wiać ze wschodu, powietrze staje się wilgotne, a nasz spot zmienia się nie do poznania. Taki wiatr jest idealny do ćwiczenia nowych trików (przeważnie 12-15 węzłów).
 • SW - możliwy tylko w zimę, tylko kilka dni w roku. Silny off-shore, który zrywa czapki z głów...

 

Jakie rozmiary latawców zabrać?

Najlepiej wszyszystkie  jakie posiadacie - od małych 6-7m po duże 13-17 metrowe latawce. Średnia siła wiatru na naszym spocie to około 14 - 17 węzłów, lecz jak sama nazwa wskazuje jest to tylko średnia.

Obserwując zachowanie wiatru na naszym spocie zauważyliśmy następujące zależności:

 • rano wiatr zawsze jest silniejszy,
 • wraz z odpływem siła wiatru obniża się,
 • wraz z przypływem siła wiatru zwiększa się,
 • na około godzinę przed zachodem słońca siła wiatru zwiększa się - często potrafi się rozwiać od zera do ponad 20 knts,
 • jeśli prognoza pokazuje brak wiatru to zawsze warto spróbować wstać rano i sprawdzić - w takie dni można liczyć na niezapowiedziane pływanie, ale tylko w godzinach wczesnoporannych.

  

 

Woda

Nasz spot jest idealny dla kitesurferów na każdym poziomie zaawansowania. Początkujący docenią rozległą 500 metrową płyciznę, na terenie której woda w zależności od fazy pływu sięga maksymalnie do pasa. Stwarza ona idealne warunki do bezpiecznego i komfortowego szkolenia - nigdzie nie zrobicie szybszych postępów niż na tego typu spocie.

Osoby zaawansowane prócz płytkiej laguny docenią płaską, niezafalowaną wodę, która sprawia że pływanie na naszym spocie jest bardzo komfortowe oraz znacznie ułatwia naukę nowych tricków. Głęboka woda jest oddzielona od płytkiej przez żywą rafę, która nawet przy odpływie nie wystaje ponad wodę, więc może spokojnie nad nią przepłynąć, bez obaw o zarysowanie deski. Dalej już tylko morskie wojaże. W razie potrzeby, w każdym momencie można uzyskać pomoc z motorówki asekuracyjnej. 

 

Pływy

 

Jak na każdym spocie w Egipcie, również na naszym obowiązują pływy. Siedząc w bazie od rana do późnego popołudnia zauważycie, jak woda podnosi się i opada. A czasem może i nie zauważycie, bo bywa, że różnica między przypływem i odpływem jest naprawdę niewielka (zależy m.in. od pory roku i fazy Księżyca). Najbardziej widoczna jest latem, a przez pozostałą część roku słowo "odpływ" kojarzyć Wam się będzie tylko z pieniędzmi wydanymi w barze ;)

Spot przy naszej szkole w Element Watersports jest praktycznie nie zależny od pływów, to znaczy, że pływać i szkolić bez żadnego zagrożenia czy przeszkód takich jak rafa można i przy przypływie i przy odpływie. Także z tego powodu Element jest jedyną szkołą w El Gounie która oferuje windsurfing!

 

Koniecznie zabierz ze sobą:

 • piankę zgodnie z naszą sugestią w tabeli poniżej
 • krem z filtrem 30 lub wyższym
 • okulary przeciwsłoneczne
 • lycre z długim rękawem - szczególnie latem
 • buty neoprenowe, które ochronią twoje stopy przed kawałkami starej rafy i ostrymi muszlami (dotyczy głównie początkujących)

 

Średnie miesięczne temperatury:

Galeria

Na co jeszcze czekasz?


Zadzwoń! +20 120 133 9300

Formularz kontaktowy

Newsletter


Opinie Klientów

Back to Top