EASY SURF Kiteopedia

Kiteopedia! Cykl wpisów, który pomoże Ci zostać pro świeżo po kursie!

Odcinek 01: Jak zostać PRO świeżo po kursie!

EASY SURF Kiteopedia to cykl postów, który powstał z myślą o osobach świeżo po kursie, stawiających swoje pierwsze samodzielne kroki w kitesurfingowym świecie. Jest to również baza kompetentnych informacji dla osób, które chcą odświeżyć wiadomości lub poszerzyć swoją wiedzę. Kiteopedia to nie tylko podsumowanie treści obejmujących trzy pierwsze poziomy IKO, to również wiadomości wykraczające poza kurs podstawowy, takie jak pływy, efekty wiatrowe, doberanie właściwego sprzętu czy słówka po angielsku przydatne podczas każdego kite wyjazdu.

UWAGA: Kiteopedia NIGDY nie zastąpi odbycia kursu kitesurfingu w profesjonalnej szkole. Pominiętcie tego etapu grozi utratą zdrowia lub życia!

Kitesurfingowy przewodnik, jak być PRO świeżo po kursie kite?
Pływaj bezpiecznie na całym świecie!

Samodzielny kitesurfer, czy to ja?

Aby opanować podstawy kitesurfingu zazwyczaj potrzeba około 8 godzin. To czas, kiedy większość osób osiąga etap startowów z deską. Jednak, jak już zdążyłeś się przekonać, nie jest to poziom bycia 100% samodzielnym riderem. Aby czuć się zupełnie pewnie i bezpiecznie na wodzie bez wsparcia instruktora ważne jest opanowanie kilku dodatkowych umiejętności. Jakich?

  • Swobodne i powtarzalne przepłynięcie odcinków długości minimum 150-200 metrów.
  • Kontrolowane zatrzymanie i zmiana kierunku płynięcia (zwrot).
  • Kontrolowanie prędkości za pomocą zmiany pozycji deski i latawca.
  • Umiejętność mijania się z innymi użytkownikami spotu oraz znajomość Prawa Drogi w praktyce.
  • Umiejętność wystartowania latawca przy pomocy osób trzecich.
  • I coś co jest mocno bagatelizowane na Półwyspie: body dragi pod wiatr, które pozwalają Ci odzyskać zgubioną deskę na głębokiej wodzie.
  • Self-rescue, czyli jak poradzić sobie w razie awarii sprzętu lub innych problemów.
Kiteopedia!
Na każdej sesji kite używaj głowy 😉

Zatem odpowiadając na postawione w nagłówku pytanie. Samodzielny kitesurfer to osoba używająca głowy podczas swoich sesji na wodzie, znająca międzynarodowe prawo drogi, wiedząca co należy zrobić w sytuacji zagrożenia, w tym również w momencie, kiedy wiatr się skończy nieco niespodziewanie i za szybko 😉.

Zosia samosia, czyli na ile samodzielności mogę sobie pozwolić?

Kitesurfing, nie jest to typowy sport grupowy, jednak, aby był bezpieczny i przyjemny warto go uprawiać z innymi osobami. Dzięki temu zawsze masz motywację, aby się rozwijać. Masz kogo zapytać o radę. W sytuacji zagrożenia będzie ktoś kto wezwie pomoc. Nie znaczy to, że musisz zawsze pływać w grupie znajomych – po prostu wybieraj spoty gdzie pływają inne osoby. Zawsze będziesz mógł liczyć na ich pomoc w wystartowaniu / wylądowaniu, ocenie warunków czy w razie problemów – wezwaniu pomocy.

Kitesurfing dla dziewczyn
Kurs kitesurfing Hel

PAMIĘTAJ: jeśli chcesz liczyć na innych, inni muszą również liczyć na Ciebie. Nigdy nie lekceważ innych kitesurferów w potrzebie, chętnie startuj innym latawce, zachowuj się tak, jak chciałbyś, aby inni zachowali się wobec Ciebie. Jeśli potrzebujesz w praktyce doszlifować swoje umiejętności, np. odzyskiwania deski innego kitesurfera odwiedź nas i wybierze kurs doszkalający EASY SURF Safety.

Pływaj z przyjaciółmi, Kiteopedia!
Kitesurfing na Morzu Czerwonym

Zawsze zastanów się dwa razy, zanim rozważysz pływanie w miejscu gdzie na wodzie nie ma żadnego innego kitesurfera. Jeśli jest to popularny spot, a mimo wiatru nie ma nikogo na wodzie zapewne coś jest nie tak. Zbyt silny wiatr lub nieodpowiedni jego kierunek, zbyt niski poziom wody czy nadchodząca burza mogą być jednymi z wielu powodów, dla których na spocie nie ma innych kitesurferów. Nie ryzykuj, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności.

Dlaczego w Kiteopedii nie piszemy o self-launching?

Na pustym spocie w razie problemów nie będzie nikogo, kto może udzielić Tobie pomocy. Przeszkodę napotkasz w momencie startowania latawca. Podczas kursu uczyłeś się jak poprawnie i bezpiecznie wystartować kogoś oraz jak zostać wystartowanym. W kolejnych postach znajdziesz przypomnienie tego bardzo ważnego i niebezpiecznego manewru.

EASY SURF El Gouna
EASY SURF El Gouna

Zapewne już słyszałeś o metodzie samo-startowania i lądowania się (ang. self-launching, self-landing). O ile self-landing da się wykonać bezpiecznie, to samodzielny start nie jest rekomendowany ze względu na bezpieczeństwo. Dlatego nie znajdziecie omówienia tego manewru w kiteopedii. Jeśli bardzo zależy Ci na ich poznaniu zachęcamy do umówienia się na zajęcia z doświadczonym instruktorem, z którym w odpowiednich warunkach, będziesz mógł je bezpiecznie przećwiczyć. Techniki te są możliwe na szerokich plażach z dala od drzew, skał, budddynków, przy słabym wietrze. UWAGA: Nigdy nie próbuj tego przy pomocy instruktażu kolegów, filmów na YouTube.

Kieopedia – ciąg dalszy nastąpi 😉

W kolejnym poście przeczytacie na co zwrócić uwagę wybierając spot idealny. Stay tuned!