Body dragi

Kiteopedia: Body dragi pod wiatr, czyli poprawiamy technikę!

Odcinek 07: Body dragi pod wiatr, czyli poprawiamy technikę!

Body dragi to ćwiczenie z latawcem, ale jeszcze bez deski. Można je śmiało zaliczyć do etapu nauki pracy i kontroli latawca. Najpierw uczysz się body dragów z wiatrem, czyli generujesz moc kajtem. Wielu uważa, że to pierwszy moment prawdziwej zabawy, ten moment kiedy rozumiesz, że to Twoja nowa pasja! Później mamy body dragi pod wiatr, ćwiczenie, które pozwala praktykować kontrolę latawca jedną ręką i uratuje nie jedną późniejsza sesję na kite 😉

Dlaczego dobry instruktor katuje Cię body dragami?

Ponieważ bez umijętności body dragów nie będziesz miał kontroli nad latawcem. A dzięki body dragom pod wiatr poczujesz się pewnie na głebokiej wodzie i zgubienie deski nie skończy się płynięciem do brzegu na rescue łodzi 🙂

Czy body dragi po wiatr są mi potrzebne?
Każdy dzień to dobry dzień by poprawić swoję technikę!

Body dragi z wiatrem

To kolejny krok, zaraz po lekcji sterowani latawcem. Teraz w końcu możesz się położyć i pozwolić, aby latawiec ciągnął Cię po wodzie 🙂 Pierwszy raz czujesz jego moc i uczysz się nie przyciągać baru do siebie. To bardzo ważne ćwiczenie, przygotowujące Cię do późniejszych startów z deską i samego pływania. Nie lekceważ tego etapu, dzięki temu będziesz umiał generować moc latawcem po starcie lub w momentach granicznego wiatru, wtedy kiedy masz za mało mocy. Ćwicz 'ósemki’! Nazwa wzięła się od ruchu latawcem jaki wykonuje on na niebie 🙂

EASY SURF kurs kitesurfingu
Tak, robiąc body dragi z wiatrem możesz kogoś doholować do brzegu czy po prostu się powygłupiać robiąć 'pociąg’

Body dragi pod wiatr – kiedy się przydadzą?

Ten rodaj body dragów pozwoli Ci:

  1. czuć się bezpiecznie na głębokiej wodzie;
  2. uninkąć chodzenia po niepewnym gruncie 😉 Kiedy nie ubrałeś butów, a na dnie są kamyki, musze, jeżowce;
  3. przejść przez przebój na zafalowanym spocie.

Większość spotów na świecie to miejsca z głęboką wodą. A to znaczy, że aby czuć się komfortowo w każdej sytuacji musisz umieć wykorzystać sam latawiec, aby udać się pod wiatr. Najczęstszą sytuacją jest po prostu zgubienie deski. I to zarówno przy nauce startów, jak i później będąc samodzielnym. Właściwie ciężko z czystym sercem nazwać siebie „samodzielny riderem”, kiedy nie jesteś w stanie odzyskać deski.

Jak się uczyć body dragów skutecznie?

Jednak, co ważne, body dragów nie ma sensu uczyć się ciągiem przez godzinę czy dwie. Warto rozpoczynać kolejne zajęcia od kilku prób w obie strony. Kiedy ćwiczenie jest zaliczone? Wybierz punkt odniesienia, np. Twój instruktor. Jeśli zaczynasz ćwiczenie na wysokości stojącego nieruchomo instruktora i po dwóch/ trzech halsach jesteś powyżej niego, to jest pełen sukces. Ale ćwiczenie będzie zaliczone, kiedy nie stracisz wysokości, czyli wrócisz najniżej na wysokość instruktora (czyli tam gdzie zacząłeś :)) Body dragi możesz szlifować na lekcji skupiającej się na steady pull’ach, czyli ćwiczeniu poprawnej pozycji ciała i deski przy starcie oraz poprawnego ruchu startowego latawcem. Podczas tej lekcji uczysz się też zakładać deskę i tu wraca kontrola latawca jedną ręką. Jak widzisz wszystko się składa powoli do kupy 😉 Podczas nauki startów i prób przepłynięcia coraz dłuższych odcinków również nie ominiesz praktyki body dragów. To ten moment, kiedy pierwszy raz w Twoim kitesurfingowym życiu ich naprawdę potrzebujesz.

Dlaczego ćwiczymy kontrolę latawca jedną ręką?
No dobra, to pokaż, że umiesz jedną ręką 😉

Body dragi pod wiatr – jak je poprawnie wykonać?

Długie halsy

Zacznę od krótkiej, a chyba najważniejszej rady, która przyda się przy każdym zyskiwaniu wysokości. Czy to na desce czy bez niej. Płyń długie halsy, czyli zmieniaj kierunek jak najrzadziej. Lepiej wyjdziesz na robieniu 2 długich halsów niż 6 krótkich. Dlaczego? W body dragach pod wiatr chodzi o zyskiwanie wysokości, czyli płynięcie pod wiatr. Kiedy ją tracisz (inaczej, kiedy wiatr Cię spycha)? W momencie, gdy trzymasz latawiec w zenicie, a robisz to np. zmieniając kierunek. Możesz robić wszystko poprawnie w body dragach pod wiatr, a i tak tracić wysokość, jeśli za źle zmieniasz kierunek. Jak to, więc robić poprawnie? Zanim przerzucisz latawiec na drugi 'nowy’ hals (1) ustaw ciało pionowo w wodzie, (2) daj latawiec delikatnie, odpuszczając bar do zenitu (widzisz, tutaj przydaje się wiedza z ćwiczenia body dragów z wiatrem – latawiec idzie do góry na odpuszczanym barze, idzie w dół, to bar skręcasz i zaciągasz).

Body dragi poprawna pozycja ciała

Pozycja ciała

W body dragu pod wiatr Twoje ciało działa jak deska podczas pływania pod wiatr, stawia opór ciągnącemu latawcowi. Czyli nie możesz leżeć płasko na brzuchu, musisz krawędziować ciałem. Skieruj więc klatkę piersiową do baru, a resztę ciała ułóż na boku. Mięśnie brzucha napięte, nogi wyprostowane, palce obciągnięte – całe ciało tworzy linię prostą. Masz problem z uciekającym do góry latawcem? Unieś wyżej łokieć sterującej ręki. Wolna ręka wyciągnięta, stanowi ster. Nie możesz jej odchylić za bardzo do tyłu (oddalić od baru), ręka ma być pod katem 45 stopni względem baru. Nie wychylaj jej, jakbyś chciał sięgnąć po coś z tyłu, niech będzie przedłużeniem Twojego ciała w linii prostej. Głowę przytul do tej ręki. Patrz na latawiec lub niebo. Pomaga to kontrolować latawiec i utrzymać prawidłową pozycję ciała. Wykonując body dragi pod wiatr latawiec musi być w połowie drogi między zenitem, a powierzchnią wody, około 45 stopni nad wodą. Ma Cię ciągnąć w lewo lub prawo (zależnie w którą stronę płyniesz), aa nie w górę. To taki sam błd, jak przy pływaniu pod wiatr na desce – trzymanie latawca zbyt wysoko. Latawiec będą w zenicie ciągnie w górę, a ma ciągnąć w kierunku płynięcia.

Body dragi pod wiatr co robię źle?
Body dragi da się ćwiczyć z uśmiehcem na twarzy 😉

Widzę deskę, już już ją mam… o, jednak nie mam 😑

Druga dobra rada – miń deskę, niech znajdzie się przed Tobą (w dole wiatru). Jeśli zdobędziesz sporo wysokości, to dopłyniesz do niej body dragiem z wiatrem (🙂). Nie odchylaj głowy szukające deski, kiedy płyniesz body dragiem pod wiatr. Nie wyciągaj ręki po nią, bo już oczami wyobraźni ją masz. Dużo lepiej się zatrzymać na chwilę, latawiec na odpuszczanym barze do zenitu i rozglądasz się. Pamiętając, że nie robimy tego za długo, tak jak nie otwieramy lodówki, aby pooglądać co w niej mamy. Kiedy zaczynasz się rozglądać lub łapać deskę płynąc zwyczajnie tracisz kontrolę nad latawcem i tracisz całą tak pieczołowicie zyskaną wysokość. Kiedy masz deskę przed sobą, spokojnie spłyń do niej i kontrolując latawiec jedną ręką w zenicie złap deskę. Najpierw kontroluj dobrze latawiec, potem łap deskę. Kolejny moment, kiedy przydaje się kontrola latawca jedną ręką. Teraz rozumiesz, dlaczego na pierwszej lekcji chodziłeś wzdłuż brzegu z latawcem w dłoni).

Jak odzyskać deskę?
Podstawa to dobre opanowanie kontroli latawca jedną i dwoma rękoma!

Body dragi z deską – kuzynka body dragów pod wiatr 😉

Zasady są te same co w przypadku body dragów pod wiatr. Z deską będziesz się body dragować, aby przejść przez falę przy brzegu (przybój). Czasami, kiedy osłabnie wiatr pozwolą Ci dopłynąć do brzegu, nawet z wiatrem. Jak trzymać deskę? Chwyć ją za rączkę lub bliższy strap. Krótką krawędź deski oprzyj na biodrze i połóż się bokiem do wody.

WAŻNE: oprzyj łokieć ręki, która trzyma strap na blacie deski, pomoże to trzymać 'dziób’ deski nad powierzchnią wody.

Body dragi z deską, EASY SURF Kitesafari
W EASY SURF przed Pro Camp’em pokazujemy i sprawdzamy czy umiesz body dragi 😉

Masz pytania lub chciałbyś poćwiczyć jakikolwiek element z kursu? Może chcesz wrócić do kite po dłuższej przerwie? Napisz do nas, a my z chęcią pomożemy 🙂