kitesafari bardziej eko bez plastiku

Kitesafari bez plastiku

Kitesafari bardziej eko? To możliwe!

Już za chwilę rusza sezon kitesafari po Morzu Czerwonym. Ahh ten piękny długowyczekiwany wyjazd…. Ale jeszcze jedna sprawa do zastanowienia. Niestety, ale z roku na rok widzimy co raz to większe ilości plastiku i innych zanieczyszczeń w Morzu Czerwonym. A chyba każdy z Nas chciałby się cieszyć tak pięknym Morzem jak na zdjęciu powyżej prawda? Dlatego wierzymy, że nasze i Wasze czyny mają znaczenie. W związku z tym zamieszczamy tutaj kilka rzeczy, które moglibyśmy zorganizować w ramach własnego działania, aby zredukować ilość plastiku podczas wyjazdu. Każdy z nas ma wpływ na to, co zostawi po sobie w miejscu, do którego chcemy pewnie jeszcze wracać latami.

Co mogę zrobić?

  1. BUTELKA NA SPOT
    Picie wody to szalenie ważna sprawa podczas Kitesafari, ale po co pić z plastikowych butelek. Niech każdy zabierze butelkę termiczną, do której będzie nalewać wodę z dużego dystrybutora na statku. Wówczas nie musimy zabierać do lodówki na spot tak dużych ilości małych plastikowych butelek z wodą. Dodatkowo woda w butelce termicznej pozostanie dłużej zimna 😉

2. WODA DO PICIA NA POKŁADZIE
Praktycznie na każdym pokładzie są dystrybutory z wodą, a przy nich kubeczki plastikowe (w razie czego!), ale niech Cię ręka parzy i omijaj z daleko. Sięgnij po normalną szklaną szklankę w barze i nalej do niej.

3. KOSMETYKI

Idealnym rozwiązaniem są kosmetyki w kostce: szampon, mydło a nawet odżywka do włosów. Mają naturalny skład, są bezpieczne dla życia morskiego i raf, nie zanieczyszczają wód, które i tak są już w opłakanym stanie w Egipcie. Wszyscy wiemy, gdzie opróżniane są zbiorniki z wodą brudną podczas kitesafari, wszystko ląduje w morzu.

Nie zabierajmy plastikowych butelek z kosmetykami – większość z nich ma bardzo niefajny skład dla naszego ciała i dla życia morskiego, a po użyciu plastik niestety zostanie w Egipcie. Poniżej kilka propozycji przyjaznych środowisku kosmetyków:

Marka LUSH:
https://uk.lush.com
– szampon: https://uk.lush.com/products/plastic-free-shampoo-bar/jumping-juniper

Marka Foamie, mają wersję ze sznurkiem do powieszenia, idealna na kitesafari: https://www.cosmeterie.pl/foamie

Polska marka Szpaki:
https://4szpaki.pl/s?q=mydło+w+kostce
– odżywka: https://4szpaki.pl/naturalna-odzywka-do-wlosow-w-kostce

Jeżeli możesz ogranicz także kosmetyki do absolutnego minimum, np. stosując jeden środek do mycia włosów i ciała, zamiast płynu, peelingu, maski, oliwki itd. Weź ze sobą 1-2 niezbędne produkty.  Dobierając odpowiednią ilość kosmetyków ochronisz rafy koralowe, a także zaoszczędzisz miejsce w bagażu.

4. MASZYNKA DO GOLENIA
Alternatywą dla plastikowych jednorazowych są metalowe maszynki z wymiennym ostrzem, https://menland.pl/maszynki-do-golenia/muhle-maszynka-do-golenia-na-zyletki-r89

5. KREMY OCHRONNE I PRZECIWSŁONECZNE

Większość kremów do opalania szkodzi naszej skórze oraz rafom koralowym i innym organizmom wodnym. Zawierają chemiczne filtry UV, składniki kremów działają utleniająco na wodę, zmieniając jej stan na H2O2, czyli nadtlenek wodoru (inaczej: wodę utlenioną). Nadtlenek wodoru reaguje z tkankami żywych organizmów w znaczny sposób.

Do 2021 wszystkie kremy używane na Hawajach mają mieć skład bezpieczny rafom koralowym: żadnych szkodliwych filtrów chemicznych i nanocząsteczek zaburzających życie organizmów wodnych. Za Hawajami będą szły kolejne rejony świata, którym zależy na zachowaniu ich unikalnych ekosystemów. Sami możemy już dziś dokonać wyboru, czym będziemy się smarować na najbliższym wyjeździe i wybierajmy takie kosmetyki, które nie tylko nie zaszkodzą nam (przez zawartość parabenów czy SLS-ów), ale też nie sprawią kłopotu środowisku. Przykładowe bezpieczne kosmetyki:

Przykładowe kremy:

Przykładowe Sun-sticki:

6. PRZEKĄSKI NA PLAŻĘ

Wiadomo ochota na batonik zawsze może nadejść, można wziąć ze sobą na plaże i zjeść w przerwie albo znaleźć coś słodkiego w naszej lodówce. Ale przy 30 kts nie zawsze wszystkie śmieci trafią do worka na plaży. Za to znajdziesz w lodówce coś co nie szkodzi środowisku: jabłko, śliwkę, świeże daktyle, kiwi. To będzie rozsądniejszy wybór. A po deser wróć na łódkę 😉

7. WORKI NA UBRANIA I BIELIZNĘ

Porządki w walizce to z reguły wiele siatek jednorazówek. Jedna na kostiumy, inna na bluzki, inna na sukienki, na piankę. A czy to Nam tak naprawdę potrzebne. Możesz skorzystać z wielorazowych siatek płóciennych, które ciężej zgubić w ferworze imprezy na statku. Weź jedną siatkę plastikową (ale wielorazową!) w razie gdybyś musiał wziąć spowrotem mokre rzeczy.

8. POZBIERAJ ŚMIECI

Super, jeżeli każdy z Nas zadba o środowisko. Niestety nie jesteśmy sami na wyspach, ludzie pojawiają się i znikają, niektórzy może bez świadomości pozostawili jakieś śmieci po sobie. Nie bądź obojętny, weź ze sobą papierki czy plastiki i wyrzuć do kosza, który zawsze organizujemy na plaży. Wspólnie zadbamy o porządek plaż na tych pięknych wyspach.

9. DOBRZE PRZYMOCUJ SWOJE RZECZY

Może się to wydawać zabawne, ale codziennie ktoś zgubi jakąś rzecz w wodzie. Czy to okulary, czy czapkę, chustkę, bandanę, buta neoprenowego albo kapelusz odleci z pokładu statku. Poza utratą materialną wpuszczasz do oceanu plastik i tworzywa, które osiadają na dnie i będą się rozkładać setki lat. Wykorzystaj gumkę do okularów albo pływaj bez. Przywiąż czapkę do koszulki sznurkiem. Na pokładzie zabezpiecz wszystkie rzeczy, które odwieszasz to wysuszenia. Pamiętaj, na pokładzie też wieje wiatr.

Gorąco zachęcamy Was by „podjąć rękawicę” i przyłączyć się do walki o czystsze środowisko – pamiętaj – każdy, nawet najmniejszy krok ma znaczenie 😉 Do zobaczyska na wodzie!