kitesurfing-dla-dzieci

Kitesurfing dla dzieci – kiedy i jak zacząć naukę?

Kitesurfing dla dzieci

Nauka kitesurfingu dla dzieci? Czemu nie! Widok małego dziecka, które potrafi okiełznać latawiec zawsze budzi ogromny podziw, a wręcz zdziwienie. Bo niby jak taki młody człowiek ma siłę utrzymać kite w rękach? Otóż technika w tym sporcie to klucz! 😉
Sprzęt i metodyka nauczania również! A ich rozwój w ciągu ostatnich kilku lat mocno obniżył dolną poprzeczkę wiekową. Do rzeczy… Kiedy można wysłać dziecko na kurs? Jakie warunki musi spełniać maluch, aby czuł się pewnie w wodzie i powietrzu? Czy kitesurfing jest niebezpieczny? Na te pytania odpowiadamy w tym wpisie „Kitesurfing dla dzieci”.

Nauka kitesurfingu dla najmłodszych

Jak zacząć kitesurfing? Przede wszystkim od rozmowy z dzieckiem. Czy chciałoby spróbować ślizgania się po wodzie z latawcem w rękach. Jeżeli sam/sama jesteś kitesurferem to tutaj zadanie wydaje się łatwiejsze, gdyż dziecko może Ci towarzyszyć przy brzegu podczas pływania i stopniowo kierować swoją uwagę ku własnym próbom. Jeżeli nie uprawiasz kitesurfingu to wystarczy zabrać dziecko na plażę i pokazać jak to wygląda „na żywo”, albo puścić filmiki dostępne w Internecie. Warto też pokazać przykład innych dzieci na kite, aby rozbudzić świadomość, że nie jest to sport tylko dla dorosłych.

A potem? Potem trzeba obserwować ich reakcje.

 • Jeśli zauważysz efekt „wow”, a oczy Twojej pociechy zapłoną na samą myśl o kitesurfingu – czas zacząć szukać odpowiedniego kursu – o tym w dalszej części wpisu. 
 • Jeśli zauważysz zainteresowanie, ale także obawę (np. lęk przed wodą) to znaczy, że Twoje dziecko zalicza się do grupy najczęstszych przypadków. Wbrew pozorom najczęściej wszystkie lęki i obawy są stopniowo eliminowane dzięki odpowiedniej metodyce i nauce przez zabawę.
 • Jednak jeśli Twoje dziecko panicznie boi się wody i latawców – odpuść. Może to jeszcze nie ten moment. Do nauki kitesurfingu potrzebne są chęci i determinacja. 

Jakie zatem warunki musi spełniać dziecko, któremu już latanie na kite zakiełkowało w głowie? 😉

Nauka pływania na kitesurfingu – kiedy można zacząć?

Oficjalnie nie ma dolnej granicy wieku, jeśli chodzi o kitesurfing dla dzieci. Ważniejsza jest dojrzałość psychomotoryczna. Co to znaczy? Przyjmuje się, że dziecko jest gotowe na kurs, kiedy potrafi skupić się na jednej czynności przez około 30 minut. Niektóre dzieciaki osiągają tę zdolność już wieku 7 czy 8 lat, inne umieją się porządnie skoncentrować dopiero wtedy, kiedy zdmuchną na torcie 12 świeczek. To sprawa bardzo indywidualna, ale wiek około 10 lat jest najczęściej wystarczający. 

Kitesurfing dla dzieci – kilka podstawowych warunków

Istnieje natomiast pewna dolna granica wagowa. Przyjęło się, że ze względów bezpieczeństwa minimalna waga kursanta to około 40 kg. Jednakże przy wyspecjalizowanej kadrze instruktorskiej dzieci ważące ledwo ponad 30 kg potrafiły stawać i ślizgać się na desce. Natomiast rekordzista z Brazylii już w wieku 3 lat (mając około 15 kg) samodzielnie pływał na kite. Poza odpowiednią wagą ważną kwestią jest także umiejętność pływania. Ponadto dziecko powinno czerpać radość z przebywania w wodzie i nie bać się zanurzenia. Kitesurfing dla dzieci to wciąż forma zabawy! Warunek konieczny to także kamizelka ratunkowa i kask.

Nauka i zabawa w jednym

Latawiec kite dla dzieci i sprzęt szkoleniowy dzieci

Poza obowiązkową kamizelką i kaskiem najmłodsi adepci często ubierani są także w specjalne trapezy dziecięce z dodatkową uprzężą umożliwiające stabilniejszą pozycję i łatwiejszy chwyt baru (drążka sterującego). Ewolucja całego sprzętu odegrała kluczową rolę w popularyzacji kitesurfingu wśród młodszych. Kiedy kitesurfing dopiero raczkował sprzęt był w całości przeznaczony dla dorosłych. Bar odjeżdżał za daleko, systemy bezpieczeństwa były zbyt skomplikowane, za duży ciąg latawca czy za duża deska… Można by wymieniać dalej. Natomiast obecnie korzystamy z:
– barów z krótkimi linkami generującymi mniej ciągu,
– bezawaryjnych systemów bezpieczeństwa,
– latawców o małych siłach na barze,
– latawców komorowych dedykowanych dla dzieci,
– desek o wąskim rozstawie dostosowanym pod budowę ciała dziecka
– specjalnych dziecięcych footstrapów w małych rozmiarach
Wszystko to ma wpływ na bezpieczeństwo i zdecydowanie szybszy progres w nauce.

Kitesurfing – ile trwa nauka i od czego to zależy

Lekcje dla dzieci przeważnie trwają o połowę krócej niż zajęcia dla dorosłych. Nauka pływania na kitesurfingu to nie wyścig. Chodzi o to, aby nadmiernie nie przestymulować najmłodszych kursantów i nie zniechęcić ich do dalszej nauki. Program kursu różni się delikatnie w zależności od wagi i wytrzymałości dziecka.

 1. Dla dzieciaków ok. 30 kg
  Tutaj w grę wchodzą tylko zajęcia indywidualne. Najczęściej czas pojedynczej lekcji to 45-60 min. Dzieci zaczynają od najmniejszego dwulinkowego latawca treningowego (ok. 1-2 m2) w słabym wietrze bez trapezu. Uczą się sterowania, wyczucia wiatru i mocy jaką generuje latawiec. Zapoznają się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i poruszania się na spocie/akwenie. Na tym etapie można wykorzystać specjalne deski tandemowe. To deska, na której są zamocowane 2 pary strapów – jedne dla instruktora, a drugie dla dziecka, które może jeździć razem z nim bez umiejętności sterowania latawcem. Dzięki temu dziecko oswaja się z wodą i prędkością oraz ma niezłą zabawę 🙂 A wygląda to o tak: 


W miarę progresu można przejść do kolejnych etapów szkoleń z wykorzystaniem specjalnych latawców komorowych Flysurfer o powierzchni 4-5 m2. Takie latawce mają standardowo 4 linki i podłączenie do trapezu, ale nie generują przeciążeń dla kręgosłupa. Latawiec jest miękki i uderzając o wodę nie odczuwa się szarpnięć jak przy latawcach pompowanych. Kiedy dziecko umie już bardzo dobrze opanować latawiec oraz szybko reagować na polecenia instruktora można przejść dalej do body dragów oraz startów z deską. Wówczas instruktor korzysta z dodatkowych leashy lub lin, tak aby dziecko było zawsze w asyście instruktora. 

 1. Dla dzieci 30-35 kg
  Podobnie jak wyżej – krótkie lekcje, latawce komorowe i stopniowe przechodzenie od etapu do etapu. Pływanie w tandemie nie jest konieczne, chyba, że instruktor zaobserwuje lęk przed startami z deską lub potrzebne jest więcej motywacji i nauki przez zabawę  – wówczas można wykorzystać ten element. Pomocnym również będzie wakeboarding. Wake za motorówką imituje ślizgi na kite bez potrzeby skupienia się na latawcu. Tutaj wystarczy trzymać holkę i cała uwaga idzie w kierunku nauki startu z wody i opanowaniu pływania na desce. W tym przedziale wiekowym można już próbować latawców pompowanych o małym rozmiarze (4-6 m2) na krótkich linkach (10-15m). Body dragi oraz starty z deską nadal odbywają się w asyście instruktora z wykorzystaniem liny.

 2. Dla dzieci 35 kg i więcej
  Lekcje mogą trwać dłużej. Indywidualnie to 1-1,5h, a w parach lub grupach 3-osobowych nawet 2h. Takie szkolenia grupowe odbywają się np. podczas naszych obozów KID Camp w Jastarni. Wówczas instruktor może każdemu dziecku poświęcić wystarczającą ilość czasu i uwagi. W grupie dodatkowo dzieci uczą się na bazie obserwacji rówieśników. Wykorzystuje się latawce komorowe oraz pompowane – na początku na krótkich linkach, a z czasem na linkach zbliżonych standardowej długości. Jednakże rozmiar latawców najczęściej nie przekracza 10 m2. W miarę progresu rezygnuje się całkowicie z lin i dziecko w pełni samodzielnie próbuje się ślizgać na desce zachowując bliski dystans do instruktora oraz łączność radiową.

Kitesurfing jak zacząć – wybierz dobrą szkołę

Kitesurfing dzieci może budzić pewne obawy. Dlaczego? Bo ten sport jest ekstremalny. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji i nie zrazić najmłodszych do wyczynowej aktywności fizycznej należy wybrać renomowaną szkołę kitesurfingu dla dzieci. Nasi instruktorzy to doświadczeni trenerzy, którzy szkolą zgodnie z metodyką nauczania dzieci. Wiedzą jak zadbać o bezpieczeństwo i jak dostosować program do wieku i wagi kursanta. Bardzo ważne jest zachowanie bliskiego dystansu i stałej komunikacji dlatego zawsze wykorzystujemy łączność radiową lub BB Talkin. Dzięki temu dziecko jest non-stop w kontakcie z instruktorem. W EASY SURF Chałupy możesz wyszkolić swoje dziecko od połowy maja do połowy września, a obozy KID Camp w EASY SURF Jastarni trwają przez cały okres wakacji. Z wielkim powodzeniem uczymy dzieci także podczas kitesafari – co widać na poniższych fotkach. To co, szykujesz swoje pociechy na wakacje z kitem? 😉