PL: Kurs kitesurfingu z radio – dlaczego warto tak szkolić?
Przeglądając oferty kursów kitesurfingu nierzadko natkniecie się na informacje, że szkolenia odbywać się będą z użyciem radia. Nie chodzi tu o RMF czy inny ZET, ale o radio popularnie znane jako krótkofalówka. Dlaczego warto więc wybrać kurs kitesurfingu z radio i jakie są tego zalety przeczytacie poniżej.
Na jakim etapie kursu szkolenia z radio ma sens?
Każdy kursant, bez względu na poziom odbywa kurs pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zadbają oni nie tylko o szybki progres, ale również krok po kroku wyjaśnią kwestie bezpieczeństwa.
Na etapie początkowym kursant i instruktor spędzają czas w wodzie w bliskiej odległości. Kursant uczy się kontroli latawca, systemów bezpieczeństwa i tzw. body-dragów – czyli umiejętności odzyskania utraconej deski oraz generowania mocy latawcem poprzez specyficzne ruchy wykonywane w oknie wiatrowym. Nauka podstaw potrzebnych do kolejnego etapu – czyli startów z wody i samodzielnego pływania – nie wymaga szkolenia z użyciem radia. Bliskość instruktora oraz ćwiczenia nie wymagające oddalania się od niego sprawiają, ze czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Ale co dalej?
Starty z wody, samodzielnie pływanie czyli kurs kitesurfingu IKO poziom II, a szkolenia z radio
Wyobraź sobie, ze już wiesz jak kontrolować latawiec w oknie wiatrowym, pojęcie „zrywka” i „odpuść bar” nie są Ci obce. Moment kiedy latawiec ciągnie Cię w różnych kierunkach przy nauce bodydragów jest tak ekscytujący, że jedyne czego chcesz to dostać deskę i spróbować pierwszego startu? Wtedy właśnie zajęcia z radiem stają się szczególnie atrakcyjne. Możliwość usłyszenia wskazówek instruktora, w każdej chwili, nawet kiedy udało nam się odpłynąć kilkaset metrów od niego wpływają na nasze bezpieczeństwo i pewność siebie. To z kolei pozwoli na szybszy progres.
Kurs kitesurfingu z radio na poziomie zaawansowanym
Komunikacja instruktor – kursant za pomocą radia ułatwi również naukę kolejnych etapów wybiegających poza poziom II. Pływanie pod wiatr, kontrolowanie prędkości jazdy poprzez krawędziowanie, pierwsze zwroty, skoki i ewolucje. Instruktor używający radio ma możliwość udzielenia bezpośrednich wskazówek i oceny wykonywanych manewrów. Kursant nie musi po każdej probie wracać na plażę, czy do miejsca gdzie czeka na niego instruktor.
Ważny aspekt – lokalizacja
Szkolenie z radia ma szczególne znaczenie kiedy warunki nie pozwalają instruktorowi na szybkie i łatwe dotarcie do oddalonego kursanta – głębsza woda czy silniejszy wiatr. Poczucie bezpieczeństwa, jak i szybka reakcja instruktora, który spokojnym tonem wyjaśni błędy i przekaże drogą radiową instrukcje co dalej mają szczególne znaczenie w takich warunkach. Kursant nie musi denerwować się i próbować zrozumieć coś z wrzasków lub gestykulacji instruktora oddalonego o kilkadziesiąt metrów. Przy silnym wietrze jest to omal niemożliwe.
Oszczędność pod każdym względem
Reasumując wybraliśmy najważniejsze punkty, które powinny Was przekonać, o tym, ze kask z radiem na głowie nie jest tylko nową kitesurfingową modą, ale korzystnym aspektem wpływającym na jakość waszego szkolenia:
- oszczędność czasu – kursant nie musi czekać, aż instruktor dotrze do niego, aby przekazać informacje o ewentualnych błędach, a wskazówki przekazywane są na żywo
- motywacja – instruktor używający radia motywuje do kontynuacji dobrze wykonywanych ćwiczeń
- bezpieczeństwo – nie ma nic bardziej budującego, niż instruktor, który zapewnia nas, ze jest „tuż obok” nawet kiedy odpłynęliśmy kilkaset metrów – poprzez komunikację radiową jest to wciąż możliwe
- poczucie komfortu psychicznego – kitesurfing jest sportem ekstremalnym i równie ważne, jak profesjonalne instrukcje jest poczucie pewności siebie – wiadomo, ze wtedy uczymy się szybciej
- praktyka – kursant spędza więcej czasu na praktyce