jastarnia-lacha-kitesurfing-latwy-spot

Łaszka, czyli gdzie szkoli EASY SURF Jastarnia

Łaszka w Jastarni – spot, o którym mogłeś nie słyszeć, a powinieneś!

Łaszka, łacha… być może gdzieś już słyszałeś/aś to określenie. U nas, w szkole kitesurfingu EASY SURF Jastarnia, to codzienność, ponieważ jest to miejsce na Zatoce Puckiej, w którym prowadzimy lekcje kitesurfingu dla naszych kursantów. Jednak wiele osób naszej łaszki nie zna, albo jest ona dla nich niedostępna, co poniekąd jest jej wielkim atutem. Uważamy, że jest to jedno z najlepszych miejsc do nauki kitesurfingu. Dlatego zebraliśmy garść praktycznych informacji by przybliżyć Ci nasz szkoleniowy spocik i zachęcić Cię do wypróbowania go. Zaczynamy!

kitesurfing-jastarnia-easy-surf

Łaszka (jak my lubimy nazywać to miejsce) to po prostu zdrobniale łacha piasku. Jastarnia na wodzie jest de facto ogromnym wypłyceniem. Sporadycznie występują też podłużne wysepki – łachy 😉 Wyspy te pojawiają się, gdy poziom wody w Zatoce Puckiej jest bardzo niski. Na przestrzeni lat przez prądy wodne oraz działania pogłębiarek i ruch motorowodny w tym rejonie uformował się „wał” piasku, a wokół niego bardzo rozległa mielizna. Mielizna rozpoczyna się ok. 500 m od brzegu przy molo w Jastarni i ciągnie się, aż do 3 km w dal na wprost patrząc od molo. W najszerszym miejscu ma ona ok. 600 m, a w najwęższym 150-200 m (również w zależności od poziomu wody). Te pokaźne rozmiary dają aż 120 hektarów powierzchni, gdzie bez problemu można stanąć bezpiecznie po pas/kolana w wodzie!

Jako akwen rozpatrywany pod kątem nauki kitesurfingu to naprawdę fenomen w skali światowej. Dlaczego? Na dnie nie znajdziecie tu żadnej rafy, kamieni, niebezpiecznych żyjątek morskich jak meduzy, płaszczki, kłujące ryby – a więc poruszacie się bez butów i bez obaw o swoje stopy. Macie tam jasny piaseczek pod nogami, a  do tego nie ma tu pływów i spot działa zawsze! Co więcej, wchodzi tu każdy kierunek wiatru i nie ma żadnych przeszkód dookoła. Zatem, gdy tylko wieje to WIOOO na wodę!

Ale jak się tam dostać? Tak jak wspomnieliśmy Łaszka jest oddalona od brzegu o jakieś 500 metrów. Na piechotę taki dystans w wodzie po pas lub po czubek nosa (w niektórych miejscach nawet wyżej – trzeba wiedzieć, gdzie iść) będzie do pokonania bardzo trudny, zwłaszcza ze sprzętem. Oczywiście przy sprzyjających warunkach możecie wystartować się z brzegu i po prostu przepłynąć na mieliznę – pamiętajcie jednak, że w razie zmiany kierunku wiatru na offshore lub gdy wiatr zgaśnie powrót do brzegu może być dużym wyzwaniem. Naszych kursantów dowozimy na Łaszkę szybkim RIBem. Startujemy z końca molo Jastarnia gdzie nasz Bosman sprawnie wszystkich instruuje i prujemy w ślizgu na bezpieczny i niezatłoczony spot! Dzięki sprawnej organizacji w biurze i na molo zajmie Wam to zaledwie kilka minut.

No i co dalej? Jak tam się rozłożyć? Co ja właściwie robię na środku zatoki? Słuszne pytania 😉 Te problemy rozwiązaliśmy dzięki zacumowanej na skraju mielizny platformie. Platforma to nasza taka powiedzmy stacja, mini „baza”. To tutaj napompujesz swój latawiec, tutaj przygotujesz sobie bar, dopasujesz deskę. Z instruktorem spotkasz się właśnie tutaj, zatem nie tracisz czasu na chodzenie po plaży, a lekcja zaczyna się od razu w wodzie.

Platformę stosujemy już dwa lata, co pozwoliło nam dobrze opanować cały system 😉 Opracowaliśmy najbardziej skuteczne metody na szybkie przygotowanie latawca z dala od brzegu. Wszystko składacie sobie w kilka minut. A co najlepsze, często jest już przygotowana flota latawców na specjalnie przygotowanym „parkingu”.  Zatem wybieracie z instruktorem swój rozmiar i jazda! Platforma ustawia się zgodnie z linią wiatru, więc macie pewność, że przy każdym kierunku wiatru da się rozłożyć sprzęt. Do tego, gdy warunki się zmieniają i wiatr przybiera na sile lub słabnie zawsze można podejść i podmienić latawiec.

Jedyna taka szkoła kite w Jastarni

Jesteśmy jedyną szkołą kite w Jastarni, która w okresie największego tłoku, czyli w lipcu i sierpniu prowadzi tutaj zajęcia zawsze – niezależnie od kierunku wiatru. A co za tym idzie nie musisz się martwić o tłum na wodzie, ludzi przy brzegu, kajaki czy rowerki wodne. Masz spokojniejszą głowę podczas zajęć i możesz się w pełni skupić na nauce kitesurfingu.

Bezpieczeństwo kursantów ma dla nas kluczowe znaczenie, dlatego szereg powyższych rozwiązań ma zapewnić Wam optymalne wykorzystanie czasu lekcji na najbezpieczniejszym spocie. Większy dystans od brzegu to także równiejszy wiatr, a to z kolei umożliwia łatwiejsze opanowanie latawca. Przerobiliśmy ten sposób szkoleń na setkach kursantów przez ostatnie dwa lata i wiecie co?

Najczęściej od kursantów słyszeliśmy takie wyrazy zachwytu:

– brak brodzenia w glonach

– większa przestrzeń dookoła i brak tłoku

– komfort dużej przestrzeni z płytką wodą

– szybkie, sprawne przewozy (a nawet dodatkowa atrakcja na szybkiej łodzi)
– piaszczyste dno

– brak windsurferów

W tym roku standardowo widzimy się po prawej stronie przy wejściu do molo. Stałych bywalców zapraszamy ponownie, a nowych zachęcamy do sprawdzenia na własnej skórze dobroci Łaszki Jastarnia 😀