kite spot i zagrożenia

Kiteopedia: KITE SPOT, jak wybrać odpowiedni?

Odcinek 02: KITE SPOT, jak wybrać odpowiedni?

Kite spot, czyli miejsce, w którym pływa się na kitesurfingu. Wyrażenia „spot” używa się również mówiąc o windsurfingu / surfingu.

Kite Spot – co jest ważne przy jego wyborze?

Umiejętność oceny spotu jest bardzo ważna. Pojawiając się w nowym miejscu zwróć uwagę na: zagrożenia pod i na powierzchni wody, na drzewa, skały, budynki przy wodzie; co znajduje się up- i down wind. Oceń pogodę, sprawdź prognozę (możliwość burzy, deszczy). Wyznacz kierunek wiatru, sprawdź czy na spocie działają pływy i prądy morskie. Dodatkowo zwróć uwagę czy plaża użytkowana jest przez inne osoby – windsurferów, surferów oraz zwykłych plażowiczów. Najcenniejszym źródłem informacji o spocie zawsze będą „lokalesi”, czyli lokalni kitesurferzy oraz miejscowe szkoły kitesurfingu. Najlepiej znają spot i jego specyfikację 🙂

PAMIĘTAJ: Inni użytkownicy plaży mają zawsze pierwszeństwo. To Ty musisz uważać na dzieci w wodzie i osoby przechadzająca się, czy opalające się na plaży! Osoby nie mające żadnej styczności z kitesurfingiem, nie zdają sobie sprawy, jak działa latawiec. Oraz że uderzenie nim, czy zahaczenie linką może wyrządzić krzywdę.

Zagorożenia na lądze

  • Skały, drzewa, mariny, pomosty, łodzie, betonowe nabrzeża – to tylko część zagrożeń, z którymi musisz się liczyć. Wybierając miejsce do pływania zawsze lepiej mieć je za sobą (potocznie pod wiatr/ nawietrzna). Dzięki temu nie ryzykujesz, że w nie wpłyniesz.
  • Budynki, drzewa oraz inne duże przeszkody w pobliżu, które mogą zakłócać wiatr (o efektach wiatrowych będziemy jeszcze pisać).
  • Poziom zafalowania wody i przybój (czyli fala przybrzeżna).

Zagrożenia pod wodą

  • Kamienie, ostre muszelki, rafa, jeżowce, na które można nadepnąć w przypadku zgubienia deski. Upewnij się, czy na danym spocie nie zaleca się pływania w butach chroniących przed takimi właśnie „niespodziankami”. Lub stosuj zasadę – po zgubioną deskę płynę body dragiem, nawet kiedy mam grunt.
  • Pływy – upewnij się, czy pływanie podczas wysokiego lub niskiego stanu wody nie niesie za sobą zagrożeń. Są miejsca na świecie gdzie np. podczas odpływu wychodzi z wody ostra jak żyletki rafa, a podczas przypływu zalewa plażę. Co utrudnia lub unimożliwa wylądowanie latawca. Pływy bardzo łatwo prognozować i sprawdzać w tabelach, nie lekceważ ich analizując spot.
  • Prądy morskie – co prawda nie wszędzie występują, ale są takie miejsca jak np. Mauritius, gdzie stanowią realne zagrożenie dla kitesurferów. 
EASY SURF Chaupy
Zwróć uwagę na poziom zatłoczenia spotu

Kite spot a wiatr

Jak już wspomnieliśmy, przed każdą sesją musisz ustalić skąd wieje wiatr oraz z jaką siłą. Pozowoli Ci to wybrać odpowiedni latawiec (więcej o wybieraniu właściwego rozmiaru w nastepnym poście 😊 ). Sprawdź również prognozę pogody na najbliższe godziny. Zwróć uwagę, czy wiatr będzie się wzmagał czy słabł. Efekty termiczne, pływy, pora dnia, czy stopień zachmurzenia mogą wpływać na siłe i kierunek wiatru na spocie. Zrób wywiad wśród lokalesów.

Skąd wieje wiatr?

Jeśli nie pamiętasz ze swojej pierwszej lekcji kitesurfingu metod w jaki sposób ustalić kierunek wiatru, to przypominamy:

  1. Metoda „stereo w uszach”, czyli ustawiasz się twarzą do wiatru i obracasz tak długo, aż nie będziesz słyszał wiatru w obu uszach
  2. Metoda „patrz gdzie poleci piasek” – weź garść piasku i wysyp go z swojej ręki obserwując, w którym kierunku poleci. Kierunek przeciwny względem tego, gdzie poleciał piasek to kierunek skąd wieje wiatr. Pamiętajcie: Zawsze wskazujemy skąd wieje wiatr, a nie dokąd wieje.
  3. Metoda „zobacz na flagi” – na spotach zawsze ich pełno, przeważnie służą za reklamy szkół lub producentów sprzętu. Materiał flagi, ustawia się z wiatrem, podobnie jak piasek, który leci z wiatrem.
EASY SURF Travel / EASY SURF El Gouna
Kitesafari po Morzu Czerwonym

Upwind i downwind

Wiemy, w jaki sposób sprawdzić skąd wieje wiatr. Czas tę informację odnieść do uprawiania kitesurfingu i spotu, na którym się znajdujemy. Zaczniemy od wyjaśnienia pojęć downwind oraz upwind. Z angielskiego downwind znaczy w dół wiatru (z wiatrem), upwind oznacza pod wiatr. Wyobraź sobie, że stoisz plecami do wiatru, czyli mówiąc prościej wieje Ci w plecy. W takim układzie “z wiatrem” (downwind) jest przed Tobą, “pod wiatr” (upwind) jest za Tobą. Inny przykład, to sytuacja, kiedy uczyłeś się pływać na kitesurfingu – na początku płynąłeś z wiatrem (downwind), traciłeś wysokość i musiałeś podejść pod wiatr (upwind).

Kierunki wiatru względem brzegu

Jak kierunek wiatru wpłynie na charakter naszego spotu? Nie na wszystkich spotach kierunek północny oznacza, że wieje od brzegu Zatoki, jak na Półwyspie Helskim, czy wzdłuż brzegu (El Gouna). W kitesurfingu ważne jest, jak dany kierunek wiatru układa się względem brzegu oraz co się z tym wiąże. Wyróżniamy 5 różnych kierunków wiatru względem brzegu. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz niesie za sobą inny poziom bezpieczeństwa dla kitesurferów

kite spot, home spot Chałupy
EASY SURF Chałupy
  • sideshore – czyli wzdłuż brzegu. Wzdłuż brzegu może wiać oczywiście i z lewej i z prawej strony.
  • side onshore – czyli wieje skośnie do brzegu. Kierunek również zaliczany do bezpiecznych. Co prawda ryzyko, że latawiec po utracie kontroli wciągnie nas na brzeg jest większe, dlatego należy zachować większą odległość od plaży i przeszkód na brzegu. Z drugiej strony, gdy nam się coś stanie dalej od brzegu, przy takim kierunku wiatr zawsze dopchnie nas do plaży.
  • onshore – do brzegu – wiatr wieje prostopadle do linii brzegowej;
  • offshore – od brzegu – wiatr wieje prostopadle od brzegu (tak zwana „wywiewka”);
  • side offshore – wieje skośnie od brzegu;
  • side onshore – wieje skośnie do brzegu;
Zatoka Pucka idealne warunki do nauki
Zatoka Pucka = czyste dno, płaska woda

Który kierunek jest bezpieczny?

Kierunkiem bezpiecznym jest side shore i side onshore. Dzięki temu, że wiatr wieje wzdłuż brzegu minimalizujemy ryzyko, że latawiec wciągnie nas na plaże lub wyciągnie nas w głąb morza czy oceanu. Przy takim kierunku wiatru względem brzegu tłok na naszym spocie jest najmniejszy (równo rozłożony). Jest  to zdecydowanie najlepszy kierunek do bezpiecznego uprawiania kitesurfingu.

Niebezpieczny jest wiatr offshore, side offshore, onshore. Dwa pierwsze uniemożliwiają self-rescue, ponieważ wieje od brzegu. Przy takim wietrze można oczywiście pływać, ale wyłącznie, jeśli na spocie jest asekuracja! Mimo to, nie polecamy miejsc z takim wiatrem osobom początkującym. Onshore jest niebezpieczny, ponieważ spych na plażę i jest trudno wypłynąć, a tracąc wysokość możemy finalnie skończyć na plaży.

Kite spot i prognoza pogody

Czytając prognozę ważne jest położenie danego spotu. Np. na Półwyspie Helskim, kiedy wieje z północy to znaczy, że wieje znad Bałtyku i na Zatoce Puckiej wieje od brzegu. Ze względu na zakrzywioną linię brzegową Półwyspu inaczej ułoży się wiatr względem brzegu w Chałupach i Kuźnicy.

Prognozę najlepiej sprawdzić w dwóch – trzech miejscach. Ponieważ nie zawsze każda prognoza
się sprawdza. Polecamy poniższe strony, które pozwolą sprawdzić prognozę na całym świecie. Wszystkie prognozy dostępne są również w formie aplikacji na smartphony.

Ok, wiemy już, gdzie szukać informacji o pogodzie, ale jak czytać te tabele i wykresy? Dzielenie się wiedzą tajemną 😉 zaczniemy od kilku słów o jednostkach. Siłę wiatru możemy podać w kilometrach na godzinę (km/h), metrach na sekundy (m/s), węzłach (kts), stopniach Beauforta (Bft). W kitesurfingu najpopularniejszą jednostką są węzły oraz Beauforty. Minimalna wartość wiatru potrzebna do startów z deską (z wykluczeniem foil’a 😉) to 12 węzłów (4 Bft), czyli jakieś 22 km. Dla ułatwienia 1 km to 0,54 węzła, czyli w zaokrągleniu pół kilometra.

Windguru prognoza
Schemat prognozy z WindGuru

Przykład: Z powyższej prognozy wiemy, że w piątek 15-tego o godzinie 7 rano przewidywany jest wiatr o sile od 17 do 22 węzłów wiejący z zachodu. Temperatura 8 stopni Celsjusza z lekkim zachmurzeniem (22% niskie chmury), opadów brak.

Kiedy już znalazłeś idealny kite spot…

Już wiesz, na co zwrócić uwagę, aby ocenić spot kitesurfingowy oraz jak czytać prognozę pogody. Za tydzień skupimy się na latawcu. Ugryziemy temat praktycznie 🙂