Progress Camp - warsztaty kitesurfingowe

PL: Statystyki wiatrowe i wiatr na Limnos

Już od czerwca, na greckiej wyspie Limnos rusza nasza nowa szkoła EASY SURF Keros. Jednym z najczęściej zadawanym przez Was pytań jest „a jak tam wieje?”. Dlatego postanowiliśmy szerzej opisać dla Was statystyki wiatrowe Limnos.

Wiatr na Limnos - EASY SURF Keros

Wiatr na Limnos – EASY SURF Keros

Najlepszy wiatrowo okres na wyspie Limnos, to lato, czyli okres od maja do września. W tym czasie wyspę odwiedza legendarny wiatr Meltemi, dostarczający nam doskonałych warunków do pływania niemal codziennie.

Chociaż nazwa brzmi jak imię starożytnego greckiego Boga, to w rzeczywistości oznacza wiatr „sezonowy” i charakteryzuje rodzaj wiatru typowy dla Morza Egejskiego. Północny wiatr Meltemi jest tworzony poprzez różnicę ciśnień pomiędzy Bałkanami i Turcją. Tworzący się w tym rejonie masy powietrza przeciskają się następnie pomiędzy wyspami i dolinami górskimi wiejąc ze stałą prędkością od 15-26 węzłów.

Wiatr Meltemi

Wiatr Meltemi

Meltemi jest wiatrem typowym dla sezonu letniego – od czerwca do września, podczas, gdy sierpień i lipiec są najsilniejszymi miesiącami. W typowy dzień zaczyna się późnym rankiem i umiera wraz z zachodem słońca. Często zdarza się jednak, że doświadczamy silnego wiatru przez kilka dni – gdy nie przestaje wiać w nocy, ale w rzeczywistości rośnie i trwa do następnego dnia, zwiększając swoją siłę z dnia na dzień. Jeśli interesuje Was obserwacja zjawisk atmosferycznych to łatwo przewidzieć nie tylko nadchodzący Meltemi, ale również jego siłę. Typowe cechy charakterystyczne pojawiające się z 24-36 godzinnym wyprzedzeniem:

• Wyższe przewidywane ciśnienie atmosferyczne nad Bałkanami

• Nagły spadek wilgotności (pierwszy ranek bez rosy)

• Rozproszone chmury średnie kłębiaste (altocumulus)

• Wyraźna poprawa widoczności wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego (4 hPa w ciągu 12 godzin)

Kierunki wiatru:

Kierunek wiatru Meltemi

Kierunek wiatru Meltemi

Meltemi wieje zawsze z jednego kierunku – północno / północno – wschodniego.

Wiatr ten charakteryzuje się niską wilgotnością, chłodniejszym powietrzem z północy i wspaniałą widocznością. Zapewnia nam on fantastyczne warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu w Grecji a także doskonałą widoczność do robienia wspaniałych zdjęć.

Wiatr południowy na Limnos występuje sporadycznie w maju oraz na początku czerwca.

A jak to wygląda w praktyce – statystyki wiatrowe Limnos

Statystyki wiatrowe dla Limnos przedstawia poniższy wykres. Przeważnie Meltemi wieje 5-6 dni pod rząd, następnie pojawiają się 1-2 dni przerwy i ponownie uruchamia się kolejny cykl 5-6 dniowy. Rano wieje mocniej, w ciągu dnia wiatr stopniowo traci na sile i po południu skręca mocniej na północ i słabnie, stwarzając doskonałe warunki do nauki dla początkujących windsurferów.

Statystyki wiatrowe Limnos

Statystyki wiatrowe Limnos

Gdzie sprawdzić prognozę:

 Sprawdzone i polecane przez lokalnych ekspertów są następujące serwisy:

  •   WindGuru

https://www.windguru.cz/501261

  • SKIRON – prognoza pogody Uniwesytetu Ateny

http://forecast.uoa.gr/forecastnew.php

  • POSEIDON – Grecki Instytut Morski

http://poseidon.hcmr.gr/sailing_forecast.php?area_id=naeg

  • HNMS – Grecki Narodowy Instytut Meteorologiczny

http://www.hnms.gr/hnms/english/forecast/forecast_city_html?&dr_city=Lemnos