Surfing w Polsce

W tym wpisie dowiesz się czym jest surfing, jak zacząć łapać Bałtyckie fale. Oraz kiedy i gdzie szukać najlepszych fal!

Co to jest surfing?

Surfing najprościej ujmując, to ześlizgiwanie się z fal na wypornościowej desce. Brzmi prosto, a wygląda jeszcze lepiej! Od Hawajskich plemion do dnia dzisiejszego przeszedł długą i trochę mroczną drogę. Za to czym jest współczesny surfing trzeba podziękować garstce hawajczyków “którzy kultywowali pradawną praktykę he’e nalu. A przede wszystkim Duke’owi Kahanamoku. Zdobył on złoty medal w pływaniu na igrzyskach olimpijskich w 1912 roku. Zyskał międzynarodową sławę i zaczął prowadzić wystawy surferskie na całym świecie.” (cytat z super książki, którą polecamy nie tylko surferom 😉 – „Dni barbarzyńsców. Życie na fali” Finnegan William).

Surfing to najprzyjemniejsza forma rekreacji i nie ma nic lepszego, żeby wzmocnić mięśnie ramion, klatki piersiowej i góry ciała. Stabilne stąpanie po ziemi i zdrową postawę dostajemy w gratisie, no prawie… bo wytrwałość też odgrywa w tym wszystkim istotną rolę. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz, to dla rozwiania wszelkich wątpliwości wiedz, że jesteś w odpowiednim miejscu i czasie! W EASY SURF Chałupy znajdziesz pasjonatów surfingu – poczynając od właściciela Michała Lussa, przez naszego head instruktora surfingu Eryka Libnera, a kończąć na kadrze, która chętnie dołączą do na porannych czy wieczornych sesji Eryka.

Surfing – radość w czystej postaci!

Od czego zacząć przygodę z surfingiem?

Jak się przygotować do pierwszego w życiu łapania fal? Pierwsze podstawowe ćwiczenie możesz wykonać dosłownie tu i teraz (oczywiście pamiętaj o rozgrzewce ;)). Znajdź kawałek równego podłoża, na którym możesz się położyć na brzuchu. Dobrze, jeśli uda Ci się znaleźć prostą linię. Wyobraź sobie, że ta prosta linia jest osią podłużną Twojej deski. kładziesz się na niej, tak żeby ta linia podzieliła Cię na pół. Teraz kiedy leżysz zrób trzy ruchy rękoma, tak jak surferzy. Następnie ułóż ręce pod klatką piersiową żeby się odepchnąć od “deski” i stań na ugięte nogi w surferskiej pozycji. Celem ćwiczenia jest wylądować (w surferskiej pozycji), jak najbliżej osi długiej swojej wyimaginowanej deski. Kiedy to się uda skupiamy się na dynamice tego ruchu. W ten sposób najlepiej odpowiesz sobie na pytanie “jak zacząć” i na czym polegają podstawy surfingu. Właśnie zaliczyłeś pierwszy krok w stronę szlifowania swojego “pop up’a”!

Pop up na plaży

Gdzie jechać w poszukiwaniu pierwszych fal?

Dobra, znasz już podstawy. Teraz pytanie, gdzie jechać w poszukiwaniu pierwszych fal? Hawaje? Może zacząć od Europy? Co powiesz na surfing w Portugalii, w sławnym Nazare, gdzie kilkudziesięciometrowe fale rozbijają się o skalisty klif? Na szczycie, którego znajduje się sławna z internetowych filmików latarnia morska. Te spoty każdy zapalony surfer prędzej czy później odwiedzi. Ale na początek, aż głupio nie zahaczyć o najfajniejsze miejsce na surfing w Polsce. “Chałupy welcome to sun of Yamaica blues Polish Barbados i Galapagos Chałupy welcome to! “ Tak, tak dokładnie, jak śpiewał Zbigniew Wodecki 🙂 Mekka windsurefów i kitesurferów, to także raj surferów. Tylko, że po drugiej stronie ulicy ;), bo na Bałtyku! To tu co roku organizowane są zawody surfingowe na prognozę Polisch Baltic Surfing Chalange. Wszyscy pasjonaci, zajawkowicze i zawodowcy (niekiedy gwiazdy netflixowych produkcji) polują na te najlepsze fale sezonu na Bałtyku.

Rozpocznij surfingową przygodę z EASY SURF!

Jakie fale spotkasz najczęściej nad Bałtykiem latem?

Często udaje się złapać prognozę latem, ale zdarzało się, że zawody były organizowane zimą. To wtedy nad Bałtykiem, w okresie sztormowym, są właśnie najlepsze fale! Latem natomiast należy cierpliwie wyczekiwać gigantów. Chodzą pogłoski, że ze względu na zmiany klimatyczne i częstsze występowanie burz nasze morze coraz lepiej faluje 🙂 Póki co, nad Bałtykiem codziennością są małe i średnie fale Kktóre w towarzystwie długich piaszczystych plaż bez raf i kamieni stwarzają wymarzone warunki do nauki. Kiedy już poznasz podstawy i zasady surfingu nie zostanie Ci nic innego, jak dodać nową zakładkę do swojej przeglądarki. Gdzie na bieżąco będziemy Cię informować o prognozie na dobry warun!

Sprawdź, Surf Weekendy w Maju i naucz się z nami surfować!

Gdzie pływamy, czyli nasz home-spot

W naszym zasięgu są dwa Bałtyckie spoty. Plaża na wysokości kempingu Solar, Chałupy 4, gdzie od 2021 roku znajduje się nasza baza EASY SURF Chałupy. Oraz plaża przy porcie we Władysławowie. To świetne miejsca na pierwszy kontakt z surfingiem i szkolenie swoich umiejętności. Ogromna przestrzeń, brak raf i piaszczyste dno to zdecydowane zalety. Ze względu na rozmiar akwenu Morza Bałtyckiego przeważnie możemy trafić na małe i średnie fale. Są one doskonałe dla dzieci i początkujących surferów. Największe fale spotkamy zimą, ale to nie zmienia faktu, że latem również jest szansa trafić na przyjemny “swell” z piękną australijską falą.  

Bałtyk, miejsce gdzie pokochasz surfing


Kto może zostać surferem
?

A ktoś nie może? Wystarczą chęci i minimum sprawności fizycznej. Surfing jest dobrym sposobem do ożywienia sportowo-rekreacyjnej pasji. Przyjemnie angażuje wszystkie partie mięśni, ale nie jest tak męczący jak samo pływanie. Są miejsca na świecie, gdzie wykorzystuje się tę formę rekreacji w procesie terapeutycznym.

Surfing to forma aktywności dla małych i dużych! A warunki na Bałtyku pozwlają na bezpieczną naukę w każdym wieku 🙂

Jak przygotować się na zajęcia?

Nie potrzebujesz nawet dobrego humoru, bo dostaniesz go od nas 😉 Oczywiście wszelkie formy aktywności fizycznej to świetny pomysł na przygotowanie się do zajęć. Jest dużo ćwiczeń, które możemy wykonywać bez żadnego dodatkowego sprzętu, a przyniesie to wymierne efekty na wodzie np. “Pop up na sucho”, o którym ppiszemy wyżej 🙂

Także katuj pop up’a, rezerwuj urlop i bilety, pakuj boardshorty, krem z filtrem, zimową czapkę i do zobaczenia na wodzie! A kto ma wolne weekendy w maju, to zapraszamy na Surf weekend nad morzem!