Procamp Martyna Konkel Easy Surf

Triki – jak się ich uczyć skutecznie z mapą

Triki krok po kroku, czyli legendarna drabinka trików

Nie błądź dłużej po omacku, nie szukaj skarbu na oślep – sięgnij po mapę! Tyle, że nie o skrzyni złota tu mowa, a o Świętym Graalu kitesurfingu – Wymarzonym Triku. Nie sprecyzujemy tutaj, który to dokładnie manewr. Odmian kitesurfingu jest tak wiele, a każdy z nas inny, co naturalnie oznacza, że każdy ma inny TEN Wymarzony Trik.

Jedno jest pewne w tym wszystkim. Gdy chcesz jeździć na torze wyścigowym furą z 500KM pod maską najpierw musisz umieć sprawnie prowadzić zwykłą osobówkę. Gdy chcesz nurkować na głębinach 30m najpierw musisz zaliczyć pierwsze zejście z butlą. A gdy chcesz zjeżdżać na nartach na czarnej trasie to najpierw zaliczasz komfortowo prostsze trasy – prawda? Nie inaczej jest w kitesurfingu. Triki robi się krok po kroku. Gdy wymarzysz sobie darkslide one foot albo boogie loop albo double handlepassa, a dopiero niedawno nauczyłeś się skakać – cóż… mamy dobrą i złą wiadomość.
Dobra wiadomość jest taka, że się da! A zła jest taka, że nie tak szybko.

Każdy trik, który jest już mocno zaawansowany wymaga pewnego przygotowania i zaliczenia wcześniejszych szczebelków. Dla przykładu: chcesz umieć double backroll transition z downloopem (bo widziałeś jednego kolesia na spocie, który robił to z mega łatwością 😉) to musisz umieć:

– backroll

– backroll transition

– double backroll

– downloop

I potem jeszcze to wszystko połączyć 😉 Tylko taka droga rozbita na etapy da ci możliwość osiągnięcia docelowego manewru BEZPIECZNIE i ZE ZROZUMIENIEM. Gdy próbujesz porwać się skomplikowane triki, ale nie do końca rozumiesz co się dzieje po drodze to w 80% gwarantuję Ci niezłą glebę. Idąc krok po kroku jesteś w stanie:

– bezpiecznie zabrać się do docelowego triku,

– ocenić szanse udanego lądowania na podstawie początkowej fazy triku,

– czerpać więcej radości z każdego kolejnego etapu

– i pracować nad stylówką!

Kolejność wykonywania manewrów – mapa trików

Zdecydowana większość riderów w Polsce pływa triki w haku, tzw. „oldschool”. Z myślą o Was powstała przez naszą trenerkę Martynę Konkel poniższa mapa trików hooked. Mapa ma za zadanie wskazać Wam drogę rozwoju z triku, który już umiecie. A także pokazać ile jeszcze przed Wami i jak dużo już umiecie. Do mapy można wracać przed wyjazdem kajtowym gdzie chciałbyś/-aś dobrze zaplanować sobie progres. Zwłaszcza, gdy jedziesz na Pro Camp albo Kitesafari albo na wyjazd, w którym jest doświadczony instruktor i masz szanse wziąć udział w warsztatach.

Mapa jest takim basic’owym wzorcem całej siatki trików, bo rozwijanie każdego triku może mieć kilka różnych wariacji. To nie wszystkie triki. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia tak naprawdę – to właśnie jest piękno kiteboardingu!

                Po krótce jeszcze o charakterystyce każdej z głównych kategorii:

ONE HANDED – wąska kategoria, która wymaga podstawowego skoku przez zenit. Sam skok z jedną ręką na barze jest raczej etapem przejściowym (ew można pokombinować jakieś własne pozycje w locie tak jak na pierwszym zdjęciu 😉 ) do legendarnego Deadman! Ten trik natomiast wymaga już dużej wysokości skoku (min. 5-6m) oraz niezłego hangtime na latawcu. Musisz mieć czas, żeby wyrzucić nogi nad głowę i jeszcze puścić bar. Dla rozgrzewki próbuj wyrzucać nogi do góry, tak aby dotykać deską linek, odchylić głowę do tyłu i puścić jedną rękę. Gdy poczujesz się pewniej rób następny krok.

SKOK Z LOOPEM – Creme de la Crème wielu wyjadaczy. Wymaga sporo odwagi, ale przede wszystkim zrozumienia co się dzieję w locie, ale przynosi niesamowitą ekscytację. Downloop jest na tyle łagodnym manewrem, że można go kręcić praktycznie w każdych warunkach i sprawia przyjemność, a  także przy wysokich skokach wspomaga łagodne lądowanie. Kiteloop natomiast już jest agresywny, zawsze z dużą mocą i trzeba mieć idealny timing. Aby skakać z loopem trzeba mieć solidne podstawy zwykłych skoków. Najlepiej też mieć jakieś pojęcie o rotacjach w razie czego, gdyby kręcony loop przypadkiem obrócił Wasze ciało. Do nauki loopów szczególnie polecamy uczyć się podstaw od kogoś bardzo doświadczonego. Taka osoba musi wskazać dokładnie timing i wytłumaczyć nieco fizyki. Podczas PRO Campów z Martyną zawsze przerabiany jest temat loopów i jak się z nimi „zaprzyjaźniać” 😉

SKOK Z ROTACJĄ – najczęściej wybierana kategoria zaraz po opanowaniu zwykłego skoku przez zenit. Co więcej, skoki nie muszą być nawet wysokie. Już na wysokości 1m możemy wykręcić fajnego backrolla. Do frontrolla trzeba już nieco wyżej, ale wszystko zależy też jak szybko kręcimy rotację. Dalsze etapy podwójnych czy potrójnych rotacji również wymagają wysokości lub hangtime, czyli dłuższego czasu zawiśnięcia w powietrzu. Triki z rotacją są o tyle przyjemne, że można je łączyć z każdym możliwym innym manewrem i dokręcać w innej osi (np. inverted – rotacja z nogami nad głową, trochę jak salto).

SKOK Z GRABEM – o grabach można opowiadać i opowiadać. Jest ich aż 15 rodzajów, a do tego można łączyć je w przeróżny sposób. W powietrzu podczas jednego skoku możesz złapać kilka razy i to różnymi rękoma (zmieniać ręce na barze, lewa z prawą na zmianę). Znowu, wszystko zależy ile czasu będziesz mieć w powietrzu (wysokość i hangtime). Graby można łapać obiema rękoma jednocześnie – both handed. Nie jest to najłatwiejsze do opanowania z racji tego, że trzeba puścić całkowicie bar na chwilę w locie. Ale do odważnych świat należy. One foot natomiast to bardzo przyjemna kategoria. Można za nią się dość szybko zabierać po opanowaniu pierwszych grabów. Już na wysokości 2-3m, jeżeli mamy hangtime możemy wyciągać nogę ze strapy i włożyć ją spowrotem. One footy można robić na wiele sposobów i dowolnie łączyć je ze wszystkimi innymi kategoriami.


Duże pole do popisu 😊 I jeszcze kilka słów od Martyny o mapie:
Jeżeli chcesz dojść do danego triku to z dobrym przygotowaniem, świadomością kroków występujących po drodze oraz dozą odwagi możesz sięgnąć nawet dolnej krawędzi tej mapy. Potraktuj to jak przyjemne wyzwanie, bo każdy etap po drodze robiony z pewnością siebie i stylówą będzie przynosić satysfakcję i chęć na więcej. Jeżeli natkniesz się na moment, w którym nie wiesz, jak przejść z jednego triku do następnego triku zapytaj o pomoc doświadczonej osoby, ale nie tylko takiej, która ci pokaże, a także odpowiednio wytłumaczy 😉”