Travel Tips / EASY SURF El Gouna
EASY SURF/EASY SURF El Gouna/Podróż/Travel Tips

Travel Tips

Warto wiedzieć

Wybierając się na urlop za granicę, warto pamiętać o kilku szczegółach dotyczących danego kraju. Podstawowe informacje dotyczą poruszania się, walucie, cen, wiz i jeszcze innych drobiazgów powinniście wiedzieć. Zebraliśmy tu dla Was garść tej przydatnej wiedzy, by Wasz pobyt był spokojny, bezpieczny i z dużą dawką radości w tym, jakby nie było, egzotycznym i pustynnym kraju! ;)

Informacje podstawowe

Waluta: Funt Egipski (1 PLN = 4,78 EGP). Na miejscu wymienić można tylko USD i EUR. Możecie też nimi płacić, ale resztę dostaniecie z reguły w lokalnej walucie i to nią właśnie najlepiej się posługiwać. Ew. można też wypłacić funty, euro lub dolary z bankomatów (warto rozważyć zabranie karty walutowej). W wielu miejscach spokojnie zapłacicie kartą, ale gotówka jest tu niezbędna!

Orientacyjne ceny: jak w kurortach ;) W jednym miejscu drożej (zwłaszcza w Marinie), w innym taniej (np. w Downtown). Ogólnie ceny nie szokują, choć jest tu zdecydowanie drożej niż w pobliskiej Hurghadzie. W sklepie żywność jest tania: woda 1,5 l - 4 LE (mniej niż 1 zł), cola - 15 LE (ok 3 zł), batony - 10 LE (2 zł), ale czekolada - 50 LE (10 zł! - skandal ;)). Bardzo tanie są tu papierosy (ok. 35-40 LE, 7-9 zł), ale droższy alkohol. Można go kupić tylko w specjalnych sklepach: lokalne trunki w Cheers i Drinkers, importowane - w Duty Free w Marinie.  

Czas lokalny: w okresie zimowym +1h, w okresie letnim czas polski.

Język: oficjalnym językiem jest arabski, ale swobodnie można się porozumieć po angielsku. Egipcjanie znają też niektóre zwroty po polsku:)

Wiza: obowiązkowa, płatna po przylocie na lotnisku w Hurghadzie. Kosztuje 25 USD i jest ważna przez 30 dni.

Paszport: jest obowiązkowy i musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wylotu.

 

Zdrowie

Opieka lekarska: Opieka medyczna na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej - 20-40 USD, doba w szpitalu - 100-300 USD. Za usługi medyczne płaci się gotówką!

Szczepienia: Nie są wymagane świadectwa szczepień. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Woda pitna- należy pić wyłącznie wodę mineralną lub przegotowaną. Należy unikać owoców i warzyw mytych w wodzie mineralnej. Nie zaleca się pić drinków z lodem gdy wytwarzany jest on z wody kranowej. 

Słońce i kąpiel: Bardzo ostre słońce, należy stosować kremy z filtrem UV minimum 18. Naturyzm niedozwolony. 

Uwagi: W przypadku wystąpienia tzw. klątwy faraona należy kupić w egipskiej aptece lokalne środki np. Antinal. Działają znacznie lepiej niż polskie.

 

Ubezpieczenie

Kitesurferom podróżującym z Polski polecamy zakup ubezpieczenia firmy Mondial Assistance. Specjalny pakiet Sport&Ski EXTREME oferuje bardzo rozbudowany system świadczeń i wysokie odszkodowania. Co najważniejsze jednak jest to jedyna firma, która posiada bezgotówkowe porozumienie ze szpitalem w El Gounie, dzięki czemu w nagłych przypadkach nie będzie konieczności przejazdu do szpitala w Hurghadzie czy innych, a pomoc będzie mogła być udzielona od razu i bez żadnych formalności.

 

Podróż

Czas lotu: 4h

Lotnisko: Hurghada

Linie lotnicze mające połączenia z Hurghadą: Air Baltic, Air Berlin, Air Italy Polska, Air Memphis, Adria Airways, Astraeus, Atlant-Soyuz Airlines, Austrian Airlines, Bashkirian Airlines, Belair, Condor Airlines, easyJet, Edelweiss Air, EgyptAir, EgyptAir Express, Finnair, Jat Airways, Lotus Air, Luxair, MAT Macedonian Airlines, Niki, Rossiya Airlines, S7 Airlines, TAROM, Thomas Cook Airlines, Thomsonfly, Transavia, Transaero, TUIfly, TUIfly Nordic, VIM Airlines, XL Airways

Transfer z lotniska: polecamy wcześniej zarezerwować taksówkę lub busa przez nasze biuro. W ten sposób zaoszczędzicie czas i nerwy. Autokary touroperatorów rozwożą wielu gości do różnych hoteli i może to trwać baaardzo długo. Dlatego lepiej zamówić taxi przez EASY SURF El Gouna. Wystarczy wysłać e-mail na adres: elgouna@easy-surf.com, podać informację o ilości osób, sprzęcie i dane dot. godziny przylotu. W tej opcji wystarczy 20-30min. i jesteście na miejscu!

 

Inne

Elektryczność: Napięcie elektryczne wynosi 220 V. W większości hoteli do gniazdek można użyć standardowych końcówek.

Napiwki i inne opłaty: Tzw. bakszysz (podziel się majątkiem), ogólnie przyjęte, a nawet wymagane!

Żywność: Bardzo dobre jedzenie, spory wybór, wiele bufetów, restauracji, piwo tylko egipskie, wysokie ceny alkoholu. 

Uwagi: Nie wolno wywozić muszli, kawałków rafy, piasku!

Na co jeszcze czekasz?


Zadzwoń! +20 120 133 9300

Formularz kontaktowy

Newsletter


Opinie Klientów

Back to Top