Kiteopedia: z latawcem w i na wodzie ;)

Odcinek 05: Z latawcem w i na wodzie 😉

Wracamy z serią Kiteopedia, która skradła serca początkujących i zaawansowanych kitesurferów. W dzisiejszym odcinku pochylimy się nad zagadnieniami – restartu latawca w różnych warunkach, bezpiecznego samo-wylądowania kajta. Będzie też kilka słów o systemach bepieczeństwa i self rescue. Abyś wyszedł cało z sytuacji „odcięcia” wiatru czy poważnych tarapatów na wodzie!

Restart latawca w optymalnych warunkach

Jest to jedna z podstawowych umiejętności samodzielnych osób. Latawiec może wylądować w wodzie nie tylko podczas nauki. Również po nieudanych próbach nowych trików, przejścia na toe side (switch) lub spaść kiedy za późno skontrujesz go przy starcie. Latawiec startujemy wyłącznie kiedy leży w wodzie tubą główną. Jeśli spadł krawędzią spływu odpuść całkowicie bar i poczekaj chwilę, latawiec sam się obróci. Przy słabym wietrze możesz mu pomóc. Wówczas pociagnij za linki środkowe lub na głębokiej wodzie położyć się na plecy i płynąc do tyłu.

Kiedy latawiec leży na tubie głównej, sprawdź czy linki nie są poplątane, poprzewijane, upewnij się, że bar jest całkowicie odpuszczony. Teraz obróć bar, żeby jego lewa strona była po Twojej lewej. Chwyć za linkę sterującą delikatnie jednym palcem, aby wygenerować napięcie, kontroluj je. Kiedy latawiec zaczyna podnosić się z wody, a jest blisko power zone lekko popuść linkę, żeby zmniejszyć napięcie. Chodzi o to, żeby przy pomocy napięcia na lince przeciągnąć latawiec na krawędź okna wiatrowego do pozycji startu. PAMIĘTAJ: bezpieczna i właściwa pozycja startu latawca to godzina 9 lub 3 (przypominij sobie budowę okna wiatrowego). Startuj po stronie otwartej wody, jeśli jesteś za blisko brzegu. Kiedy latawiec jest w odpowiedniej pozycji możesz go startować.

Startowanie latawca z wody

Startowanie latawca z wody przy słabym wietrze (power zone)

To jedyna sytuacja, kiedy możesz wystartować latawiec z power zone, czyli znajduję się on przed Tobą w linii wiatru. Latawiec również przy tych manewrach leży na krawędzi spływu.

  1. Sposób pierwszy: pociągnięcie za linki środkowe, kiedy latawiec jest w power zone, czyli przed Tobą w linii wiatru.

2. Sposób drugi: pociągnąć jednocześnie jedną linkę mocy, np. prawą i lewą linkę sterującą, również kiedy latawiec leży w power zone.

Latawiec w wodzie – co robimy? 😉

Bezpieczna alternatywa dla self-landing’u

Zdarza się, że kończymy sesję, a na brzegu ani widu, ani słuchu człowieka. W takiej sytuacji najlpepiej zrobić self landing przy użyciu zrywki. Wybierz miejsce, aby mieć dużo przestrzeni przed sobą – około 50 metrów i użyj zrywki bezpieczeństwa (chicken loop). Następnie zwiń linek zgodnie z zasadą stosowaną w self rescue (patrz kolejny akapit). Po zwinięciu linek jesteś przy latawcu. Złap za tubę gówną, obróć go na „plecy” – do pozycji uśmiechu – kliknij i dowiedź się więcej o tej pozycji. I maszeruj do brzegu.

TIP: Dla bezpieczeństwa przypnij leash’a do ucha na tubie głównej, którego używasz do podpięcia pompki w czasie pompowania. Wada tego sposobu? Zmoczenie latawca ;).

Self-rescue

Pamiętaj, aby przed każdą sesją na wodzie sprawdzić działanie wszystkich systemów bezpieczeństwa.

TIP: Zrywkę przed wejściem na wodę warto otworzyć i przepłukać w wodzie.

Self-rescue – Kiedy i jakich systemów użyć?

Nie obawiaj się użycia systemów bezpieczeństwa – kliknij i poczytaj ile i jakie mamy systemy bezpieczeństwa. Pamietaj, że lepiej użyć go raz więcej niż mniej 😉 Użycie zrywki (drugi system bezpieczeństwa) nie pozbawi Cię latawca. Dalej jesteś z nim połączony na jednej lince, tak zwanej leashowej. Latawiec przy właściwie działającym systemie traci około 90% swojej mocy. Zwróć też uwagę, że pływajac przy kierunkach do brzegu użycie trzeciego systemu, czyli leasha zakończy się najprawdopodobniej znalezieniem latawca na plaży kilkaset metrów w dół wiatru.

PAMIĘTAJ: Procedurę self rescue musi znać każdy samodzielnie pływający kitesurfer. Powinieneś ją przećwiczyć przynajmniej raz podczas kursu! Ta umiejętność nie tylko uratuje Ci życie. W sytuacji, kiedy skończy Ci się wiatr podczas pływania będziesz mógł wrócić bezpiecznie do brzegu (przy wiatrach on shore).

EASY SURF – Kitesafari na Morzu Czerwonym

Jak zwinąć się na wodzie, czyli self rescue w teorii

Po użyciu zrywki chicken loopa (drugi system bezpieczeństwa) jesteś połączony z latawcem na jednej lince (leashoweh). Twoim zadaniem jest dojście do baru. Jak to zrobić? Chwytaj linkę liszową od góry, nie obwiązuj linki wokół ręki. PAMIĘTAJ: to bardzo ważne, abyś w każdym momencie mógł puścić linkę, więc uważaj, żeby nie zaplątała się między nogami. Dlatego zasada jest, aby linkę łapać nachwytem, czyli od góry i wierzch dłoni jest na górze, nad linką. Kiedy złapiesz bar zacznij owijać wokół niego lub na ósemkę linkę. TIP: w trakcie owijania linki leashowej wokół baru zabezpiecz ją przed przypadkowym rozwinięciem, czyli wykonaj specjalny supeł. Następnie złap wszystkie 4 linki razem i dalej nawijaj je na bar. Co kilkanaście centymetrów również wykonaj „supeł zabezpieczający”. TIP: Na głębokiej wodzie opieraj jeden koniec baru na swoim biodrze i użyj baru jak dźwigni, aby przyciągnąć latawiec.

Kiedy znajdziesz się już przy latawcu masz 3 możliwości:

  • złapać tubę głównej, usiąść na latawcu i czekać, aż ktoś Cię dostrzeże;
  • położyć się na środku tuby głównej, złapać uzdę i zrobić żagiel z latawca, przyciągając jedno ucho poprzez uzdę. Wybierz to ucho, które pozwoli zrobić Ci żagiel i dopłynąć do brzegu. To opcja wyłacznie przy kierunkach on shore, kierunki od brzegu spowodują, że wypłyniesz jeszcze dalej od plaży;
  • przy kierunkach off shore, kiedy wiejący wiatr odpucha nas od brzegu – złapać tubę główną i spuścić z niej powietrze. PAMIĘTAJ: wyłącznie, jeśli jesteś pewnie, że przed wyjściem na wodę zamknąłeś tuby poprzeczne. W przeciwnym razie powietrze ujdzie z całego latawca, a nie o to chodzi. Chodzi o zrobienie „tratwy” z latawca. Mając powietrze w tubach poprzecznych postaraj się zwinąć latawiec “na długo”. Powstanie w ten sposób tratwa, na której możesz się położyć i starać się dopłynąć do brzegu.

Motorówka podczas kitesafari pełni rolę rescue oraz transportu na plażę

Rescue na spotach z motorówką

Kiedy pływasz na spotkach, gdzie o bezpieczeństwo dba motorówka pamiętaj, że osoba na rescue jest przeszkolona z całej procedury. Wie od której strony podpłynąć do kitesurfera, aby nie wkręcić linek w śrubę motorówki. TIP: Sygnałem dla rescue zazwyczaj jest leżący dłuższą chwilę latawiec w wodzie. Jeśl chcesz skorzystać z pomocy motorówki, po zrywce poczekaj ciepliwe na rescue, a dalej postępuj zgodnie z instrukcjami.

Rescue na spocie – tak działa rescue na naszym wyjeździe Kitesafari