Kitesurfing – jak zacząć przygodę na desce?

Kitesurfing jest obecnie najmłodszym, a jednocześnie jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych . Ma dużo wspólnego z windsurfingiem, jednak w kitesurfingu napęd jest możliwy dzięki obecności latawca, a nie żagla. Zdarzają się opinie, że rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem to wyzwanie tylko dla odważnych, wymagające ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. Kitesurfing to przede wszystkim niepowtarzalna okazja przeżycia wielu pozytywnych emocji, czy to w związku z uczuciem lekkiego ślizgania się po wodzie, szybowania nad nią czy bycia niesionym przez wiatr. Kitesurfing to dyscyplina dla każdego, a zwłaszcza dla osób zafascynowanych lataniem, które w sporcie poszukują poczucia wolności i dobrej zabawy. Nie ma tu limitów dotyczących wieku. Dla własnego bezpieczeństwa ochotnik powinien jednak ważyć powyżej 40 kilogramów i posiadać umiejętność pływania . Rozwój technologii sprawił, że kitesurfing nie jest już sportem ekstremalnym. Wśród osób uczących się techniki kite można spotkać zarówno 7-letnie dzieci, jaki osoby powyżej 65 roku życia.

Bezpiecznie i profesjonalnie, czyli dlaczego warto zapisać się na kurs kitesurfingu?

Przygodę na desce najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Zyskujemy wtedy pewność opanowania sztuki surfowania od początku do końca, do tego w sposób poprawny i całkowicie bezpieczny. W Polsce i zagranicą organizowane są liczne kursy kitesurfingu, na których umiejętności, a przy okazji przeżyć niezapomnianą przygodę. Wśród najbardziej polecanych szkół kitesurfingu znajduje się EASY SURF. Kursy organizowane przez tę szkołę odbywają się zarówno w Polsce, a dokładnie na Półwyspie Helskim, jak i za granicą, w tym na greckiej wyspie Limnos i w Egipcie, w luksusowym miasteczku turystycznym El Gouna. Wymienione lokalizacje zapewniają optymalne warunki pogodowe do nauki kite, komfortowe spoty i piękne okoliczności przyrody. Wszystko to sprzyja zarówno nauce, jak i wakacyjnemu wypoczynkowi.

Kitesurfing - jak zacząć przygodę na desce?

Co na początek? Kitesurfing krok po kroku

Co na początek? Kitesurfing krok po kroku

Sposób nauczania kitesurfingu w szkole EASY SURF może służyć jako dobry przykład przejrzystego zobrazowania ścieżki, jaką powinny przejść osoby, które chcą zacząć przygodę na desce. Prześledźmy tę drogę krok po kroku.

Krok 1, czyli czy kitesurfing jest dla mnie?

Nauka kitesurfingu w szkole EASY SURF rozpoczyna się od kursu IKO poziom 1. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej, a jego ukończenie pozwala uzyskać umiejętność sterowania dużym latawcem oraz zdolność pływania bez deski. Ten podstawowy kurs jest dobrym początkiem i doskonałą okazją, aby przekonać się czy kitesurfing to rzeczywiście “coś dla mnie”.

Krok 2: ku licencji IKO

Jeśli odpowiedź na wyżej zadane pytanie okaże się pozytywna, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć podstawowy kurs kitesurfingu IKO 1+2. Jest to szkolenie, po którym można samodzielnie uprawiać kitesurfing. Od nauki sterowania małym latawcem na plaży i wykonywania body dragów (pływanie na brzuchu przy wykorzystaniu siły latawca) kursanci przechodzą tu do pływania na desce w obie strony, a także opanowują umiejętność skutecznego radzenia sobie w awaryjnych sytuacjach. Nauka kitesurfingu na tym etapie trwa w sumie około 10 godzin i składa się z 2 części. Jeśli uczestnik zrealizuje program w krótszym czasie, wówczas pozostałe godziny zostaną poświęcone na naukę umiejętności z kolejnego poziomu. Ukończenie kursu umożliwia uzyskanie międzynarodowej licencji IKO, która stanowi oficjalne potwierdzenie umiejętności, uprawnia do wypożyczania sprzętu i pozwala na swobodne korzystanie ze wszystkich akwenów.

Krok 3: szlifowanie umiejętności w kite

Ostatni etap szkolenia skupia się na szlifowaniu zdobytych umiejętności. Kursanci uczą się tu na przykład pływania pod wiatr, robienia zwrotów i wykonywania pierwszych skoków. Całość z reguły nie zajmuje więcej niż 4 godziny.

Podstawy kitesurfingu: lekcje grupowe lub indywidualne

Podczas kursu kitesurfingu wykorzystuje się łączność radiową, dzięki czemu kursant przez cały czas słyszy, co mówi do niego instruktor. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy lekcjami indywidualnymi i grupowymi. Można też spróbować obydwu opcji. Każda z wymienionych form nauki posiada zarówno wady, jak i zalety. Kurs indywidualny trwa krócej, jednak nie wymaga ciągłego zmieniania się z partnerem i czekania aż ten wykona swoje ćwiczenie. Z kolei grupowy kurs kitesurfingu jest dłuższy, natomiat wykonywanie ćwiczeń na zmianę stwarza okazję do cennych obserwacji i nauki na błędach partnera. Kurs odbywany w grupie sprawia też, że uczestnicy wzajemnie się motywują. To dobry pomysł dla osób, które dysponują większą ilością czasu i są nastawione na zawieranie nowych znajomości, bądź też planują wyjazd z grupą przyjaciół. W przypadku ograniczonych możliwości czasowych i braku cierpliwości, lepszym wyjściem jest indywidualny kurs kitesurfingu. Podczas każdego kursu na spocie przez cały czas aktywna jest motorówka asekuracyjna, na której czuwa ratownik. Wszystko to stwarza idealne warunki zarówno do opanowania podstaw pływania na desce, jak i do osiągania kolejnych sukcesów w kite.

Kurs kitesurfingu

Zalety nauki kitesurfingu na kursie

Zalety nauki kitesurfingu na kursie

Kitesurfing można opanowywać także na własną rękę. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Dotyczy ono między innymi poprawności techniki, a także zachowania zasad bezpieczeństwa podczas surfowania. Dodatkowym utrudnieniem w przypadku samodzielnej nauki jest także konieczność zorganizowania sobie sprzętu we własnym zakresie. Bez odbytego kursu kite nie ma także możliwości uzyskania oficjalnego potwierdzenia swoich umiejętności w kite, czyli otrzymania licencji IKO. Profesjonalne podejście do tematu, czyli zapisanie się na kurs kitesurfingu do sprawdzonej szkoły, gwarantuje natomiast przemyślaną strategię nauki, fachowe wskazówki i dostęp do komfortowego sprzętu. Pod okiem doświadczonego instruktora i w sprzyjających warunkach można już po 2-3-4 dniach, w zależności od warunków wiatrowych i predyspozycji, swobodnie pływać w ślizgu.

Ciekawostki, czyli kilka przydatnych informacji dla początkujących kitesurferów

Przed rozpoczęciem fascynującej przygody z kitesurfingiem warto posiadać podstawową wiedzę na temat tej dyscypliny sportowej. Co prawda, jest ona przekazywana na pierwszym, teoretycznym etapie kursu, jednak dobrze już zawczasu wiedzieć na co się nastawić. I tak, typowy latawiec wykorzystywany w kitesurfingu liczy od 4 do 16 m2 powierzchni i zawieszony jest na linkach o długości 17-30 m. Kitesurfer jest do niego przypięty poprzez hak znajdujący się na uprzęży wokół bioder. W zestawie kitesurfingowym znajduje się również deska o długości od 125 do 150 m, na której porusza się kitesurfer. Możemy wyróżnić kilka rodzajów desek:

  • typu twin-tip, która jest symetryczna,
  • typu wave, przeznaczona do surfowania na falach, nieco mniejsza od deski surfingowej,
  • typu race, pozwalająca rozwijać imponujące prędkości.

Dlaczego kitesurfing?

Kitesurfing to cenna umiejętność, która nie tylko pozwala pewniej poczuć się w wodzie, ale też posiada opinię jednej z najbardziej atrakcyjnych i widowiskowych dyscyplin sportowych. Kitesurfing można uprawiać przez cały rok: latem nad polskim morzem, a zimą w Grecji lub Egipcie. Przede wszystkim kitesurfing jest jednak wyjątkową okazja do tego, by doświadczyć całej palety pozytywnych emocji, od ekscytacji, po czystą radość swobodnego surfowania. Nauka jest szybka, bezpieczna i przyjemna, pod warunkiem, że odbywa się w ramach kursu, pod okiem profesjonalistów. Kitesurfing to świetna propozycja na udany początek aktywnych wakacji.