Kiteopedia - okno wiatrowe

Kiteopedia: Okno wiatrowe i Prawo Drogi – must to know kitesurfera!

Odcinek 04: Okno wiatrowe i Prawo Drogi – must to know kitesurfera!

W czeartym odcinku cyklu Kiteopedia piszemy czym jest i dlaczego tak ważne jest okno wiatrowe; jak startować latawiec. A na deser kilka słów o Prawie Drogi 😉 Rozumiejąc „budowę” okna wiatrowego wiesz, gdzie latawiec ile mocy generuje, jak względem wiatru ustawić się przy starcie latawca, aby zrobić to dobrze i bezpiecznie.

Okno wiatrowe – dlaczego jest ważne?

Czym jest okno wiatrowe? To przestrzeń trójwymiarowa, w której porusza się latawiec. Znajduje się zawsze przed i nad Tobą, ale nie za Twoimi plecami, ponieważ tam latawiec nie może latać. To jak usytuowane jest okno wiatrowe zależy od kierunku wiatru. Ustaw się plecami do wiatru, rozłóż ręce na boki i unieś je nad głowę ruchem, jakbyś chciał zakreślić łuk nad swoją głową. Właśnie zakreśliłeś krawędź okna wiatrowego. Teraz ręce znad głowy przesuń przed siebie, przestrzeń przed Tobą to okno wiatrowe. Dla lepszego zobrazowania weź czapkę z daszkiem, wepchnij jej tył do środka – krawędź czapki to krawędź naszego okna wiatrowego, a półkula która się wytworzyła to okno wiatrowe.

Okno wiatrowe dzieli się (zaczynając od przestrzeni nad Twoją głową) na strefę neutralną (ang. neutral zone) = krawędź okna, strefę pośrednia (ang. medium power zone), strefę mocy (ang. power zone).

Szkic okna wiatrowego z perspektywy ridera
Okno wiatrowe

Okno wiatrowe – rozkład mocy

Latawiec ma najmniej mocy w strefie neutralnej (ang. neutral zone), czyli na krawędzi. Dlatego zenit jest określany jako “pozycja bezpieczna” oraz z krawędzi okna startujemy latawiec (godzina 9 i 3 to pozycje startu i lądowania). Między krawędzią, a strefą mocy (power zone) jest strefa pośrednia (ang. medium zone), kierujesz tam latawiec np. przy starcie na desce, poprzez zaciągnięcie delikatnie baru. Poprzez mocne zaciągnięcie baru skierujesz latawiec od razu do strefy mocy.

Nigdy nie startuj latawca z power zonu, czyli kiedy latawiec leży bezpośrednio przed tobą, w linii wiatru. Tam latawiec ma największą siłę. PAMIETAJ: Odpowiednimi pozycjami do startowania są godziny 9 i 3, znajdujące się na krawędzi okna wiatrowego, odpowiednio po Twojej lewej i prawej stronie.

Kiteopedia - jak bezpiecznie startować latawiec?
Poprawne startowanie i restartowanie z wody latawca

Jak bezpiecznie i poprawnie startować latawiec na brzegu?

Jeśli Twój przygotowany z podpiętymi linkami latawiec leży na plaży w linii wiatru (środkowa tuba poprzeczna jest przedłużenie linii wiatru). Podepnij leasha, bar i kieruj się do wody w kierunku godziny 9 lub 3, czyli linki układają się prostopadle do latawca (prostopadle do linii wiatru). Oddal się na całkowitą długość linek, tak aby były rozwinięte w całości. Na początek zostań nieco w dole wiatru, aby na jeszcze luźnych linkach móc sprawdzić czy nie są zaplątane, skrzyżowane. Jeśli wszystko jest dobrze idź w górę wiatru. Kiedy jesteś gotowy pokaż osobie asystującej znak (kciuk w górę), że może puścić latawiec.

WAŻNE: Latawiec startuj trzymajac obie ręce na barze, z zaciagnietą taśmą depower (czyli na najmniejszej mocy)*, nie zaciągaj baru. Kontroluj latawiec obie rękami, nie za jedną z linek sterujących (używamy ją do restartu latawca z wody!) Pociagnij za tę stronę baru, która odpowiada górnej lince sterujacej, aby zwiększajac napięcie na niej i podnieś latawiec do zenitu. Nie myśl teraz o desce.

*Nie dotyczy warunków granicznych.

WAŻNE: Po wystartowaniu latawca udaj się od razu na wodę i odpłyń od brzegu. Latawiec jest najbardziej niebezpieczny na lądzie.

Kiteopedia: Jak wystartować latawiec
Startowanie latawca

Co musisz wiedziec o startowaniu latawca, jako asystent?

Jeśli startujesz innego kitesurfera musisz pamiętać o kilku istotnych punktach. Po pierwsze trzymaj latawiec stabilnie obiema rękoma z tubę główną (na wysokosci między środkową i boczną tubą poprzeczną). Latawiec opierasz na jednym z jego uszu, tak, aby stał pionowo i aby jego ucha znajdowały się nad soba (równolegle do siebie). Ustal z riderem kto się będzie poruszać po linii wiatru – Ty z latawcem, czy on podpięty do baru. Patrz przez cały czas na osobę, którą startujesz i nigdy nie puszczaj latawca przed jej sygnałem (kciuk w górę). Jeśli zobaczysz, że bridle, linki od baru są przewinięte, nie startuj latawca. Poinformuj kitsurfera o przewinietych/ zaplątanych linkach, czy złym podpięciu i pomóż naprawić problem. Na Tobie również leży odpowiedzialność, żeby start był bezpieczny!

Kiteopedia, jak pomóc wystartować latawiec innemu kitesurferowi
Startowanie latawca, jako asystent

Esencja Prawa Drogi 😉

O Prawie Drogi można długo opowiadać. Jego znajomość zapewnia bezpieczną sesją, ale również świadczy o Twojej kulturze na wodzie. Poniżej znajdziesz podstawowe zasady wraz z krótkim objaśnieniem „dlaczego”.

  1. Osoba wychodząca na wodę z latawcem ma pierwszeństwo przed osobami wracającymi z wody. (Ponieważ odpalony latawiec jest najbardziej niebezpieczny na lądzie. Nie chcesz być przeciągnięty po trawie, plaży czy wpaść na przyczepę).
  2. Płynąc na prawym halsie (prawa noga z przodu) masz pierwszeństwo przed osobami płynącymi z naprzeciwka (lewy hals).
  3. Mijający się z innym kitesurferem musisz pamiętać: osoba będąca w górze wiatru (na nawietrznej) podnosi swój latawiec, natomiast osoba płynąca w dole wiatru, zawietrzna (czyli będąca przed nią w linii wiatru) obniża swój. (Dzięki temu miniecie się bezkolizyjnie).
  4. Osoba próbująca body dragować się po deskę lub restartuje latawiec z wody ma pierwszeństwo. (Ponieważ znajduje się w gorszym położeniu niż kitesurfer na desce. Możesz się upewnić czy wszystko ok, a potem odpłynąć dając mu miejsce do działania).
  5. Windsurferzy, skutery, łódki, statki mają pierwszeństwo przed Tobą. (Ponieważ są jednostkami mniej zwrotnymi niż Ty na kitesurfingu).
Okno wiatrowe
Kiedy na Kitesafari jest tyle pływania, że musisz chwilę odpocząć 😉

Dobre maniery na wodzie 😉

  1. Uważaj zawsze na wszystkich innych użytkowników akwenu i plaży. (Osoby, które nigdy nie miały styczności z kitesurfingiem nie zdają sobie sprawy, że latawiec, linki mogą wyrządzić krzywdę).
  2. Startując najlepiej wszelkie obiekty (przeszkody) i ludzi miej za swoimi plecami. (Dzięki temu unikniesz ewentualnego wpłynięcia w nie po nie udanym ruchu startowym, przepadnięciu latawca).
  3. Zachowaj bezpieczny odstęp od innych pływających, zwłaszcza osób uczących się i tych mniej doświadczonych.

Kiteopedia Prawo Drogi
Kiteopedia, aby kitesurfing był przyjemny!

Widzimy się na wodzie!

Teraz nie pozostało nic jak życzyć Ci udanej sesji na wodzie! Have fun 😉