Pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.

Każdy doświadczony kitesurfer wie, że aby nasza sesja była udana, ważne jest obserwowanie warunków atmosferycznych.  Warto zwracać szczególną uwagę na pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.  Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki lub tych, którzy nigdy nie zetknęli się z tematem pływów (na Bałtyku nie mają one większego znaczenia) zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu. 

Pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.

Pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.

Pływy – gdzie i dlaczego mają znaczenie dla kitesurfera?

Odwiedzając jedną z naszych baz kitesurfingowych: RedSeaZone / EASY SURF El Gouna w Egipcie, często natkniemy się na temat pływów.

Morze Czerwone charakteryzuje się małymi wahaniami wody – od 30 do 70 cm. Dla porównania różnica pływów na południu Anglii dochodzi do 2,5m., a w Kanadzie nawet 18 metrów! Dlaczego pływy czyli wahania pomiędzy najniższym stanem wody (odpływem) a najwyższym stanem wody (przypływem) mają tam więc znaczenie? Gdyż zazwyczaj pływamy w płytkiej lagunie, gdzie możliwe jest „spacerowanie” z latawcem. Dlatego różnica pomiędzy pływami kiedy woda zazwyczaj sięga nam do bioder ma znaczenie.

Pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.

Pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.

Jak rozumieć pływy – poznaj najważniejsze fakty

Częstotliwość – Morze Czerwone, charakteryzuje się 6 godzinnym cyklem (dokładnie: 6 godzin, 12 minut i 30 sekund) – co oznacza, że w ciągu doby mamy dwa odpływy i dwa przypływy.

Jeśli dzisiejszy niski stan wody przypada na 8 rano, to wysoki stan wody osiągnie swoje maximum 6h 12m 30 s później – czyli chwilkę po 14.00, a kolejny niski pływ będzie miał miejsce po godzinie 20.00.

Najniższy i najwyższy stan wody utrzymują się 2 godziny po osiągnięciu swojego maksymalnego/minimalnego punktu.

Zmiany poziomów wody, a faza księżyca – Amplituda zmian (skok pomiędzy wysokim, a niskim stanem wody) zmienia się zależnie od fazy księżyca, przy czym najwyższy skok przypada na pełnię i nów. Wtedy różnica pomiędzy odpływem, a przypływem będzie najbardziej zauważalna. Najmniejsza wysokość fali pływu przypada na drugą i czwartą kwadrę.

Pora roku – w El Gounie największa różnica pomiędzy pływami zauważalna jest latem – od czerwca do sierpnia. W lecie wieją wiatry północne wypychające wodę z Morza Czerwonego do oceanu. Wtedy właśnie (zwłaszcza w połączeniu z pełnią księżyca) laguna wysycha na około 3 godziny dziennie. Od jesieni do wiosny różnica pomiędzy pływami nie jest aż tak zauważalna, a pływać można cały dzień.

Przesuwanie się czasu pływów – biorąc pod uwagę nieco ponad 6 godzinny cykl pływów trzeba pamiętać, że sama godzina pływów też ulega zmianie. Codziennie przesuwa się o 50 minut do przodu. Warto o tym pamiętać, planując „jutrzejsze” pływanie.

Sinusoida pływów RedSeaZone/EASYSURF El Gouna

Sinusoida pływów RedSeaZone/EASYSURF El Gouna

Jak planować wakacje biorąc pod uwagę pływy?

Biorąc pod uwagę pływy i ich znaczenie w kitesurfingu łatwiej będzie Wam zaplanować wyjazd. Przede wszystkim warto zapoznać się z naszą tabelą pływów dostępną na stronie internetowej: Pływy RedSeaZone / EASY SURF El Gouna.

Jeśli już jesteśmy na miejscu i okazuje się, ze trafiliśmy na pełnię księżyca i niskie stany wody nie ma co panikować 😉 Kilka wskazówek, jak wciąż wykorzystać swój wakacyjny czas w 100%:

  • sprawdź w których godzinach wypadnie najniższy stan wody (tabela znajduje się przed biurem RSZ)
  • zaplanuj pływanie w godzinach wyższego stanu wody – jeśli przypada to wcześnie rano nasze biuro pomoże w zorganizowaniu taxówki na spot
  • Zapytaj o „downwind”, który często organizujemy, gdy woda w lagunie nie pozwala na pływanie
  • Pamiętaj, ze znajdująca się tuż za rafą głęboka woda dostępna jest 365 dni w roku bez względu na pływy, a nasza motorówka asekuruje klientów od 8.30 do zachodu słońca.

Asekuracja z łódki – RedSeaZone/EASY SURF El Gouna

Bezpieczeństwo – zawsze na pierwszym miejscu

Nasi klienci oraz kursanci często podróżują, czy wasza podróż organizowana jest przez EASY SURF Travel , czy tez jedziecie samodzielnie – zawsze pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach:

  • jeśli jesteś po raz pierwszy na danym spocie zawsze sprawdź stan przy niskim pływie – pozwoli to ocenić ewentualnie zagrożenia niewidoczne przy wysokim stanie wody
  • zapytaj o opinię lokalnych kitesurferów lub lokalną szkołę kite – oni wiedzą najlepiej
  • nigdy nie pływaj samodzielnie

 

Napisał EASY SURF