Pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.

Każdy doświadczony kitesurfer wie, że aby nasza sesja była udana, ważne jest obserwowanie warunków atmosferycznych.  Warto zwracać szczególną uwagę na pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.  Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki lub tych, którzy nigdy nie zetknęli się z tematem pływów (na Bałtyku nie mają one większego znaczenia) zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Pływy – gdzie i dlaczego mają znaczenie dla kitesurfera?

Odwiedzając jedną z naszych baz kitesurfingowych: EASY SURF El Gouna w Egipcie, często natkniemy się na temat pływów.

Morze Czerwone charakteryzuje się małymi wahaniami wody – od 30 do 70 cm. Dla porównania różnica pływów na południu Anglii dochodzi do 2,5m., a w Kanadzie nawet 18 metrów! Dlaczego pływy czyli wahania pomiędzy najniższym stanem wody (odpływem) a najwyższym stanem wody (przypływem) mają tam więc znaczenie? Gdyż zazwyczaj pływamy w płytkiej lagunie, gdzie możliwe jest „spacerowanie” z latawcem. Dlatego różnica pomiędzy pływami kiedy woda zazwyczaj sięga nam do bioder ma znaczenie.

Jak rozumieć pływy – poznaj najważniejsze fakty

Częstotliwość – Morze Czerwone, charakteryzuje się 6 godzinnym cyklem (dokładnie: 6 godzin, 12 minut i 30 sekund) – co oznacza, że w ciągu doby mamy dwa odpływy i dwa przypływy.

Jeśli dzisiejszy niski stan wody przypada na 8 rano, to wysoki stan wody osiągnie swoje maximum 6h 12m 30 s później – czyli chwilkę po 14.00, a kolejny niski pływ będzie miał miejsce po godzinie 20.00.

Najniższy i najwyższy stan wody utrzymują się 2 godziny po osiągnięciu swojego maksymalnego/minimalnego punktu.

Zmiany poziomów wody, a faza księżyca – amplituda zmian (różnica pomiędzy wysokim, a niskim stanem wody) zmienia się zależnie od fazy księżyca, przy czym najwyższy skok przypada na pełnię i nów. Wtedy różnica pomiędzy odpływem, a przypływem będzie najbardziej zauważalna. Najmniejsza wysokość fali pływu przypada na drugą i czwartą kwadrę.

Pora roku – w El Gounie największa różnica pomiędzy pływami zauważalna jest latem – od czerwca do sierpnia. W lecie wieją wiatry północne wypychające wodę z Morza Czerwonego do oceanu. Ale nawet wtedy, choć wody w lagunie w najniższym stanie wody jest mniej, możemy spokojnie pływać. Należy uważać trenując nowe elementy, ale można swobodnie pływać po płaskiej wówczas wodzie. Od jesieni do wiosny różnica pomiędzy pływami nie jest aż tak zauważalna.

Przesuwanie się czasu pływów – biorąc pod uwagę nieco ponad 6 godzinny cykl pływów trzeba pamiętać, że sama godzina pływów też ulega zmianie. Codziennie przesuwa się o 50 minut do przodu. Warto o tym pamiętać, planując swój trening (jeśli chcecie uczyć się czegoś nowego; w samym pływaniu niski stan wody nie przeszkadza). Na pewno my pamiętamy o tym planując Wasze lekcje. Na niektórych etapach, dla bezpieczeństwa i komfortu kursanta, zalecamy ćwiczenia przy wyższym stanie wody. O tym, jak wygląda sytuacja z pływami w czasie Waszego pobytu w EASY SURF El Gouna, poinformuje Was nasze biuro.

Sinusoida pływów RedSeaZone/EASYSURF El Gouna

Sinusoida pływów EASY SURF El Gouna

Bezpieczeństwo – zawsze na pierwszym miejscu

Nasi klienci oraz kursanci często podróżują, czy wasza podróż organizowana jest przez EASY SURF Travel , czy tez jedziecie samodzielnie – zawsze pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach:

  • jeśli jesteś po raz pierwszy na danym spocie zawsze sprawdź stan przy niskim pływie – pozwoli to ocenić ewentualnie zagrożenia niewidoczne przy wysokim stanie wody,
  • zapytaj o opinię lokalnych kitesurferów lub lokalną szkołę kite – oni wiedzą najlepiej,
  • nigdy nie pływaj samodzielnie.