Kurs kitesurfingu - grupowo czy indywidualnie?

Rozmiar latawca – jaki wybrać?

Rozmiar latawca – podpowiadamy jak dobrać odpowiedni 🙂

Wieje!

Wieje – to dobra wiadomość dla każdego kitesurfera. Każdy miłośnik latawca musi odpowiedzieć sobie również na ważne pytanie „jaki rozmiar latawca będzie odpowiedni?

Na kursie kitesurfingu dowiesz się, że latawiec należy dobrać do wagi ridera oraz siły wiatru. O ile pływasz na jednym spocie taka wiedza ci wystarczy.

Nowe miejsce, inny wiatr?

Schody zaczynają się kiedy wybierasz się pierwszy raz w zupełnie nowe miejsce. W takim wypadku ważne jest, aby od lokalesów dowiedzieć się na co uważać, co kryje się pod wodą i jakie lokalne zasady obowiązują na spocie.

Jeśli jeszcze przed wyjazdem sprawdzasz prognozę, statystyki wiatrowe musisz pamiętać, że zimny wiatr jest silniejszy niż wiatr ciepły. Czyli węzeł węzłowi nierówny 😉

Pływy

Na Półwyspie nie spotkasz się ze zjawiskiem pływów, czyli ruchami wody zależnymi od faz księżyca. Za to wielu miejscach na świecie pływy dyktują działanie spotów. Niektóre miejsca nie pozwalają na pływanie przy odpływie, ponieważ jest zbyt mało wody.

Na szczęście nasza szkoła EASY SURF El Gouna położona jest na spocie, który pomimo obecności pływów działa również przy odpływie. Aby odpływy i przypływy was nie zaskoczyły korzystajcie z tablic pływów. Znajdziecie je w internecie oraz na miejscu w bazach kitesurfingowych.

Pływy a rozmiar latawca

Co mają jednak pływy do siły wiatru? Wraz z przypływem obserwuje się wzrost siły wiatru. Stąd też dobrze jest czytać prognozę wiatrową uwzględniają tablicę pływów.

Styl pływania a rozmiar latawca

Część kitesurferów dochodzi do momentu swojej kite’owej przygody kiedy pływanie na desce twin-tip to za mało. Kiedy planujesz przesiąść się na deskę kierunkową lub twoje umiejętności freestyl’owe pozwalają na pływanie w butach rozmiarówka latawców się zmieni.

Deski kierunkowe pozwalają zmniejszyć rozmiar kite’a w porównaniu z pływaniem na klasycznym twin-tip’ie. Dokładając buty do deski musisz pamiętać, aby zapakować nieco większe latawce. Natomiast osoby, które pokochały triki na wysokości kochają kite’y w dużych rozmiarach 🙂

Wszystkich, którzy nie wiedzą jak zrobić back rolla lub zastanawiają się o co chodzi z tym foil’em zapraszamy na Progress Camp’y z Grzegorzem Łopusiewiczem!