Mystic vs. ION vs. Manera - nasze testy trapezów!

Testy trapezów – porównujemy topowe marki!

Wyobraź sobie, że kupiłeś ekstra furę, ale z niewygodnym fotelem. I jak tu teraz cieszyć się jazdą i dać gaz do dechy? Tak samo jest z trapezem – to od niego w bardzo dużym stopniu zależy komfort Twojego pływania. Dlatego wzięliśmy pod lupę najbardziej popularne produkty na polskim rynku. Przeprowadziliśmy dla Was testy trapezów Manera, ION i Mystic i omawiamy dla Was ich mocne i słabe strony.

 


 

10 przykazań, czyli co porównaliśmy w testach trapezów

Żeby jak najpełniej i rzetelnie pokazać Wam czym różnią się te produkty, obraliśmy kilka kryteriów. Nasze testy i porównania trapezów obejmują:
– wygląd i wykonanie,
– sztywność trapezów,
– zapięcie haka,
– rodzaje haka,
– metoda przypięcia leasha,
– taśmy boczne,
– waga,
– cena,
– komfort pływania,
– 10 punkt to nasze podsumowanie.

Hardshell – testujemy twardą skorupę

Wszystkie modele na naszych testach trapezów są typu hardshell, czyli z twardą skorupą na plecach. Gdy kite nas ciągnie, cała jego moc przenosi się właśnie na trapez. Hardshell zachowuje swój kształt i podpiera równo całe plecy (głównie odcinek lędźwiowy kręgosłupa) a nie kumuluje swoją siłę na ledwie kilku centymetrach. Poszczególne marki i modele różnią się jednak stopniem twardości. Najtwardszym z testowanych przez nas produktów jest zdecydowanie karbonowy Mystic Majestic. Za nim jest ION Apex a najbardziej elastyczna jest Manera. Mniejsza twardość nie musi być jednak wadą – zbyt sztywny trapez może być bowiem dla kogoś niewygodny. Dlatego właśnie proponujemy Wam testy w naszych szkołach na Półwyspie Helskim.

ION, Mystic i Manera – najpopularniejsze trapezy na polskim rynku pod okiem EASY SURF Experts.

 

Wykończenie trapezów, czyli czy ma się przesuwać, czy nie?

Jeżeli tylko pływasz lewo – prawo, to może jeszcze nie czujesz różnicy, ale z czasem zauważysz, że przy kolejnych elementach i ewolucjach, trapez będzie się przemieszczał dookoła Twojej talii (tak Panowie, waszej też ;)). Skoki, jazda na switchu, backroll – już te podstawowe elementy mogą spowodować, że trapez będzie się suwał. Dla jednych będzie to dobre rozwiązania i jak najbardziej pożądane, innym może przeszkadzać. Jeżeli wiesz, że wolisz mieć trapez ciągle w tej samej pozycji, szukaj modeli dodatkowo wykończonych piankami. To dzięki nim trapez „przykleja się” do Twojego neoprenu. Takie rozwiązania znajdziesz w modelach ION a także Mystic. Sam materiał (jersey) wyściela trapezy Manera, które najłatwiej się obracają.

 

 

Zapięcie haka – nowatorskie czy tradycyjne?

Producenci trapezów prześcigają się w udoskonaleniach swoich produktów. Starają się poprawi każdy element, by pływanie było jeszcze wygodniejsze i – oczywiście – by wygrać wyścig zbrojeń 😉 Ciekawe ostatnio rozwiązanie wprowadził Mystic i ION (ale też nie każdemu przypadnie ono do gustu). Klamra zapinająca trapez zaciąga się na tyle mocno, że już nie musimy nic regulować dodatkowo paskami. Stare zwyczaje, by prosić kogoś o zaciągnięcie taśm, mogą niebawem przejść do lamusa… 😉 Przy tym bardziej tradycyjnym rozwiązaniu pozostaje Manera, która jednak doskonale zadbała o jakość owych taśm. Są karbowane, dzięki czemu nie ślizgają się a trapez nie luzuje.

 

Różne sposoby zapięcia haka w trapezach ION, Mystic i Manera.

 

Plus dodatni czy ujemy? Sprawdź na testach trapezów w naszych bazach!

Pamiętajcie, że to, co uznajemy za plus lub minus konkretnego modelu, to nasza subiektywna ocena. Nasza, a dokładniej mówiąc Michała i Grześka – czołowych riderów EASY SURF, którzy wykonali dla Was testy trapezów. Czy coś jest dobre czy nie, tak naprawdę zależy od Was i to wy sami musicie ocenić, czy coś Wam odpowiada. Wszyscy mamy bowiem różną budowę, różny styl pływania, różne oczekiwania co do trapezu. Na szczęście nie musicie podejmować decyzji w ciemno – wpadajcie do EASY SURF i bierzcie trapezy na wodę! Od ręki znajdziecie je w EASY SURF Chałupy 6, a na zamówienie dostarczymy je Wam do EASY SURF Jastarnia. Najważniejsze jest jedno – wszystkie prezentowane u nas modele to topowe marki, więc cokolwiek wybierzecie, nie będzie to bazarowy kicz 😉

Więcej o testach trapezów w materiale wideo.