Kiteopedia: Jak pływać, by nie stracić szacunku na spocie?

Odcinek 06: Jak pływać, by nie stracić szacunku na spocie?

Każdemu z nas zdarzyło się wymusić pierwszeństwo, czy to na drodze czy na wodzie 😉 Jednak dobrą i świetną sesję może zepsuć człowiek, który po mimo starannie dobranego sprzętu, zdaje się nie rozumieć, że nie jest jedynym użytkownikiem spotu. Że ty również przyjechałeś na urlop i bardzo długo czekałeś, żeby wypróbować np. swój pierwszy zakupiony latawiec czy nowy trapez 🙂

Jak pływać, żeby nie stracić szacunku na spocie?
Kitesafari, gdzie pływamy od świtu do zmierzchu (poważnie:))

Jak dobrze pływać na kitesurfingu?

Poza oczywistą kwestią, aby zawsze pomóc osobie w gorszym położeniu niż my, np. podać zgubioną deskę. Należy znać Prawo Drogi. Spokojnie nie będzie przekopiowanego Prawa w tym poście 😉

EASY SURF Chałupy, kemping Solar, Chałupy 4

Znajomość międzynarodowych znaków

Ciężko krzyczeć do kolegi, który Cię startuje „Dawaj, jest ok”. Całe szczęści mądra głowa wymyśliła znaki międzynarodowe, które pozwalają się komunikować nie tylko instruktorowi z kursantem, ale też riderom między sobą. W całym kitesurfingowym świecie kciuk uniesiony do góry oznacza „ok, możesz startować”. Jego odwrotność da znak „nie startuj, coś jest nie tak”. Powinieneś umieć rozszyfrować jeszcze dwa znaki. Poklepanie się otwartą dłonią po czubku głowy oznacza, że osoba chce się wylądować. Aby wezwać pomoc machaj rękoma nad głową. Możesz tak wezwać rescue, albo zasygnalizować komuś na brzegu czy przepływającemu, że potrzebujesz pomocy.

Znajomość międzynarodowych znaków pozwala się sprawnie komunikować na odległość

Płyn długie halsy

To ratuje sesję każdemu zwłaszcza na zatłoczonym spocie. Nie zmieniaj kierunku co 30 metrów. Płyń długie odcinki, dzięki temu inni będą mieli możliwość poćwiczyć skok, rotację, nad którymi pracują. Dodatkowa korzyść, to zyskiwanie szybko wysokości – dzięki długim halsom znajdziesz się w górze wiatru o wiele szybciej niż przy częstych zmianach kierunku. Dlaczego? Ponieważ przy każdym zwrocie, przede wszystkim tych z siądnięciem w wodzie, tracisz wysokość. Ta sama zasada co w przypadku body dragów pod wiatr, kiedy płyniesz pod wiatr odzyskać swoją zgubioną deskę.

Tak wyglądają kitesurferzy na Kitesafari z lotu ptaka. Chyba mogą nam zazdrościć 😉

Jak pływać nie znając prawa drogi?

Prawo Drogi to zbiór zasad obowiązujących na wodzie. Dotyczy nie tylko kitesurferów czy windsurferów, ale wszystkich jednostek poruszających się na wodzie. Dzięki znajomości trzech poniższych zasad będziesz pływać bezpiecznie i „kulturalnie” 😉 A kto pragnie poczytać więcej o Prawie Drogi odsyłamy to tego postu.

  1. Prawy hals ma pierwszeństwo. Czyli masz pierwszeństwo kiedy twoja prawa rękę i nogę jest z przodu. Co zrobić, kiedy masz ustąpić komuś pierwszeństwa? Spłynąć z wiatrem. Spływając z wiatrem trzymaj latawiec nisko nad wodą, osoba w górze wiatru (na nawietrznej powinna dać latawiec nieco wyżej).
    2. Osoba wychodząc na wodę (rozpoczynająca swoje pływanie) ma pierwszeństwo. Czyli jeśli kończysz swoją sesje i widzisz, że na brzegu odpalają się dwa latawce i osoby chcą wejść do wody, odpłyń. Zrób z dwa halsy więcej i wróć do brzegu, kiedy będzie pusto. Dlaczego? Ponieważ latawiec jest najbardziej niebezpieczny na lądzie. Kiedy się startujemy róbmy to możliwie blisko, a nawet w wodzie i odpłyńmy czym prędzej od brzegu.
    3. Mijanie się z innym riderem. Jeśli mijasz się z innym kitesurferem, który jest w górze wiatru (czyli na nawietrznej = bliżej źródła wiatru), a ty jesteś w dole wiatru trzymaj swój latawiec nisko nad wodą. Druga osoba w górze wiatru powinnam trzymać latawiec wysoko nad wodą. Dzięki temu oboje możecie bezkolizyjnie przepłynąć.
Podstawowe zasady wynikające z Prawa Drogi można przekazać na każdym etapie lekcji

Zwrot z głową

Przed każdym zwrotem obróć się i upewnij, że „nowy” hals (ten po zrobieniu zwrotu) jest wolny, że wykonując manewr nie zajedziesz nikomu drogi. Kiedy płyniesz za innym riderem i widzisz, że się odwraca, to może sugerować, że szuka sposobności, aby wykonać zwrot. Odpłyń wtedy, aby mu to umożliwić. Tutaj pomocny może być kolejny znak międzynarodowy, czyli zatoczenie kółka wyprostowanym palcem wskazującym nad głową. Chociaż przyznajemy, że to już level pro 😉 ale uczymy się całe życie.

Zatoka Pucka – lato 2021

Dobra odległość i zachowanie dystansu

Na drodze, za kierownicą nie jest miłe widziana tak zwana jazda na zderzak. Nie rób tego też na wodzie. Daj przestrzeń innym kitesurferom. Tym samym zmniejszasz ryzyko wpadnięcia na innych i splątania latawców. Zachowaj również dystans od brzegu 😉 Miej na uwadze, że przy brzegu zawsze jest strefa startowania i lądownia, więc nie ma co tam wpływać, żeby w tłoku robić zwrot. Do samego brzegu dopłyń dopiero kiedy kończysz sesję i będziesz się lądować. Tu pamiętaj o punkcie 2. z akapitu o Prawie Drogi 😉

EASY SURF Chałupy

Nie spaceruj z odpalonym latawcem po plaży

Raz, że to nie jest bezpieczne. W razie podrywu wiatru, Twojej nie uwagi latawiec może Cię pociągnąć i wpadniesz na obiekt na plaży, a i samym leceniem po plaży zrobisz sobie krzywdę. Dodatkowo chodząc czy stojąc z „odpalonym” latawcem blokujesz innym możliwość wylądowania czy wystartowania. Pamiętaj, że latawiec jest najbardziej niebezpieczny na lądzie. W wodzie, nawet kiedy Cię przeciągnie, nie jest to groźne, o ile nie czai się niespodzianka pod wodą, np. rafa.

Latawiec „odpalony” i jazda na zajęcia 😉

Jak pływać, kiedy uczę się nowych trików?

Krótko pisząc – nie skacz ludziom nad głowami. Nim zdecydujesz się na skok życia weź pod uwagę, że lądujesz z wiatrem. To znaczy, że potrzebujesz przestrzeni przed sobą. Weź pod uwagę margines błędu, czyli ile miejsca potrzebujesz w razie, jeśli nie wylądujesz lub latawiec poleci Ci do wody (zajmie on długość ponad długość twoich linek, czyli więcej niż 22-27 metry). Dodatkowo pociągnie cię, więc bezpiecznie jest liczyć wolną przestrzeń w odległości 50 metrów. Upewnij się, że nie zablokujesz innej osoby na jej prawym halsie (uwaga dla lewonożnych, którzy skaczą na lewą nogę).

Marzysz o wysokich lotach? Nauczymy podczas Progres Camp’u

Da się pływać lepiej!

Jak widzisz dobry kitesurfer pracuje nad sobą cały czas 😉 Kurs podstawowy, czy to 8 czy 12 godzin, to dopiero początek drogi dobrego ridera. W naszej szkole EASY SURF Chałupy w sezonie letnim, kiedy mamy obozy i kursy tygodniowe, może dołączyć do dwugodzinnych zajęć z teorii i Prawa Drogi. Prowadzimy je, jako jedne z zajęć alternatywnych w niewietrzne dni. Dołącz bezpłatnie 🙂