Odcinek 08: Oswajamy pierwszy start z deską!
Jak startować, aby wystartować i co dalej począć? Pamiętasz euforię, po swoich pierwszym starcie z deską? A padło zaraz potem pytanie 'jak to zatrzymać?” 😉 Aby bezpiecznie ukończyć hals, a także poradzić sobie w momentach, kiedy masz zwyczajnie za dużo mocy (jesteś overpower), wystarczy dać delikatnie, odpuszczając bar, latawiec do zenitu. W dalszej części znajdziesz kolejne wskazówki, które pozwolą Ci swobodnie startować i poprawić swoją pozycję na desce i efektywnie ostrzyć 🙂
Start z deską – o czym należy pamiętać?
Przy startach z deską pamiętaj, aby przyłożyć się od samego początku. To znaczy zwróć uwagę na takie elementy, jak ustawienie deski i Twojego ciała. Właściwa pozycja startowa, to:
- deska pod linkami, ustawiona prostopadle do nich (lub inaczej ujmując ułożona równolegle do baru);
- kolana ugięte, skierowane na zewnątrz i przyciągnięte do klatki piersiowej (możliwie, jak najbliżej do klatki piersiowej);
- łokcie przy/ między kolanami;
- latawiec w zenicie, czyli tuż nad Twoją głową (pomocne jest patrzenie na środkową tubę poprzeczną, która ma być przedłużeniem linii wiatru).
Przed podniesieniem pupy z wody, sprawdź napięcie na linkach. Linki nie mogą być luźne, ponieważ nie masz wtedy kontroli nad latawcem. Nie przyciągaj też baru za bardzo w dół. Mają być tak napięte, abyś mógł spokojnie utrzymać latawiec w zenicie. Pomocny jest tutaj tak zwany 'sweet point’, czyli odległość baru od chicken loop’a (zrywki) na około 5-7 cm. Skieruj latawiec płynnym, zdecydowanym ruchem z zenitu na hals (10:30, 13:30), na którym chcesz płynąć. Nie uwieszaj się na barze, tylko wykonaj ruch podniesienia pupy z wody, jakbyś chciał wstać z krzesła (ruch pionowo w górę, nie do przodu, bo się przewrócisz). Jeśli siedząc w wodzie latawiec zaczyna Cię obracać, to 1) odepchnij się wolną ręką, aby poprawić pozycję; 2) wróć latawcem do zenitu. Latawiec w zenicie nie będzie Cię ciągnął w prawo czy w lewo i tym samym nie będzie obracać Twojego ciała.
Start z deską zawsze w dół wiatru
Startujemy zawsze w dół wiatru, czyli chcemy skierować przód deski płasko w dół wiatru. W tym celu wyprostuj przednią nogę, stopy trzymaj płasko, całą powierzchnią przylegają do padów (nie zadzieraj palców). Jeśli za szybko przy starcie przejdziesz na tylną krawędź zatrzymasz się, ponieważ krawędziowanie powoduje zwolnienie. Jeśli brakuje Ci mocy, od razu po ruchu startowym machnij jedną/ dwie ósemki. Im większa ósemka, tym więcej mocy generujesz. Prawidłowa pozycja latawca, kiedy płyniesz to 45 stopni nad wodą (10:30, 13:30). Więcej o pracy latawcem i oknie wiatrowym przeczytasz tutaj.
TIP: Po wystartowaniu pamiętaj, aby odpuścić trochę bar! Płynąc ciężar ciała ridera rozkłada się w proporcji 70:30 – około 70% ciężaru ciała jest na tylnej nodze, która jest ugięta w kolanie, 30% na przedniej nodze.
Startujesz, ale co zrobić kiedy masz za dużo mocy?
Udało się! Płyniesz. Nabierasz prędkości i zadajesz sobie pytanie 'co teraz?!’. Na kursie kitesurfingu pada ono zazwyczaj między 6 i 8 godziną zajęć 😉 Jeśli chcesz się zatrzymać daj delikatnie latawiec w górę i jednocześnie ugnij obie nogi i obniż pupę, jakbyś chciał usiąść do wody. Obniżając biodra obniżasz swój środek ciężkości, a latawiec w zenicie nie jest w stanie ciągnąć Cię dalej w prawo czy lewo. Spokojnie siadasz do wody, poprawiasz pozycję startową i dajesz na drugi hals!
Właściwa pozycja – płynięcie i ostrzenie
Kluczem w pływaniu na kitesurfingu jest utrzymanie równowagi na desce i skoordynowanie pracy latawca i deski, a za tym idzie odpowiednia pozycja ciała. Szczegóły, jak zmienić pozycję w zależności od warunków znajdziesz poniżej. A tutaj dowiesz się, jak pływać, aby nie okrzyknięto Cię 'Januszem’ spotu 😉
Poprawna pozycja ciała w czasie płynięcia
Głowa i klatka piersiowa oddalona od baru (ręce swobodne, lekko ugięte w łokciach), przednia noga jest bardziej wyprostowana niż tylna – nie powinna być usztywniona w kolanie. Większość ciężaru ciała opierasz na ugiętej tylnej nodze, przenieś ciężar ciała na tylnie biodro (jakbyś chciał przysiąść na półdupku). Kiedy spojrzysz na tylną stopę powinieneś mieć w jednej prostej linii tylną stopę, kolano i biodro. Zwróć uwagę, aby kolano tylnej nogi było skierowane na zewnątrz, dzięki temu otworzysz biodro i łatwo popłyniesz pod wiatr. Swoją pozycję w czasie płynięcia możesz skorygować z pomocą naszych instruktorów, którzy od etapu startów z deską uczą z radiem! I robi to robotę 🙂
Start z deską, a co potem?
Aby ostrzyć, czyli płynąć pod wiatr musisz skierować biodra i ramiona w kierunku, w którym chcesz płynąć, pomocne jest patrzenie w kierunku płynięcia, obranie jakiegoś punktu, który jest w górze wiatru i płynięcie na niego. Może to być przyczepa na plaży. Odkręcenie kolana przedniej nogi na zewnątrz pozwoli otworzyć biodro, a za nim pójdzie też ramię i klatka piersiowa. Następnie trzymaj ręce delikatnie ugięte w łokciach, nie zaciągasz baru i przenieś ciężar na hak (trapez), czyli wyprostuj plecy, zepnij łopatki, wypchnij biodra do góry. Dzięki temu odchylisz się do tyłu, jakbyś chciał położyć się na trapezie. Pomocne przy wypychaniu bioder jest na początku ugięcie obu kolan.
Pozycja ciała, kiedy jesteś over- i lesspower
Również, kiedy wiatr jest silny, latawiec ciągnie za bardzo i chcesz utrzymać krawędź, czyli przenosisz ciężar na pięty, trzymaj obie nogi ugięte (mocniej wciśniesz tylną krawędź) i proste plecy, odchyl się mocno do tyłu oraz bardziej wyprostuj ręce, co pozwoli Ci dać latawiec nieco wyżej niż 45 stopni.
Kiedy czujesz, że tracisz moc wyprostuj ciało i utrzymuj bardziej pionową pozycję ciała nad deską, przenieś ciężar z pięt na całe stopy. Dzięki temu deska zacznie płynąć płasko po powierzchni wody, przestajesz trzymać krawędź, co dodatkowo powodowało zwalnianie. Jeśli dalej masz za mało mocy, wygeneruj ją poprzez zrobienie “ósemki” latawcem na halsie.
TIP: Kiedy latawiec idzie do góry, odpuść bar i ponownie zaciągnij go, kiedy kierujesz latawiec w dół. Jednocześnie ugnij nogi, wyprostuj plecy, aby nie dać się przeciągnąć latawcowi do przodu.
Który kurs kite jest dla tych co już coś pływają?
Swój pierwszy kurs kite, a tym samym pierwszy start z deską masz za sobą, praktykujesz dzielnie na wodzie. Ale co, jeśli utknąłeś i ciągle nie wychodzą Ci body dragi pod wiatr albo masz problem z ostrzeniem w granicznym wietrze, a może chciałbyś wiedzieć jak poradzić sobie z przewiniętymi linkami? Lekcje kite nie są tylko dla osób poczatkujących. W naszych szkołach umówisz się na zajęcia z doświadczonymi instruktorami, którzy pomoga Ci poczuć się bezpiecznie, pewniej na wodzie, a także wprowadzą Cię na kolejny etap kitesurfingowej zabawy – EASY SURF Progres!