jastarnia-pokochasz

Za co pokochasz Jastarnię w lecie – 15 powodów

Jastarnia po surfersku i rodzinnie

Jastarnia – to drugie co do wielkości miasteczko na Półwyspie Helskim. Z jednej strony mocno surferskie, a z drugiej bardzo rodzinne. Do zaoferowania ma bardzo wiele. Miłośnicy sportów wodnych doceniają ją między innymi za: dobry spot, zróżnicowane warunki, dużo przestrzeni na wodzie i dogodną infrastrukturę. Po konkrety zejdź niżej :).
Rodziny z dziećmi i aktywna młodzież także kocha Jastarnie. Między innymi za: malownicze otoczenie, mnogość atrakcji, zróżnicowaną ofertę noclegową, restauracyjną, a także rozrywkową.

Jakich powodów szukasz?

  1. Surferskich – CZYTAJ
  2. Rodzinnych – CZYTAJ
  3. Dla każdego – CZYTAJ

Dla surferów

W Jastarni dobrze czują się windsurferzy, kitesurferzy (na każdym stopniu zaawansowania), ale także osoby pływające na foilu (zarówno kite, jak i wingfoilerzy). Dlaczego?

  1. Dobry spot – Zatoka Pucka na wysokości Jastarni jest doskonałym miejscem do uprawiania wszystkich sportów wodnych. Szczególnie łatwo można nauczyć się tutaj windsurfingu, kitesurfingu i wingfoila. Jest to bowiem miejsce z największą powierzchnią płytkiej wody i bezpiecznym piaszczystym zejściem do wody. Zapewnia dobre warunki do pływania zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Działa przy każdym kierunku wiatru, dzięki łaszce, czyli wyjątkowej mieliźnie, która ciągnie się nawet do 3km od brzegu. Więcej przeczytasz o tym tutaj. Jednocześnie znajdziesz tutaj miejsca z głębszą wodą, gdzie można pływać na foilu czy na katamaranie.

  2. Dużo przestrzeni na wodzie – spot w Jastarni daje swobodę poruszania się i pozwala unikać zatłoczonych obszarów. Na całej linii brzegowej mamy wiele miejsc do wystartowania się. Dodatkowo płycizna ciągnąca się wgłąb Zatoki poszerza obszar, po którym możemy pływać. To natomiast przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort podczas pływania. Lokalne szkoły dbają o komfort uczących się i najczęściej strefa przy brzegu pozostaje wolna dla adeptów windsurfingu. Kitesurferzy wyjeżdżają na odległą łaszkę. W szkole EASY SURF Jastarnia zawsze wywozimy kursantów motorówką, aby mieli święty spokój podczas lekcji 🙂

3. Różnorodność spotów – niby mowa o jednym spocie, a tak naprawdę znajdziecie tutaj kilka mniejszych spotów, bo można pływać daleko od brzegu na wspomnianej już łaszce, przy „Dubaju”, przy molo, za Dragą, czy za portem. To daje możliwość „wycieczek” na kite czy windsurfingu i radość odkrywania. Dodatkowo przy wietrze o kierunku południowym i południowo-wschodnim oraz południowo-zachodnim daleko od brzegu w okolicach wyjścia do portu tworzy się mały spot wave’owy, bo buduje się falka. W tym miejscu należy też wspomnieć o przeciwnej stronie Półwyspu, czyli Bałtyku, który może dać naprawdę dużo zabawy bardziej doświadczonym riderom!

4. Dogodna infrastruktura – tutaj znajdują się renomowane szkoły, wypożyczalnie sprzętu, oraz Surf-shopy. W razie potrzeby załatwisz wszystko w jednym miejscu. Do tego jest sporo miejsc parkingowych, a także dobre połączenia transportem publicznym (pociąg i autobusy). Ponadto dostępna jest szeroka baza noclegowa w mieście.

Dla każdego

5. Malownicze otoczenie – położenie tego miasteczka, czyni to miejsce pięknym i malowniczym. Sam środek Półwyspu, pomiędzy Zatoką Pucką (na pograniczu z Zatoka Gdańską) a Morzem Bałtyckim. Podczas pływania na desce lub plażowania można cieszyć się widokiem pięknych plaż i lasów, stanowiących wartość dodaną do sportowego doświadczenia.

6. Marina – Jastarnia posiada nowoczesną marinę, gdzie można podziwiać piękne jachty i łodzie lub skorzystać z usług rejsów turystycznych. Można tutaj także odbyć kurs sternika motorowodnego, kurs nurkowania czy zdobyć patent żeglarski! Przed obiektem znajduje się wybetonowana gładka przestrzeń, która wprost idealnie nadaje się do jazdy na deskorolce, rolkach, lud do surfskatingu i longboardingu. 

7. Wycieczki rowerowe – łatwo tu wynajmiesz rower, dzięki czemu możesz zwiedzać okolicę Jastarni i Półwyspu Helskiego bez korków i na sportowo. Istnieje wiele malowniczych ścieżek rowerowych, które prowadzą przez lasy, plaże i urokliwe miejscowości.

8. Gastronomia – jest w czym przebierać! Możesz spróbować smażonych ryb i tradycyjnych potraw regionalnych, ale oferta gastro z roku na rok dynamicznie się rozwija. Od klimatycznych food-trucków w FoodPort, po bardziej wykwintne restauracje jak u Bąbli czy Kapitalna. Znajdziesz tu m.in. kuchnie włoską, azjatycką, hawajską, polską. Wieczorem wypijesz pysznego drinka na MoloSurf czy w Rettungs Budy.

9. Molo – do zaliczenia obowiązkowy spacer po molo w Jastarni wieczorową porą. To doskonały sposób na podziwianie zachodu słońca nad wodą. Można również podziwiać piękne widoki na plaży, gdzie w szczycie sezonu możesz zobaczyć na jednej linii wydm wschodzący księżyc i zachodzące słońce! Wow!

10. Kino – legendarne studyjne Kino Żeglarz to kino w stylu old-school, które prowadzi przesympatyczna 3-pokoleniowa rodzina. Organizują seanse kinowe filmów klasycznych oraz tych mniej znanych niszowych. Organizują też wieczorki tematyczne, np. pokazy surf filmów, czy jazz night. Można tam spotkać znane postacie polskiej kultury i sztuki. To świetna rozrywka także dla całej rodziny. Można wówczas zapoznać dzieci z kulturą filmu.

11. Lokalne imprezy – Jastarnia co roku organizuje różne festiwale i imprezy kulturalne w przeróżnym klimacie. Natkniesz się tu na wystawy sztuki, targi rzemieślnicze czy koncerty. Z drugiej strony znajdziesz tu spore imprezy elektroniczne takie jak Salt Wave Festival. W tygodniu pobawić się można w kilku miejscach z różną muzyką od rapu po techno. Wiele eventów jest także pod banderą surferów 😉 Jastarnia wyróżnia się na tle regionu mocnym akcentem historycznym. W trakcie sezonu odbywają np. Dni Węgorza, czyli taki kaszubsko-rybacki festyn, który traktuje o lokalnych tradycjach. Także cała oferta kulturowa trafi w gusta każdego 🙂 Wystarczy pytać lokalesów i szukać informacji w necie – albo na naszym blogu 😉

12. Skok ze spadochronem – klub SkyDive to bardzo profesjonalna kadra, która codziennie wylatuje małym samolotem w niebo, aby pokazać najodważniejszym Jastarnię z zupełnie innej perspektywy! Instruktorzy podniebnych skoków sami mawiają, że najlepsze krajobrazowo miejsce do skoków to Dubaj i Jastarnia! Kumacie to? Przyznajcie sami, że pięknie 😉

Dla rodzin

12. Park linowy – „Jastarnia Adventure Park” oferuje wiele tras i atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Dzieci mogą pokonywać przeszkody wśród drzew, wspinając się po drabinkach, linach i tyrolkach. To świetna okazja do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu!

13. Muzeum Rybołówstwa – rodzinom z dziećmi polecamy także odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Jastarni. Można tam poznać tradycje, narzędzia i techniki związane z rybołówstwem na Pomorzu. To jedyne w swoim rodzaju miejsce!

14. Lunapark – odrobina szaleństwa dla osób w każdym wieku. Lunapark, czyli Park Rozrywki z autodromem, kolejką, salą krzywych luster i karuzelami. Dostarczą trochę adrenaliny, zabawy i rywalizacji w rodzinnym gronie 🙂

15. Deskorolka i surfskate – Deska z kółkami to rewelacyjna rozrywka dla dzieci i dorosłych. Zwłaszcza jeśli akurat nie wieje, nie ma fal albo jeśli ktoś jest jeszcze nie wyżyty po wyjściu z wody. Wybetonowana i szeroka przestrzeń przy porcie w Jastarni jest wystarczająco gładka, dla entuzjastów różnych form skateboardingu: od fiszek, przez cruisery i longboardy aż po typowe „popsickles” do robienia streetowych tricków. Naszym zdaniem jest to też znakomite miejsce do coraz bardziej popularnego w ostatnich latach surfskatingu, który znakomicie imituje surfing! Taki trening „na sucho” wpływa na lepszą koordynację i równowagę, co także przyczynia się do lepszego wyczucia na kite lub windsurfingu 😉

Podsumowując każdy znajdzie coś dla siebie w Jastarni. Przyjechać tu na kite czy windsurfing to jedno, ale nie nudzić się gdy nie zawieje to drugie. W tym przypadku wystarczy sięgnąć pamięcią do tego wpisu i przepis na udany dzień gotowy! 🙂
My pokochaliśmy Jastarnie za jej różnorodność!
Poczuję się tu dobrze rodzic z dzieckiem, spokojny emeryt, ekipa studentów oraz wychillowany surfer 😉