kitesurfing-easy-surf-jastarnia-wiatr

Wiatr w Polsce – charakterystyka, plusy i minusy, poradnik

Charakterystyka wiatru w Polsce – kiedy i jak wieje oraz czego się spodziewać?

Wiatr w Polsce jest dość zmienny i ciężki do przewidzenia. Nie ma tu jednego stałego kierunku, efektu wiatrowego czy przewidywalnej pogody, która ułatwiłaby planowanie wyjazdów nad polskie morze. Dlatego przychodzimy z pomocą w zrozumieniu jak działa wiatr w Polsce. Jeżeli jesteś świeżo po kursie lub rzadko bywasz na Helu to ten wpis zdecydowanie ułatwi Tobie planowanie kiedy przyjechać na Półwysep. To opis występujących wiatrów w okresie sezonu letniego (od maja do września/października). Dowiesz się czego się spodziewać przy konkretnym kierunku wiatru, a dzięki temu szybko i łatwo zobrazujesz sobie co Cię czeka na Helu w momencie sprawdzania prognozy.

Kemping Solar, Chałupy 4, Półwysep Helski

Wiatr zachodni i północno-zachodni

Jest to statystycznie najczęstszy kierunek wiatru w ciągu całego roku nad całym Polskim wybrzeżem. Działa na praktycznie każdym spocie patrząc od granicy niemieckiej aż po obwód kaliningradzki. Wyjątkiem są spoty po wewnętrznej stronie Zatoki Puckiej takie jak Osłonino czy Puck, a także spoty trójmiejskie. 

Wiatr zachodni ma to do siebie, że najczęściej ze wszystkich kierunków utrzymuje się dłużej niż 1 dzień. Co nie oznacza, że zawsze gdy wieje zachód utrzyma się to przez kilka dni, ale jest najwięcej szans, że wietrzna 2-3 dniówka spowodowana przejściem frontu atmosferycznego to właśnie wiatr zachodni. 

Dodatkowo zachód niesie ze sobą najlepsze i największe fale na Bałtyku. Rozkołys idący aż od Danii zapewnia naprawdę dobre fale praktycznie po całym zachodnim wybrzeżu, aż do Helu sięgając. 

Chałupy od strony Morza Bałtyckiego

W sezonie klasyczny “frontowy” zachód to przeważnie wiatr o sile 12-20 węzłów, a przy mocniejszych frontach, które oczywiście trafiają się rzadziej – nawet do 40 węzłów. Zdecydowana większość Bałtyckich sztormów to właśnie zachód. 

Ze względu na swoją siłę, częstotliwość występowania oraz to, że na półwyspie zachód to najwygodniejszy do uprawiania kitesurfingu wiatr side-shore jest to zdecydowany faworyt polskich wind & kitesurferów (no może poza południowo-wschodnim ale o nim później).

Wiatr zachodni powoduje również podniesienie się poziomu wody w zatoce – plaże się “kurczą” a wyspy “Mewie Rewy” potrafią na pewien czas schować się pod wodę. 

Ważne – jeśli w prognozie widzicie kierunek wiatru północno-zachodni to nadal jest wiatr side-shore w Chałupach (ze względu na ukształtowanie półwyspu Helskiego) plus dodatkowo można popływać na plaży od strony Bałtyku. Jednakże dalej w stronę Helu, czyli spoty takie jak Kuźnica, Jastarnia, Jurata to już wiatr on-shore. Wówczas trzeba uważać z wyborem miejsca do startowania latawca i zachowywać dystans od brzegu (minimum. 50-100m).

PODSUMOWANIE:

+ najczęściej wiejący kierunek wiatru w Polsce

+ działa praktycznie na każdym spocie na wybrzeżu i półwyspie Helskim

+ przewidywalny w prognozach

+ najsilniejszy ze wszystkich

+ buduje dobre fale do surfingu

– przynosi lekkie ochłodzenie

– bywa szkwalisty i nieprzewidywalny szczególnie, gdy jest ponad 25 kts

Wiatr północny

Drugi w kolejce po zachodnim wietrze pod względem częstotliwości występowania. Najczęściej wiatr zimny i porywisty. Ciężki do przewidzenia, zmienny i skłonny do zaskakiwania, czyli wieje więcej lub mniej w prognozie, a także może mieć przesunięcia czasowe (np. prognoza pokazuje, że ma wiać od 10, a wieje od 7 lub dopiero od 12/13).

Wiatr północny niemal zawsze przynosi ochłodzenie. Północny wiatr, podobnie jak zachód podnosi poziom wody w zatoce.

Na Półwyspie północ dla wielu oznacza brak możliwości pływania, gdyż na Zatoce wieje off-shore (od brzegu), start i powrót na plażę od strony zatoki jest utrudniony lub praktycznie niemożliwy, a od strony Bałtyku panują warunki, które wymagają więcej wprawy. 

W takiej sytuacji jedynymi miejscami do fajnego komfortowego popływania są: Łaszka w Jastarni i Mewie Rewy. Łaszka w Jastarni to największy na całej Zatoce obszar płytkiej wody zaczynający się 500-600m od brzegu i ciągnący się aż do 3km w dal. Tutaj spotkasz idealne warunki do pływania na kite (nie tylko przy tym kierunku wiatru), lecz powrót wymaga skorzystania z podwózki motorówką. Podczas szkoleń kite w EASY SURF Jastarnia zawsze korzystamy z Łaszki i kursanci są dowożeni motorówką na mieliznę. 

PODSUMOWANIE:

+ pływanie od strony Bałtyku na falach na całej linii brzegowej

+ badzo duża fala (lecz niestety nieregularna)

– off-shore od strony zatoki (utrudniony start z brzegu i brak możliwości powrotu bez motorówki)

– zdecydowanie chłodniej

– ciężki do przewidzenia, często zmienny i szkwalisty

Kitesurfing z lotu ptaka

Wiatr południowy i południowo-zachodni

Całe szczęście ten kierunek nie występuje bardzo często, gdyż nie należy on do naszych faworytów. Dla półwyspu Helskiego wiatr wiejący znad lądu oznacza tylko tyle że będzie “dziurawo” i szkwaliście – wiatr z tego kierunku bywa bardzo kapryśny i zmienny. Potrafi się włączać i wyłączać co chwilę. Stojąc na brzegu wydaje Ci się, że wieje, wchodząc do wody już nie. Takie odczucia pojawiają się najczęściej przy typowym on-shoreowym wietrze.

Kitesurfing w Jastarni

A w Chałupach jest to właśnie kierunek on-shore (do brzegu). To z kolei oznacza “autostradę” wind i kitesurferów pływających przy brzegu i wzdłuż brzegu, którzy notorycznie spływają do plaży. Jeśli nie lubisz pływać w tłumie musisz sprawnie się wyhalsować (lub przejść na pieszo) co najmniej 300-400 m od brzegu. 

Z plusów południowego i południowo zachodniego wiatru jest możliwość łatwego “tournee” po kempingach oraz możliwość popływania na przyjaznych falach zbliżonych do tych bałtyckich, które tworzą się na skraju mielizny w Jastarni (jeśli wieje powyżej 20 węzłów). Przy tym kierunku bardzo komfortowe pływanie znajdziesz w Jastarni z racji wspomnianej już Łaszki. Znajdziesz tam dużo wolnej przestrzeni, gdyż większości nie chce się tak wysoko halsować. Poza tym masz ogromny zapas miejsca spływania z wiatrem zanim wylądujesz na plaży.

PODSUMOWANIE:

+ cieplejszy niż inne kierunek wiatru

+ możliwość łatwego zwiedzenia półwyspu od strony zatoki 😉

+ przy wietrze powyżej 20 kts fajna fala na łaszce w Jastarni 

– przeważnie mało stabilny i szkwalisty 

– pływanie tylko od strony zatoki

Wiatr południowo-wschodni

Coś na co czekają wszyscy wind & kitesurferzy na Helu. Na półwyspie Helskim południowy wschód to wiatr wiejący idealnie wzdłuż brzegu, tyle że z lewej strony. Stabilny i idealnie równy, ponieważ wieje od otwartej strony zatoki nie napotykając po drodze żadnych przeszkód. Dlatego jeśli w prognozie znajdziesz zaledwie 11-12 węzłów to należy myśleć o pakowaniu się na pływanie 😉 

Dodatkowo jest on bardzo ciepły a pogoda przy takim układzie przeważnie jest słoneczna, czyli tzw.  “polskie Hawaje”. Dni z wiatrem południowo-wschodnim to jedne z niewielu dni w sezonie gdzie można pomyśleć o pływaniu w krótkiej piance! A czasem nawet bez neopreonów 😉 W bezchmurne dni można się spodziewać także efektu termiki, To oznacza, że w ciągu dnia wraz z rosnącą temperaturą wiatr będzie przybierać na sile. Jakiekolwiek szkwały są mało odczuwalne, a cała zatoka wypłaszcza się i chop jest mniejszy niż zwykle. Poza wysokmi temperaturami na niebie panuje raczej bezchmurne niebo lub czasem występują chmury warstwowe (Cirrostratus lub Altostratus), które tworzą charakterystyczny szaro-mleczny krajobraz.

PODSUMOWANIE:

+ ciepły i równy wiatr

+ wzmocnienie termiczne

+ wysokie odczuwalne temperatury
+ płaska zatoka

– działa tylko na Zatoce od strony Półwyspu
      

Wingfoil w EASY SURF Jastarnia

Wiatr wschodni

W sezonie wiatr wschodni oznacza przeważnie ciąg kilku ciepłych i słonecznych dni. Wydawałoby się, że kierunek wschodni jest kierunkiem side-shore na naszych helskich spotach. Jednakże przez krzywiznę Półwyspu, którą najlepiej widać na Google Maps można zaobserwować, że kierunek wschodni jest zablokowany przez ląd i uniemożliwia pływanie na kite od strony zatoki. 

Wówczas (podobnie jak przy wietrze północnym) ratuje Jastarnicka Łaszka, Mewie Rewy oraz pływanie od strony Bałtyku. Ewentualnie wiatru możemy szukać po drugiej stronie zatoki, czyli Puck, Swarzewo, Rewa choć przeważnie wieje tam słabiej. 

Windsurfing i kitesurfing w Chałupach

Wiatr wschodni to zazwyczaj wiatr o małej sile. Najczęściej od 8 do około 15-18 ktsJest on zazwyczaj równy. Zaczyna wiać później niż w prognozac. Przy bardzo słonecznej pogodzie na Jastarnickiej Łaszce późnym popołudniem możemy spodziewać się bonusowych kilku węzłów więcej niż w prognozie ze względu na zjawisko bryzy. Przy wietrze wschodnim poziom wody w zatoce znacznie się obniża. Plaże powiększają się, a także potrzebne w te dni wysepki na mieliźnie Jastarnickiej oraz Mewie Rewy wychodzą ponad wodę lub powiększają się. 

PODSUMOWANIE:

+ najczęściej ładna słoneczna pogoda

+ łatwa fala na Bałtyku

+ przewidywany, utrzymujący się kilka dni 

– niska temperatura wody od strony Bałtyku (zjawisko upwellingu)

– niski poziom wody (należy uważać na płytkie miejsca)

Wiatr w Polsce – podsumowanie

Podsumowując… Najlepszym kierunkiem dla większości surferów będzie z pewnością wiatr południowo-wschodni. „Dla większości” gdyż mówimy tutaj o większej części surf społeczności, która pływa na poziomie od zera do zaawansowanego. To kierunek, który zapewnia najbardziej komfortowe warunki do progresu.
Jednakże ten kierunek nie zapewni silnego wiatru czy fal, które są pożądane wśród najbardziej zaawansowanych riderów. Dla nich najlepszym kierunkiem będzie kierunek zachodni, który występuje u nas najczęściej.
Przy kierunkach północnych i wschodnich pamiętajcie, że mimo to, że w większości miejsc to kierunek off-shore to da się pływać i nie oznacza to zmarnowanego dnia 🙂 Jastarnicka Łaszka „obsługuje” wszystkie kierunki.
A na południowy wiatr on-shore’owy kierujcie się ze szczególną ostrożnością ze względu na tłumy i nieprzewidywalny wiatr.
To tyle porad z naszej strony! 🙂 Pływajcie ostrożnie i korzystajcie 🙂