elgouna-egipt

Kiedy najlepiej jechać do Egiptu? Roczna charakterystyka

Czego się spodziewać w ciągu roku w El Gounie

Do Egiptu można przyjeżdżać na kitesurfing cały rok. Pory roku w Egipcie podobnie jak w Polsce dzielą się na cztery, ale niekiedy skrajne miesiące danej pory roku są od siebie kompletnie różne. Dlatego przedstawiamy Wam szczegółową charakterystykę każdego miesiąca, żeby ułatwić Wam decyzję kiedy jechać do Egiptu. Łatwiej będzie się spakować i zorganizować na miejscu w El Gounie. My działamy tam cały rok, a zate niezależnie od wybranej daty spotkasz nas na miejscu 🙂

Przyjęliśmy poniższy podział: 

  • Grudzień – Luty
  • Marzec – przejściowy
  • Kwiecień – Maj
  • Czerwiec – Wrzesień
  • Październik – Listopad

A poniżej czego możecie się spodziewać po kolei w danym okresie:

Grudzień – luty – kiedy jechać do Egiptu na kite?

  1. Wiatr i warunki:
    To miesiące o najniższych statystykach wiatrowych wahających się od 50-65 % dni wietrznych w skali miesiąca. Najczęściej w tym okresie spotkasz wiatr o sile 12-20 kts. Na ogół jest słonecznie cały dzień. Rzadko kiedy wieje mocniej, ale zdarza się. Zdarza się także, że kręci kierunkiem i wieje off-shore (z zachodu). Wówczas potrafi wiać mocno, ale także bardzo szkwaliście. W tym przypadku można zauważyć zachmurzenie na niebie.
  2. Temperatura:
    Spodziewaj się 17-22 ℃ w ciągu dnia, w nocy zaś temperatura spada czasem nawet do 9-10 ℃. Przygotuj cieplejsze ubrania. Większość czasu jest słonecznie, ale grudzień to statystycznie najbardziej “deszczowy” miesiąc. W praktyce oznacza to, że może zdarzyć się jakiś deszcz rzędu 1-3 dni w miesiącu, więc jak na najgorszy miesiąc to nie ma się czego obawiać 😉
  3. Temperatura wody:
    Około 20-22 ℃. W tym okresie obowiązkowa będzie długa pianka! 3/2 lub 4/3 mm grubości. Z rana woda potrafi być naprawdę zimna i wówczas nawet 5/4 mm może się przydać. Mimo wszystko słońce dalej świeci, więc w ciągu dnia wychodząc z pianki będzie przyjemnie. Warto zaopatrzyć się w ponczo i bluzę z kapturem lub czapkę zimową na spot.
  4. Cechy szczególne / porady:
    Jeżeli wybierasz się w tym okresie do El Gouny z rodziną i wiesz, że dzieci lubią spędzać czas na basenie to warto wybrać hotel z podgrzewanymi basenami. W okresie świąt bożonarodzeniowych El Gouna tętni życiem i w wielu hotelach i restauracjach widać świąteczne akcenty oraz można trafić na swego rodzaju jarmark bożonarodzeniowy 🙂 Sylwester obchodzi się tu raczej hucznie, więc bez problemu znajdziesz imprezę w tym czasie. Całe miasteczko żyje i można spotkać wiele narodowości – głównie z Europy. Przygotuj się na wyższe ceny w okresie świąt bożonarodzeniowych i sylwestra, natomiast okres przedświąteczny to czas najtańszych ofert na hotel i loty.
  5. Co robić?
    Poza kitem do dyspozycji mamy całe miasteczko. Zima (poza okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku) to tzw. “low season” w El Gounie. Jest mniej turystów, mniej kitesurferów, a więc też mniej wydarzeń. Ale restauracje i bary są normalnie otwarte, a także wszystkie atrakcje całoroczne takie jak motocross, go-karty, tennis, paddle, golf itp. Jeżeli chodzi o wodne wyprawy takie jak katamaran, nurkowanie itp. to raczej zalecamy się wstrzymać aż woda się ociepli, bo w głąb morza na głębokiej wodzie będzie naprawdę zimno.

Marzec

  1. Wiatr i warunki:
    W marcu warunki po zimie stabilizują się i miesięczne statystyki wiatrowe rosną. Marzec to średnio 65 % dni wietrznych. Najczęściej na spocie jest 14-22 kts i zdarzają się dni (kilka w miesiącu), w których wiatr wieje z siłą ok. 25 kts. 

    Mogą zdarzyć się pojedyncze dni, gdzie kierunek wiatru zmienia się na wschodni lub południowy. Wówczas temperatura rośnie nawet o 3-6 ℃ i jest duszno. Przy tych kierunkach wieje raczej słabo (ok. 7-15 kts) i wiatr jest małokaloryczny. Da się pływać na dużych latawcach lub na foilu.
  2. Temperatura:
    Zazwyczaj między 23-27 ℃ w ciągu dnia, a to oznacza spokojnie krótki rękawek. Z rana czuć rześkie powietrze i warto ubrać bluzę. Wieczory jednak potrafią być nadal chłodne – około 15-20 ℃. Ogólnie słonecznie.
  3. Temperatura wody:
    około 21-23 ℃. W marcu jeszcze z reguły jest na długą piankę, czasem przy słabszym wietrze na krótką. Temperatura powietrza rośnie dość szybko, ale wody wolniej i w wietrzne dni potrafi być chłodno. Warto więc w tym okresie mieć i cienką i grubszą piankę.
  4. Cechy szczególne / porady:
    Na wiosnę, w kwietniu wypada święto Eid al-Fitr (ruchoma data) i jest poprzedzone równie ważnym okresem przedświątecznym o nazwie Ramadan. To okres miesięcznego ścisłego postu dla muzułmanów, który przypada głównie na marzec właśnie. Obowiązuje wówczas zakaz jedzenia i picia w ciągu dnia. Spożywać jedzenie (czy pić wodę) można dopiero po zachodzie słońca. W związku z tym czasem trzeba się uzbroić w cierpliwość i wyrozumiałość dla tej tradycji, gdyż niektóre atrakcje mogą być zamknięte, taxi czy tuk-tuki mogą przyjeżdżać z opóźnieniem, a alkohol w sklepach jest praktycznie niedostępny. Szczególnie “nerwowa atmosfera” jest odczuwalna w godzinach popołudniowych przy zachodzie słońca, gdyż każdy Egipcjanin spieszy się do domu na posiłek z rodziną.
  5. Co robić?
    Wszystko – wchodzimy wówczas w tzw. high season i poza sporadycznie zamkniętymi lokalami (przez Ramadan) to wszystko jest otwarte i jest idealna temperatura, aby korzystać ze wszystkich atrakcji – czy to nad wodą czy w miasteczku. Jeżeli zastanawiasz się kiedy jechać do Egiptu z dziećmi to to świetny wybór, bo temperatury są właśnie umiarkowane. Na przełomie marca i kwietnia spodziewaj się także wyjazdów grupowych do El Gouny. W tym czasie odbywają się ProCampy czy Yalla Kite. To świetna okazja, żeby wybrać się na wyjazd z grupą zajawkowiczów, wziąć udział w warsztatach czy innych atrakcjach, które zapewniamy w programie. Aktualne wyjazdy znajdziesz na tym www.

Kwiecień – maj

  1. Wiatr i warunki:
    Kwiecień to już typowa wiosna w Egipcie. Cieplej, lepszy wiatr, więcej kitesurferów – to tzw. “high season”. Miesięczne statystyki wiatrowe na poziomie 65-75 % dni wietrznych. Najczęściej na spocie jest 14-22 kts i zdarzają się dni (kilka w miesiącu), w których wiatr wieje z siłą 25-30 kts. 
    Podobnie jak w marcu mogą zdarzyć się pojedyncze dni, gdzie kierunek wiatru zmienia się na wschodni lub południowy, ale to raczej rzadkość. 
  1. Temperatura:
    Zazwyczaj między 25-32 ℃ w ciągu dnia, a więc już całkiem ciepło, w godzinach szczytu wręcz gorąco. Należy uważać na słońce – lycry, czapka, dobry krem z filtrem to obowiązkowe elementy. Wieczorne temperatury to około 19-23 ℃.
  2. Temperatura wody:
    Około 22-25 ℃. W ciągu dnia użyjemy głównie krótkiej pianki. Z rana lub późnym popołudniem może się przydać jeszcze długa pianka albo gdy naprawdę mocno wieje (około 30 węzłów). Temperatura powietrza szybko rośnie, ale wody nieco wolniej i w wietrzne dni potrafi być jeszcze chłodno w kwietniu. W maju w najgorętsze dni popływamy już nawet bez pianki 🙂
  3. Cechy szczególne i porady:
    Wspomniane święto Eid al-Fitr poprzedzone Ramadanem wypada na początku kwietnia. W tym okresie są możliwe podwyżki cen hoteli. Podobnie rzecz ma się z naszymi świętami wielkanocnymi oraz Majówką. Poza tym należy uważać na ekspozycję na słońce – maj to już prawie, że lato, a więc i słońce potrafi bezlitośnie przygrzać – czapka, filtr, lycra, nawodnienie! 
  4. Co robić?
    Wszystko! Wiosna w Egipcie to świetny moment na wakacje – jest już przyjemnie ciepło na wodzie, w miasteczku dużo się dzieje, możemy liczyć na sporo imprez, atrakcji, zawodów, a nawet festiwali. Najlepiej pytać na miejscu naszą całoroczną ekipę instruktorską 😉

Czerwiec – wrzesień

  1. Wiatr i warunki:
    Lato w Egipcie to najlepszy wiatrowo czas. Od czerwca do września są najlepsze statystyki wiatrowe sięgające nawet 90% dni wietrznych w miesiącu. Z reguły wieje cały dzień i w podstawie 15 węzłów. Miesiące letnie to także czas najsilniejszych wiatrów rzędu 30-35 kts. Przerwy w dostawie wiatru to 1, max. 2 dni. Lipiec czasem bywa nieco bardziej kapryśny, ale to nadal jeden z lepszych miesięcy w ciągu całego roku. Wiatr w tym okresie jest ciepły i równy. Zawsze wieje z tego samego kierunku, czyli z północy lub północnego-zachodu. 
  1. Temperatura:
    Jest gorąco. Trzeba się uzbroić w dobry krem z filtrem, lycry, czapki z daszkiem i rozsądną ekspozycję na słońce. Temperatury potrafią sięgać 35-40 ℃ jednakże w El Gounie nad wodą nie jest to tak odczuwalne. Między innymi dzięki wiatrowi, który wieje prawie całą dobę (właśnie m.in. za sprawą tak wysokiej temperatury). Wówczas temperatura jest naprawdę znośna 🙂
    Warto więc w miesiącach letnich wybrać hotel, który jest nad wodą, a większość czasu spędzać na bazie. Istotnym czynnikiem jest także wilgotność powietrza, która tu jest bardzo niska, a to bezpośrednio przekłada się na odczuwanie temperatury. 35-40 ℃ w suchym klimacie jaki tutaj występuje nie jest tak uciążliwe jak w klimacie tropikalnym, w którym jesteśmy mokrzy dosłownie cały czas.
  2. Temperatura wody:
    Około 26-28 ℃. Taka temperatura w połączeniu z temperaturą powietrza gwarantują pływanie bez pianki cały dzień. Rano (między 7 a 9) jest najchłodniej – wówczas woda wydaje się przyjemnie rześka.
  3. Cechy szczególne i porady:
    Spędzać jak najwięcej czasu nad wodą, ale… bezpiecznie, czyli bezwzględnie z nakryciem głowy, minimalizacją czasu bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce. Pamiętać o kremie z filtrem, który nie podrażnia oczu!!! Warto korzystać z klimatyzacji, ale ze zdrowym umiarem 😉 Upał panujący w najgorętszych miesiącach nie jest dla każdego, ale na pewno występujący w tym czasie najsilniejszy wiatr wiele rekompensuje 😉
  4. Co robić?
    W tym okresie przede wszystkim wszystko to co nad wodą, bo w miasteczku bywa ciężko ze względu na upał 😉 na szczęście wspomniane wysokie statystyki wiatrowe sprawiają, że i tak najwięcej czasu spędzacie w bazie i na wodzie. Poza tym warto wybrać się na katamarany, delfiny albo nurkowanie. Z wszelkimi innymi atrakcjami lepiej poczekać do wieczora, gdy temperatura nieco spada i da się wytrzymać w miasteczku.

Październik – listopad

  1. Wiatr i warunki:
    Nadal wysokie statystyki – rzędu 60-75% dni wietrznych w miesiącu z nieco lepszym wskazaniem na październik. To nadal wiatr ciepły i równy. Najczęściej wieje około 15-25 kts, rzadziej zdarzają się dni z mocnym wiatrem. W tym okresie warto “polować” na poranne bryzy. Jeżeli prognoza jest kiepska (np. 9-12 kts), ale jednak z szansami na pływanie to powinniśmy z samego rana, nawet o 8 udać się do bazy – wtedy jest największa szansa na zaliczenie sesyjki, bo jeśli będzie wiało to właśnie rano! Można się miło zaskoczyć wiatrem nawet do 20 kts.

    Podobnie jak w marcu mogą zdarzyć się pojedyncze dni, gdzie kierunek wiatru zmienia się na wschodni lub południowy. Rzadko, ale zdarza się. Wówczas jest bardzo gorąco i tworzy się żółto-szary krajobraz przez unoszący się pył. Przy tych kierunkach wieje słabo (ok. 7-15 kts) i wiatr jest małokaloryczny. Da się pływać na dużych latawcach lub na foilu.
  2. Temperatura:
    Idealna! Zwłaszcza, że uciekamy od polskiej jesiennej chandry i siedzimy w 22-30 ℃. Wcześnie rano nad wodą i na wieczór przyda się jakaś cienka bluza, ale poza tym krótki rękaw i klapki 😉
  3. Temperatura wody:
    Około 24-27 ℃. Woda nagrzana po lecie utrzymuje się jakiś czas w ciągu roku. Ciepło morza utrzymuje się dłużej niż potrzebuje na nagrzanie w okresie wiosennym. Czasem w ciągu dnia w październiku da się jeszcze pływać bez pianki. W listopadzie już raczej nie. Z reguły większość używa dobrej krótkiej pianki lub długiej 3/2 mm.
  4. Cechy szczególne i porady:
    To okres, w którym jest duży wybór wyjazdów grupowych, a więc łatwo znaleźć ekipę. Solo-podróżnicy łatwo odnajdą się na miejscu. W tym okresie odbywa się między innymi Yalla Kite czy ProCamp. Wyjazdy są dostosowane pod przystępne ceny, ale przede wszystkim mają dodatkową wartość w postaci szkoleń czy integracji. Więcej info znajdziesz o tutaj.
  5. Co robić?
    Wszystko co chcesz! Jesień to wysoki sezon w El Gounie, a więc dużo się dzieje – imprezy, festiwale, pokazy filmowe, turnieje tenisowe i golfowe. Można spacerować po miasteczku do woli.

Podsumowanie – kiedy jechać do Egiptu

Najlepszy wiatrowo okres to lato (czerwiec-wrzesień), ale wiąże się z ostrym słońcem i wysokimi temperaturami. Na drugim miejscu jesień i wiosna, które nadal mają świetne statystyki wiatrowe, a temperatura jest znośna. Ponadto w tym okresie jest najwięcej wyjazdów grupowych. Zima jako najsłabszy okres nadal zapewnia warunki na kite średnio 3-5 dni w tygodniu, a jest zawsze słonecznie i cieplej niż w Polsce. To zdecydowanie miła odmiana przylatując prosto z Polski w środku zimy! 😉 A jeżeli masz możliwość spontanicznych wyjazdów na prognozę to tutaj opisaliśmy jak się za to zabrać.