Wyjazd do Egiptu na prognozę – jak się do tego zabrać?

Wyjazd do Egiptu przy pewnym wietrze – dla kogo?

Jesteś flexi z terminem wyjazdu? Liczy się dla Ciebie tylko dobra i pewna prognoza? Masz możliwość pracy zdalnej i jesteś gotów lecieć w każdej chwili? Jeżeli tak to dobrze trafiłeś! Omówimy tutaj krok po kroku jak się wybrać na wyjazd do Egiptu na prognozę?

Po pierwsze dlaczego Egipt na prognozę to dobry pomysł? A konkretniej – El Gouna

 • krótki lot – około 4h;
 • krótki dojazd z lotniska – w ok. 30-40 min dotrzesz z lotniska do swojego hotelu w El Gounie;
 • loty z 5 miast w Polsce – łatwiej będzie Ci dopasować miasto wylotu, aby skrócić czas transportu przed wylotem;
 • najczęściej wiatr z północy (charakterystyczny dla tego regionu) – utrzymuje się kilka dni (średnio 3-7 dni), a więc widząc prognozę masz duże prawdopodobieństwo, że wiatr się utrzyma przez większość czasu Twoich wakacji. W szczycie sezonu wiatrowego – czerwiec – październik zdarza się, że wieje non stop przez cały miesiąc;
 • lokalizacja sprzyjająca pracy zdalnej – jeżeli pracujesz zdalnie i chcesz połączyć kitesurfing ze swoimi obowiązkami to tutaj łatwo to zorganizujesz. Internet z karty działa wszędzie, w większości baz i restauracji jest wifi, a w centrum znajdziesz specjalne miejsce co-workingowe;
 • w razie gorszego scenariusza wiatrowego zawsze możesz cieszyć się z atrakcji El Gouny: wakepark, nurkowanie, katamaran i delfiny, go-karty, tennis, motocross, golf, quady itd.
El Gouna – baza Kitepower

To jak z tym przygotowaniem? Wyjazd do Egiptu na prognozę to nic trudnego!

1 – Obserwuj prognozy

Wpisz na windguru “El Gouna” i zobacz jak wygląda prognoza na kolejne dni. Warunki konieczne, aby wiatr był tzw. “pewniakiem” to:

kierunek północny/północno-zachodni,
– bezchmurne niebo,
– wiatr o sile 15 węzłów w podstawie
.

Tak jak na załączonym screenie:Warto też wiedzieć, że w tym rejonie najczęściej wieje najmocniej z rana, czego często prognozy nie uwzględniają. Widząc zaledwie 10-15 kts w godzinach porannych (6 – 9 rano) możemy liczyć na wiatr nawet 20 kts. Przykładowo widząc coś takiego jak na poniższym obrazku możemy liczyć na poranną sesyjkę na kite (kiedy to też jest najmniejszy ruch na wodzie 😉 )Jeżeli korzystasz z windguru PRO to polecamy dodać do “ulubionych” spot EASY SURF El Gouna. Wówczas szybko podejrzysz dokładną prognozę w lokalizacji bazy, w której urzędujemy.

Jeżeli w prognozie widzisz inny kierunek wiatru lub “kręcący wiatr” (strzałki obrócone w różne strony) to najczęściej oznacza to brak wiatru lub bardzo słaby niestabilny wiatr, który nadaje się do pływania tylko na foilu.

Pamiętaj, że większe szanse na “wyjazd na prognozę” są w okresie maj – październik, gdzie statystyki wiatrowe są na poziomie 70 – 90 % dni wietrznych w miesiącu. W pozostałych miesiącach szanse na wiatr na kite to 60 – 70 %, który przeważnie pojawia się w “setach” kilkudniowych, po których przychodzi 1-3 dni bez wiatru. 

Jeżeli nie lubisz, bądź wiesz, że nie będziesz sprawdzać konsekwentnie prognoz to polecamy skorzystać z aplikacji KWind. To aplikacja z powiadomieniami push. Wystarczy zainstalować ją na smartphonie, znaleźć spot Kitepower El Gouna. Należy ustawić powiadomienie o wietrze minimum 15 lub 20 kts, a aplikacja będzie wysyłać powiadomienia do Ciebie gdy wiatr osiągnie taką siłę. To bardzo wygodne rozwiązanie! Wówczas obowiązują wyżej wypisane warunki, czyli wiatr z kierunku północnego lub północno-zachodniego. Przy spełnionych warunkach wiatr najprawdopodobniej utrzyma się przez kilka dni, a to oznacza dla Ciebie dobre kite’owe wakacje.

2 – Sfinalizuj wyjazd do Egiptu na prognozę

Jeżeli już widzisz, że prognoza jest obiecująca i spełnia wszystkie opisane wyżej warunki. Bynajmniej Ty jesteś już też gotów/gotowa pakować się na wyjazd do Egiptu… To dzwoń bezpośrednio do naszego biura podróży. Nr tel to 513 020 574 lub możesz skorzystać z kontaktu mailowego – travel@easy-surf.com. Jako multi-touroperator mamy dostęp do wielu ofert i jesteśmy w stanie bardzo szybko znaleźć Ci pasujący bilet lotniczy oraz zakwaterowanie na miejscu. Ponadto organizujemy wyjazd kompleksowo. Wszystko zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. W związku z rozkładem połączeń lotniczych możemy zorganizować Ci wyjazd na prognozę na 4, 7, 10 lub 14 dni. Dłuższe pobyty także – kontakt z biurem 😉

3 – Zaplanuj swój set sprzętowy

Jeżeli w prognozie widzisz prawie codziennie 30 węzłów, a twoje podstawowe latawce to 9 i 12m to nie popływasz komfortowo i bezpiecznie. Przyda Ci się 7ka. Jeżeli wiesz, że potrzebujesz 7ki, no i może 9tki, bo jeden dzień ma wiać słabiej to możesz wypożyczyć sprzęt na miejscu i zabrać tylko swoją 9tkę do bagażu. Lub nie zabierać jej wcale i cieszyć się pełną rozmiarówką na miejscu. Wygodnie, bez targania quivera i bez dodatkowych opłat na lotnisku. Analogicznie ma się rzecz w przypadku odwrotnej prognozy. Na przykład codziennie wieje około 12-15 kts. A Ty obawiasz się, że 12tka to za mało – zgłoś się do nas. My zaklepiemy Ci sprzęt na miejscu. Na miejscu będzie czekać 15tka czy nawet 17tka. A nawet latawiec komorowy. Zalecamy zarezerwowanie sprzętu z wyprzedzeniem. Dzięki temu masz pewność, że sprzęt będzie dostępny. Szczególnie w wysokim sezonie!

4 – Spakuj się adekwatnie do pory roku

Egipt jest zawsze słoneczny, ale temperatury w ciągu roku dość mocno się zmieniają. W zależności od pory roku będziesz potrzebować innych ubrań czy pianek.

 • czerwiec – wrzesień to najgorętszy okres, to oznacza, że popływasz bez pianki. Zaopatrz się koniecznie w lycry, krem z filtrem 50 spf i czapkę, gdyż słońce naprawdę daje mocno we znaki.
 • październik i listopad oraz kwiecień i maj to nadal bardzo ciepłe miesiące. Głównie krótki rękawek i szorty na lądzie. Natomiast na wodzie może być już chłodniej. Szczególnie rano i pod wieczór, przyda się krótka pianka i poncho po pływaniu. W ciągu dnia mogą zdarzyć się sesyjki bez pianki.
 • grudzień – marzec to okres z najniższymi temperaturami. Użyjesz głównie długiej pianki 3/2 lub 4/3. Poza wodą przyda Ci się bluza czy dresik. Co więcej po pływaniu nawet czapka zimowa dla zmarźlaków. Wiatr w tym okresie potrafi być bardzo chłodny mimo tego, że świeci słońce a temperatura powietrza to 20-23 stopnie. W nocy temperatura spada nawet do 10-13 stopni, więc na wieczorne wyjścia zdecydowanie kurtka.

5 – Ciesz się swoim wyjazdem do Egiptu! 🙂

Na miejscu przez cały rok jest nasza polska ekipa instruktorska. Także nasza rezydentka. A zatem w razie pytań śmiało możesz się kontaktować właśnie z nimi! Do zobaczyska! 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o wyjeździe indywidualnym lub grupowym do El Gouny to możesz kliknąć w poniższe linki. Zobaczysz tam szczegóły wyjazdu, takie jak dostępne zakwaterowanie, formy szkoleń, dostępny sprzęt i nie tylko.

 • wyjazd indywidualnylink
 • wyjazd grupowylink