Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce na kite-wakacje

Wyjazd na kite na wakacje – poradnik

Wybór odpowiedniej destynacji na kite wakacje nie jest taki prosty. Oczywiście możemy polegać na opiniach znajomych, doświadczonych instruktorów lub rekomendacji biura podróży. I owszem jest kilka spotów na Ziemii gdzie można jechać na kite “w ciemno” (jak np. Brazylia). Ale kiedy wychodzimy poza listę “top 5” zaczynają się schody… Należy uwzględnić kilka rzeczy:

  1. Wiatr – kiedy i jak wieje? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować?
  2. Akwen – jaka głębokość i jaka jest korelacja z waszym stopniem zaawansowania?
  3. Fale – czy występują i jakiej wielkości?
  4. Pływy i prądy – niuansy spotu, które mogą mieć duży wpływ na komfort Twojego pływania
  5. Bazy / szkoły kitesurfingu – jak ich umiejscowienie wpłynie na Twój czas i energię
  6. Baza hotelowa – bezpośrednio na spocie czy dalej? Jak sobie z tym radzić?

Wyjazdy kitesurfingowe – jak dobrze wybrać spot?

Po pierwsze – WIATR.
Jak wieje? Kiedy wieje? Co to za rodzaj wiatru? Czy w danym okresie będzie wiało? 

Tutaj posłużą nam przede wszystkim statystyki wiatrowe. Np. takie jak są zgromadzone w serwisie windguru na bazie danych archiwalnych. Przykład:


Alternatywnie można sprawdzić statystyki także na stronie whenwherekite.com. I wygląda to o tak:

A dla tych co nie lubią zagłębiać się w cyferki to najlepiej poczytać kilka blogów i recenzji na temat danego spotu. W Internecie jest tego całkiem sporo, nie wszystkie jednak rzetelnie napisane. Część z nich może być mocno subiektywna. Najlepiej więc szukać takich, które powstałe z ramienia lokalnej szkoły albo jakiegoś lokalesa. Osoby, które spędzają całe sezony na danym spocie są w stanie oszacować statystyki wiatrowe w dłuższym ujęciu czasowym niż przez pryzmat 1-2 tygodniowego wypadu. 

Pozwoli Ci to wybrać odpowiedni set sprzętu. Czyli jakie rozmiary latawców spakować oraz czy ewentualnie spakować foila, jeśli akurat w miejscu do którego się wybierasz często wieje słaby wiatr – oczywiście jeżeli pływasz na foilu 😉 


Często poza samą siłą i częstotliwością wiatru znaczenie ma kierunek oraz lokalne efekty wiatrowe, które mogą być nieujęte w prognozach, a więc i statystykach także. Efekty termiczne, pływy, pora dnia, czy stopień zachmurzenia mogą wpływać na siłę i kierunek wiatru na spocie. Wówczas “koniec języka za przewodnika” – zrób wywiad wśród lokalesów, poszukaj informacji na forach lub blogach. Pamiętaj, że u nas w biurze podróży EASY SURF Travel zawsze możesz liczyć na wsparcie informacyjne odnośnie wielu najpopularniejszych kite-spotów na świecie.

Akwen – jaki i dla kogo?

Po drugie – AKWEN 

Jaka jest głębokość? Jakie jest ukształtowanie dna – czy szybko robi się głęboko czy stopniowo? Jak daleko od brzegu będę mieć grunt? Wszystkie pytania dotyczące głębokości będą szczególnie ważne dla osoby początkującej, gdyż na etapie nauki sterowania czy pierwszych startów możliwość stanięcia na dnie mocno podnosi komfort nauki. Płytka woda sprzyja też dzieciom – z racji mniejszych gabarytów ciężej im się zaprzeć w wodzie powyżej pasa. Jeśli dopiero co ukończyłeś kurs i jeszcze nie czujesz się bardzo pewnie a planujesz już samodzielnie pływać – dobry spot z płytką wodą zdecydowanie umili ci wakacje i przyśpieszy progress

Przykłady spotów z płytką wodą

  • El Gouna, Egipt
  • Hamata, Egipt
  • Mauritius, Le Morne
  • Sycylia, Lo Stagnone
  • Fuerteventura, Sotavento (tylko na wysokim przypływie)
  • Wietnam, My Hoa (tylko na przypływie) 
  • Brazylia, Barra Grande (tylko na odpływie)

Przykłady spotów z głęboką wodą: 

  • Tarifa, Hiszpania
  • Rodos, Prasonisi
  • El Medano, Teneryfa
  • Cape Town, RPA

Fale – czyli jak utrudniają lub urozmaicają kite wakacje

Należy też zadać sobie pytania: czy są FALE? Jeżeli tak to jakie? Jakiej wielkości? Czy występują cały dzień czy jest to zależne od pływów? Osoby, które nigdy nie próbowały kitesurfingu na falach będą miały nie lada gratkę podczas pierwszych sesji na zafalowanym spocie. Zwłaszcza na przyboju. Spokojnie – tego da się nauczyć, dacie radę! Aczkolwiek warto być świadomym na co się szykujemy. A na miejscu wziąć dodatkową godzinę z instruktorem, który oswoi Cię z trudniejszym spotem.

Przykłady łatwych spotów bez fal: 

  • jak wyżej – spoty z płaską wodą

Przykłady spotów z fajną dobrą falą: 

  • Le Morne, Mauritius 
  • Brazylia: Tatajuba, Jericoacoara, Cumbuco, Paracuru i wiele innych miejsc
  • Fuerteventura, Sotavento 
  • Rodos, Prasonisi 
  • Sal, Cabo Verde

Pływy i prądy morskie

Dodatkowo warto zbadać czy spot jest zależny od PŁYWÓW albo PRĄDÓW MORSKICH? Informacje o pływach są dostępne w internecie. Wystarczy, że wpiszesz nazwę spotu lub najbliższego większego miasteczka i serwisy takie jak wisuki, tides4fishing lub tide-forecast podadzą Ci miesięczny rozkład pływów. A wówczas można zobaczyć jak duże są amplitudy. Jeżeli nie czujesz się pewnie w temacie pływów to warto zapoznać się z tym wpisem (pływy i ich znaczenie). Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak rozumieć pływy i jak się do nich dostosować. Upewnij się, czy pływanie podczas wysokiego lub niskiego stanu wody nie niesie za sobą zagrożeń. Są miejsca na świecie gdzie np. podczas odpływu wychodzi z wody ostra jak żyletki rafa, a podczas przypływu zalewa plażę. Co utrudnia lub uniemożliwia lądowanie latawca. Świetnym przykładem jest Fuerteventura, gdzie planujecie pływać tylko po płytkiej lagunie Sotavento a nie sprawdzicie wcześniej pływów to może się okazać, że przez cały Wasz pobyt laguna będzie wyschnięta! 

Informacje o prądach morskich nie są już tak łatwe do znalezienia – tutaj z pomocą przychodzą fora, blogi, doświadczeni kiteciarzy, ale przede wszystkim lokalesi. Prądy występują najczęściej na otwartych morzach i przy ujściach rzek (prąd rzeczny). Jeżeli zamierzasz pływać na lagunie lub w zatoczce to nie musisz się o to obawiać. Zawsze jednak warto zapytać w lokalnej szkole sportów wodnych.

Oto Tatajuba – jeden z lepszych spotów Brazylii. Widoczna laguna jest w połowie zalana, czasem potrafi wyschnąć do zera, a podczas przypływu ma głębokość 3m

Sezonowość wiatru i temperatury

Lokalizacje zagraniczne często mają swoje sezony, które nie zawsze pokrywają się z europejskimi porami roku. Zamiast 4 pór roku są np. pory deszczowe, suche i przejściowe (niestabilne) czy monsuny. A to koreluje z wiatrem. Jak np. wiejący w Brazylii pasat, który występuje regularnie w tym miejscu od sierpnia do grudnia/stycznia. Jeżeli w danym miejscu jest pora deszczowa, gdzie codziennie pada, a na drogach czy spotach jest błoto (jak np. w Tajlandii) to lepiej odpuścić daną lokalizację i zbadać czy w innym okresie są satysfakcjonujące statystyki wiatrowe. 


Temperatury mają znaczenie przede wszystkim dla Twojego komfortu. Jeżeli nie przeszkadza Ci pływanie w piance to zakres akceptowalnych spotów na pewno się zwiększa. Jeśli jednak bezwzględnie poszukujesz spotów, na których popływasz bez pianki to należy dokładnie sprawdzić temperatury powietrza oraz wody. Jeżeli na danym spocie temperatury wody mocno się zmieniają w ciągu roku (tak jak np. w Egipcie – przeczytasz o tym tutaj) to wystarczy, że przed wyjazdem sprawdzisz prognozę i zabierzesz odpowiednią piankę – krótką, długą lub wcale. Najlepiej zapytaj bezpośrednio w bazie, do której się wybierasz.

W El Gounie nie potrzebujesz pianki od maja do października, w pozostałych miesiącach przyda się długa pianka

Bazy i szkoły kite na miejscu – klucz do udanych kite wakacji

Następnie sprawdź czy w danym miejscu jest BAZA kite’owa i jakie ma zaplecze. Dobrze zorganizowana baza powinna mieć rescue aby w razie awarii czy nagłej zmiany warunków mogli Ci pomóc nawet z dala od brzegu. To daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza, jeżeli jesteś świeżo po kursie lub dawno nie pływałeś/aś. 

Mega przydatna jest pomoc beach-boyów na plaży. Z reguły pomagają oni przy starcie i lądowaniu kite, ale także dbają o porządek ruchu na spocie co przekłada się bezpośrednio na Twoje bezpieczeństwo. Tak to się odbywa w naszych bazach partnerskich w Egipcie (El Gouna oraz Hamata).


Baza na spocie, a szkoła kite nie zawsze idą w parze. Na świecie jest wiele szkółek, które nie są w bazie na stałe i tylko przyjeżdżają na spot rozstawiając się ze sprzętem – tzw. „szkolenie z busa” – popularne między innymi na Sardynii. W takich miejscach często trzeba liczyć się z niedogodnościami np. przejść kawał drogi ze sprzętem na grzbiecie. Nie ma gdzie schować swoich rzeczy, nie ma gdzie się przebrać czy kupić wodę.

W El Gounie bazy są bezpośrednio na spocie, dosłownie 20m od wody. W bazie Kitepower gdzie urzędujemy cały rok znajdziesz szafki na kluczyk, prysznice, kompresory, leżaki, restauracje z pysznym jedzeniem i bar z kawką czy drinkiem. Sam rozmiar bazy jest całkiem pokaźny 😉 a więc każdy znajdzie dla siebie miejsca na relaks po pływaniu. Tutaj miło spędzisz cały dzień bez konieczności powrotu do hotelu a niepływający kompani wyjazdu będą mieli co robić i gdzie komfortowo wypoczywać w trakcie gdy Ty jesteś na wodzie.

Baza hotelowa – wybierz dobrze na kite wakacje

Ostatnim, bardzo istotnym elementem układanki jest LOKALIZACJA HOTELU. Czyli czy będziesz miał możliwość mieszkania w hotelu bezpośrednio na spocie czy będzie trzeba dojeżdżać. Jeżeli hotel i baza są w jednym miejscu – bum! Wygrałeś/aś w totolotka 😉 To najlepsza opcja na kite-wakacje. Najbardziej wygodna, najmniej uciążliwa. Gdzie znajdziesz takie hotele? Np. w Soma Bay w Egipcie czy w Ilha do Guajiru (tam gdzie jeździmy do Brazylii).

Jeżeli jednak hotel jest oddalony od spotu to trzeba rozważyć kwestię transportu. Czasem jest to związane z koniecznością najmu auta, a więc i z dodatkowym kosztem oraz odpowiedzialnością. Inną opcją jest korzystanie z shuttle-busów o ile takie funkcjonują. To z kolei wiąże się z pilnowaniem rozkładu shuttle busa i limitowanymi opcjami przemieszczania się. Przy obu opcjach trzeba doliczyć extra czas, który poświęcamy na transfer czy powroty na obiady do hotelu. A jak wiemy często nie chce się już z pełnym brzuchem wracać na spot i przepadnie nam dodatkowa sesja na wodzie.


Są też miejscówki z dobrze rozwiniętym transportem jak np. w El Gouna w Egipcie. Tutaj dojazdy są „na wyciągnięcie ręki„. Dosłownie – bo wystarczy, że machniesz ręką a tuk-tuk zabierze Cię w dowolne miejsce w El Gounie. Szybko, tanio i o każdej porze. Ciężko znaleźć inne miejsce, które ma tak dogodną infrastrukturę w miasteczku.

Podsumowanie – dobór miejsca na kite wakacje

Wybór odpowiedniego spotu jest bardzo złożony i zajmuje sporo czasu, żeby dogłębnie przeanalizować wszystkie aspekty. Jeżeli wolisz oddać to zadanie w inne doświadczone ręce to najlepiej skorzystać z zaufanego biura podróży, które specjalizuje się w wyjazdach kitesurfingowych. Oni mają już wszystko przebadane i rozwieją twoje wątpliwości. U nas w biurze EASY SURF Travel zawsze chętnie doradzimy, który wyjazd (i lokalizacja) jest dla kogo i na jakie kite wakacje. Co innego będą potrzebować rodziny z dziećmi, osoby początkujące, osoby zaawansowane czy osoby szukające budżetowych wakacji.