Nasz Spot - Szkoła Kitesurfingu w Egipcie - EASY SURF Hamata

Skontaktuj się z nami

Bądź na bieżąco!

Spot w Hamacie

Spot kitesurfingowy w Hamacie oferuje doskonałe warunki dla kitesurferów na każdym poziomie zaawansowania. Oto najważniejsze aspekty, dla których warto wybrać właśnie tę lokalizację:


Warunki na akwenie:

 • Przestrzeń: Spot w Hamacie charakteryzuje się przestronnym akwenem, który wychodzi w stronę morza nawet do 800m płytkiej wody. Od strony nawietrznej otoczona mangrowcami i wysepkami. Jest to jedyna baza na spocie, a więc nigdy nie ma tu tłoku. Na lagunie nie ma rafy, a dno jest idealnie piaszczyste, dzięki czemu można pozwolić sobie na pływanie bez butów co w Egipcie jest rzadkością. Jest to idealne miejsce dla kitesurferów, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Dla jeszcze większego komfortu spot został podzielony na strefy: część dla pływających samodzielnie oraz strefa uczących się z instruktorem. Poza tym jest tutaj naprawdę dużo miejsca, bo można wypłynąć poza "zamykającą spot" rafę - uwaga! to opcja tylko dla naprawdę dobrze pływających ze względu na ryzyko zahaczenia rafy przy odpływie. 

 • Płaska i płytka woda: Tutaj cała laguna jest płaska. Zarówno za sprawą płytkiej wody (od kolan do pasa/klatki piersiowej - zależności od pływów), jak i mangrowców od północy, które dodatkowo wypłaszczają wodę i tworzą piękny krajobraz. To doskonałe warunki do nauki nowych trików i skoków. Dopiero przy mocniejszym wietrze powyżej 20 kts jest odczuwalny mały chop. 

Warunki wiatrowe:

 • Stabilny wiatr termiczny:

  W Hamacie wieje cały rok. To stabilny i ciepły wiatr o umiarkowanej sile między 12-30 węzłów. Od połowy maja do połowy października są najwyższe statystyki częstotliwości występowania wiatru (średnio 70-92% dni wietrznych w miesiącu). Miesiące listopad-marzec charakteryzują się nieco silniejszymi wiatrami z podobnym prawdopodobieństwem wiatru jak miesiące letnie.

  Znaczącą rolę dla wiatru odgrywa tu duży górski masyw w głębi lądu za Hamatą oraz pobliska pustynia, które w ciągu dnia mocno się nagrzewają i bezpośrednio wpływają na lokalny wiatr. Lokalny efekt wiatru termicznego połączonego z ciepłym powietrzem przesuwającym się znad gór nie jest uwzględniony w prognozach i najczęściej można dodać około 3-5 węzłów więcej do tego co jest w prognozie.

  Wczesnym rankiem wieje bardziej od brzegu (off-shore) i nieco szkwaliście, natomiast od około 9/10 rano kierunek wiatru zmienia się na side-shore, czyli wieje wzdłuż plaży. To najbardziej komfortowy kierunek wiatru tutaj. Jest stabilny i nabiera na sile w porze lunchu. Późnym popołudniem wiatr obraca się na side-on shore i wieje bardziej w kierunku brzegu słabnąc na swojej sile.

 • Kierunki wiatrów: Dominującym kierunkiem wiatru w Hamacie jest północny wiatr, który wieje równolegle do brzegu większość dnia. To zapewnia bezpieczne i wygodne warunki do pływania. Wczesnym rankiem wieje bardziej od brzegu (off-shore) i nieco szkwaliście, od około 9/10 rano kierunek wiatru zmienia się na side shore, a pod koniec dnia side-on shore.

Pływy:

 • Pływy w Hamacie nie grają istotnej roli, stan wody utrzymuje się przez cały dzień, a spot działa niezależnie od pływów

Temperatury:

 • Hamata przez większą część roku zachęca wyraźnie wyższymi temperaturami niż na północy Egiptu. Latem temperatura powietrza wynosi średnio około 30-40°C, podczas gdy zimą nie spada poniżej 20-25°C. Temperatura wody oscyluje w granicach 23-28°C, co sprawia, że przez około 6 miesięcy w roku można pływać bez pianki lub cienkiej 1-2 mm krótkiej piance. W miesiącach grudzień-luty przyda się długa pianka, szczególnie przy mocniejszym wietrze.

Hamata Time:

 • W Hamacie posługują się „swoim" własnym czasem innym niż w reszcie Egiptu - i to tylko po to, aby zoptymalizować czas na wodzie :) Czy to nie wystarczający dowód na to, że tu naprawdę żyje się kitesurfingiem? ;) W praktyce wygląda to tak, że zegar w Hamacie przesunięty jest o godzinę do przodu. Dzięki temu lepiej wykorzystamy dostępne światło dzienne, bo popływamy dłużej.

Piaszczyste dno, płaska i płytka woda otoczona mangrowcami!

Rozmiary latawców:

Zalecane rozmiary latawców zależą od Twoich preferencji i aktualnych warunków wiatrowych. Warto zabrać latawce o rozmiarach od 7m2 do 12m2. Jednak zalecamy monitorować prognozy pogody przed wyjazdem i dostosować rozmiary latawców do przewidywanego wiatru.

 Zabierz ze sobą na wyjazd:

 • piankę (przyda się raczej tylko w okresie listopad-luty),
 • krem z filtrem 30 lub wyższym,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • lycre z długim rękawem - szczególnie latem,
 • buty neoprenowe raczej nie będą konieczne, ale zwłaszcza osobom początkującym mogą zapewnić większy komfort podczas chodzenia po dnie.

EASY SURF to więcej, niż myślisz!

EASY

Historia EASY SURF sięga 2001 r, kiedy w Poznaniu powstał jeden z pierwszych internetowych surfshopów EASY-windsurfing. Później była mała szkoła wind i kitesurfingu na kempingu Chałupy 6. Dziś jesteśmy jedną z największych szkół w Polsce - działającą też poza granicami kraju! Prowadzimy całoroczną szkołę w Egipcie, szkolimy na Półwyspie Helskim w Chałupach i Jastarni, a razem z naszym biurem podróży odwiedzamy najlepsze spoty świata! Kompleksowo doradzamy naszym klientom w zakupie sprzętu. 

Chałupy

Od 2021 naszą największą szkołę znajdziecie na kempingu Solar, Chałupy 4. Mamy tu nowoczesną bazę, gdzie szkolimy indywidualnie i grupowo; dzieci, młodzież i dorosłych; początkujących i zaawansowanych. Organizujemy też słynne już obozy oraz kształcimy nowych instruktorów. Wpadajcie od maja do połowy września!

przejdź
jastarania

EASY SURF Jastarnia to nasz najnowszy projekt! Bazę otworzyliśmy w czerwcu 2020 roku, oferując dla kite- i windsurferów nową przestrzeń. A mówiąc dosłownie, jest jej tu mnóstwo! Ciesz się największą płycizną na półwyspie, bez tłoku, za to z równym wiatrem bez względu na kierunek!

przejdź
El Gouna

Szkolenia kitesurfingowe w egipskim kurorcie El Gouna. To tutaj szkolimy przez cały rok na doskonałym, wietrznym spocie i ogromnej, płytkiej lagunie. Na miejscu czeka na Was super baza, nasz Rezydent oraz polski team, który zajmie się Waszym szkoleniem i pokaże wszystkie uroki miasteczka.

przejdź
travel

Sezon u nas trwa cały rok! Już od 2009 roku organizujemy wyjazdy zagraniczne na najlepsze spoty świata. To, co je wyróżnia to świetna organizacja - czyli Wasza spokojna głowa. Nasze ulubione kierunki to: Brazylia, Mauritius, Sri Lanka, Meksyk, Kuba, Egipt i in. 

przejdź
experts

Szukasz sprzętu dla siebie? Skorzystaj z pomocy EASY SURF Experts. Doradzą Ci nasi specjaliści - instruktorzy doświadczeni i obiektywni, bo nie związani z żadną marką. Sprzęt zamawiamy prosto od producenta - nie musimy sprzedawać tego co zalega nam w magazynie... więc możesz nam zaufać. Wpadnij do nas i przetestuj różne modele!

... wymarzony spot jest tak blisko!

#yallaKITE