1. Kto może zapisać się na kurs kitesurfingu?
Kitesurfing jest sportem dla każdego. Nie ma górnej granicy wieku czy specjalnych wymagań co do predyspozycji fizycznych. Nasi najstarsi studenci liczą ponad 70 wiosen. Najmłodsi z kolei powinni ważyć, co najmniej 35 kg i mieć około 10 lat, aby moc bezpiecznie rozwijać swoje umiejętności i kontynuować rozpoczętą przygodę.
2. Co to jest IKO?
IKO to International Kiteboarding Organization czyli Międzynarodowa Organizacja Kiteboardingu odpowiedzialna za jakość i metodykę nauczania, szkolenie instruktorów oraz nadzór nad szkołami kitesurfingowymi na całym świecie. IKO jest tez organem wydającym certyfikaty uprawniające do wypożyczenia sprzętu na całym świecie. W naszej szkole kursy kitesurfingu prowadzone są przez licencjonowanych instruktorów IKO, zgodnie z standardami wyznaczonymi przez tą organizację. Po ukończeniu szkolenia otrzymasz od nas licencję IKO.
3. Czy to jest trudne?
Czy trzeba mieć jakieś specjalne umiejętności? Nie, kitesurfing jest prostszy, niż na to wygląda. Przede wszystkim ważne jest aby zrozumieć, ze pierwszym krokiem do sukcesu jest nauka kontroli latawca, wiec pierwsze kilka godzin kursu spędza się właśnie na tym. Pierwsze ślizgi student jest w stanie wykonać po 4 – 5 godzinach lekcji. Nie trzeba być silnym, czy specjalnie wysportowanym, gdyż kitesurfing to sport techniczny, a nie siłowy. Na kite doskonale radzą sobie kobiety i dzieci!
4. Czy to bezpieczny sport?
Tak, latawce są w pełni bezpieczne. Podczas kursu każdy student obowiązkowo uczy się jak używać systemów bezpieczeństwa, w które każdy latawiec jest wyposażony, a rozmiar latawca dobrany jest do warunków i wagi studenta. Ważne jest aby naukę zaczynać z licencjonowanym instruktorem, w szkole z nowoczesnym sprzętem. Nauka „z kolega”, który zazwyczaj posiada jeden latawiec zazwyczaj kończy się frustracja.
5. Jaki kurs wybrać na początek?
Podstawowy kurs kitesurfingu obejmuje poziomy IKO 1 + 2 czyli absolutne minimum do zastania samodzielnym kitesurferem. Zajęcia zaczynają się od nauki kontroli latawca, poznania systemów bezpieczeństwa, nauki bodydragow czyli jak generować moc poprzez ruchy latawca w oknie wiatrowym, zakładanie deski na nogi i pierwsze krótkie halsy w obie strony. Kurs ten pozwala na uzyskanie licencji IKO 1+2, która pozwoli na wypożyczenie sprzętu w większości miejc na świecie. Aby uzyskać pełną niezależność i nauczyć się dodatkowych umiejętności pod okiem instruktora warto poszerzyć kurs podstawowy do kursu IKO 1+2+3, podczas którego dodatkowo nauczymy się płynnej jazdy pod wiatr, zwrotów, jazdy na tzw. Switch’u, a nawet pierwszego skoku. Pełen kurs kitesurfingu pozwoli na uzyskanie pełnej niezależności w każdych warunkach. Jeśli jesteście bardzo sprawni, pływacie na windsurfingu, wakeboardingu czy jeździcie na snowboardzie możecie wybrać również wariant ekspresowy podstawowego kursu – jeśli nie uda się zrealizować w jego czasie pełnego programu to poszerzycie go do podstawowego lub pełnego kursu.
6. W ile dni ukończę podstawowy kurs?
Kurs podstawowy zazwyczaj trwa 2 -3 dni, biorąc pod uwagę, że szkolenia odbywają się rano i po południu w 2 godzinnym blokach. Jesteśmy elastyczni, więc zajęcia zawsze dostosowujemy do warunków wiatrowych i predyspozycji klienta.
7. Kurs indywidualny czy grupowy – który wybrać?
Wybór zajęć zależy od preferencji kursanta. Osoby chcące ukończyć kurs w krótkim czasie i ceniące indywidualne podejście z uwagi na możliwość intensywnego treningu powinny zdecydować się na kurs indywidualny. Jest on droższy od kursu grupowego, ale czas kursu przeznaczony jest tylko na jedna osobę. Zajęcia grupowe (w grupach 2-osobowych) pozwalają z kolei na wzajemna obserwacje i analizę ćwiczeń wraz z instruktorem, co zdecydowanie wpływa na zrozumienie „na żywo” popełnianych błędów. Istotnym czynnikiem jest tez wzajemna motywacja w grupie. Cena kursu jest niższa, ale czas kursu zostaje wydłużony.
8. W jakich godzinach odbywają się szkolenia?
Zajęcia odbywają się w godzinach otwarcia bazy, czyli od 9 – 18, a ich konkretne godziny ustalamy z dnia na dzień w oparciu o prognozy wiatrowe i preferencje kursanta.
9. Ile godzin potrzeba do opanowania kitesurfingu?
Aby nauczyć się pływać i uzyskać niezależność potrzeba około 7 – 12 godzin zajęć z instruktoem. Oczywiście predyspozycje każdego studenta wpływają na czas w jakim uzyskuje się niezależność, ale program IKO jest stworzony tak, aby większość studentów była w stanie wypożyczyć i samodzielnie praktykować po podstawowym. Jedni robią kurs szybciej i udaje im się w ramach podstawowego kursu opanować umiejętności przewidziane w ramach pełnego kursu a inni potrzebują trochę więcej czasu. Jedno jest pewne – jeśli tylko i wyłącznie chcesz – to gwarantujemy, że nauczymy cię kitesurfingu. W naszym kilkunastoletnim doświadczeniu szkoleniowym nie spotkaliśmy osoby, której nie dało się nauczyć kitesurfingu – wszystko kwestia czasu i własnej motywacji.
10. Zacząłem już wcześniej kurs kitesurfingu, ale go nie ukończyłem - jaką ofertę wybrać?
Jeśli ukończyłeś/łas już kurs kitesurfingu najlepsza opcja będzie tzw. Kurs uzupełniający podczas którego instruktor dokona oceny nabytych wcześniej umiejętności i dopasuje indywidualny program nauczania. Dzięki personalnemu podejściu do klienta zapewniamy szybki progres i pewność, że zajęcia zakończą się sukcesem.
11. Ukończyłem/-am kurs, ale bardzo długo nie pływałem – jaki kurs wybrać?
Dla osób, które osiągnęły wcześniej umiejętności na poziomie IKO 1 + 2, ale miały dłuższą przerwę w pływaniu i nie czują się pewnie proponujemy kurs odświeżający – czyli tzw. refresher. Dostępny w dwóch wersjach – dla tych, którzy posiadają swój sprzęt lub dla tych którzy chcą odświeżyć umiejętności i wypożyczyć sprzęt do samodzielnego pływania.
12. Ile godzin kursu poświęcone jest nauce teorii?
Kursy kitesurfingu opierają się na praktyce i właśnie ona pozwala na szybkie nabycie umiejętności i czerpanie przyjemności z niezależnego pływania. Zaledwie 1 – 1,5h zajęć odbywa się na lądzie i jest to praktyka przeplątana z teorią: poznawania specyfiki ona wiatrowego, specyfiki pracy latawca i systemów bezpieczeństwa. Reszta zajęć odbywa się w wodzie.
13. Kiedy będę mógł wypożyczyć lub kupić sprzęt?
Wypożyczenie sprzętu możliwe jest po osiągnieciu umiejętności na poziomie IKO 1 i 2, czyli płynne starty z wody i umiejętne zatrzymanie się. Aby wypożyczyć sprzęt konieczne jest posiadanie karty IKO, która nieodpłatnie wystawiamy po kursie. Zakupu własnego sprzętu najlepiej dokonać po ukończeniu kursu – sprawdzicie czy na pewno sport Wam się podoba, przetestujecie na zajęciach różne rodzaje latawców, zasięgniecie opinii u instruktorów i innych kitesurferów i wtedy, w pełni świadomie dokonacie najlepszego wyboru.
14. Jaki sprzęt powinienem posiadać aby przystąpić do kursu?
Aby rozpocząć kurs kitesurfingu nie potrzeba mieć żadnego własnego sprzętu – całość, prócz pianki, którą można u nas wypożyczyć zapewniamy my. Jeśli jednak bardzo chcecie rozpocząć kompletować już własny sprzęt to zacznijcie właśnie od zakupu pianki i własnego trapezy (uprzęży). Na latawce i deskę przyjdzie czas po kursie.
15. Mam własny sprzęt i na nim chciałbym się uczyć - czy jest to możliwe?
Owszem, istnieje możliwość uczenia się na własnym sprzęcie. Cena za kurs na własnym sprzęcie pomniejszona jest o 15%. Nie zawsze jednak warto, gdyż po pierwsze nasz sprzęt szkoleniowy dostępny jest w szerokiej gamie rozmiarów – od 5 do 17m, a duże deski szkoleniowe ułatwiają pierwsze ślizgi. Wszystko to razem daje pewność, że sprzęt zawsze jest idealnie dopasowany do warunków panujących na wodzie. Dodatkowo nie warto „niszczyć” własnego sprzętu na pierwszych, nie zawsze udanych próbach.
16. Czy muszę wcześnie zarezerwować kurs?
Nie, kurs nie musi być rezerwowany z wyprzedzeniem, aczkolwiek warto to zrobić z uwagi na kilka czynników. Po pierwsze przy rezerwacji z wyprzedzeniem uzyskuje się zniżkę na kurs. Dodatkowo jest możliwość zarezerwowania instruktora mówiącego w Waszym języku oraz z góry planujemy godzinę rozpoczęcia pierwszych zajęć – unikniesz dzięki temu czekania na wolnego instruktora w dniu przyjazdu oraz wykorzystasz warunki do maksimum.'}{faq_koniec}