1. Jaki kurs kitesurfingu wybrać, by nauczyć się pływać i móc wypożyczać sprzęt?
By stać się samodzielnym kitesurferem, musisz ukończyć kurs na poziomie IKO 1+ 2. Wówczas będziesz potrafił bezpiecznie posługiwać się latawcem oraz pływać w lewą i prawą stronę. Po ukończeniu tego kursu, zarejestrujemy Cię w międzynarodowej organizacji IKO, która umożliwia wypożyczenie sprzętu oraz korzystanie z akwenów na całym świecie!
2. Nie wiem, czy kitesurfing mi się spodoba – jaki kurs wybrać?
W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest kurs IKO 1. Nauczysz się sterować latawcem oraz wykonywać tzw. body dragi czyli pływanie na brzuchu wykorzystując siłę latawca. Jeżeli ukończysz ten kurs z uśmiechem na twarzy to kolejnym krokiem będzie kurs IKO poziom 2
3. Co to jest IKO?
IKO czyli International Kiteboarding Organization (www.ikointl.com) to międzynarodowa organizacja kitesurfingowa. Zajmuje się ona szkoleniem instruktorów, opracowywaniem systemu szkolenia. Jej certyfikaty są honorowane w szkołach i bazach na całym świecie. Instruktorzy EASY SURF posiadają uprawnienia instruktorskie IKO, dzięki czemu po ukończeniu kursu u nas, zostaniesz zarejestrowany w IKO.
4. Co jeśli zrealizuje program kursu szybciej? Czy godziny przepadają?
NIE. Jeżeli zrealizujesz program kursu szybciej, to w ramach pozostałych godzin nauczymy Cię kolejnych, bardziej zaawansowanych elementów a nawet pierwszych tricków!
5. Od jakiego wieku można uprawiać kitesurfing?
W kitesurfingu nie ma limitów wiekowych! Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest, aby kursant ważył min. 40 kg. Wymagana jest też umiejętność pływania w pław. Najmłodsi kitesurferzy zaczynają w wieku nawet 7 lat najstarsi w wieku 65 lat, choć nie ma górnej granicy ;) W naszej szkole posiadamy specjalne małe latawce w rozmiarach 3.0 i 5.0 przeznaczone do nauki dzieci.
6. Na czym pływamy? Jak wygląda kitesurfing w rzeczywistości?
Na desce, sterując latawcem. Latawiec (kite) mamy przyczepiony do haka na naszym trapezie. Trapez, to pas opleciony wokół twojej talii, który utrzymuje całą moc latawca. Zatem nie Ty rękoma i własnymi siłami trzymasz latawiec, a on po prostu jest zaczepiony do owej uprzęży czyli trapezu :) Ważne jest, by sprzęt był odpowiednio dobrany do Ciebie. Mówimy tu zarówno o rozmiarze latawca (a ten zmieniamy w zależności od siły wiatru), jak i o wygodnym trapezie. Na kursie kitesurfingu w Jastarni masz bardzo duży wyboru sprzętu, więc na pewno dopasujemy go do Ciebie i Twoich potrzeb! Co więcej, posiadamy najnowszy sprzęt uznanych marek (Cabrinha, Airush, F-One, Nobile), co daje Ci bezpieczeństwo i komfort szkolenia.
7. W ile dni ukończę podstawowy kurs kitesurfingu IKO 1+2?
Wszystko zależy od warunków pogodowych. Pierwsze 2 godziny to zajęcia na plaży z małym latawcem, do których nie potrzeba dużo wiatru. Zajęcia na wodzie odbywają się, gdy wiatr wieje z siłą min. 11 węzłów. Kurs IKO 1+2 trwa około 8 godzin, co przy dobrych warunkach wiatrowych jesteś w stanie ukończyć w około 3-4 wietrzne dni. Jest to optymalny, najlepszy dla kursanta czas przyswajania wiedzy i umiejętności. Można również zrealizować 8-godzinne szkolenie w 2 wietrzne dni, ale wtedy kurs nie będzie tak efektywny.
8. W jakich godzinach będą odbywały się moje zajęcia?
Nasza szkoła pracuje od 9:00 do 19:00. Zajęcia ustalamy w oparciu o prognozę pogody i wasze preferencję. Jeżeli nie umówiliście się wcześniej ze swoim instruktorem lub nie podaliście preferowanych godzin zajęć na dany dzień, to zadzwonimy do was rano i poinformujemy o terminie zajęć.
9. Czy muszę wcześniej zarezerwować kurs?
Teoretycznie nie musisz. Możesz przyjść do nas "z marszu" i zapisać się w dniu kursu, ALE może się zdarzyć, że nie będzie miejsc lub rozpoczniesz zajęcia dnia następnego. Dlatego POLECAMY zarezerwować kurs wcześniej. Dzięki temu:
- możesz uzyskać zniżkę za wcześniejszą rezerwację
- masz pewność, że będzie dla Ciebie instruktor
- możesz umówić się na konkretną godzinę w dniu przyjazdu na pierwsze zajęcia.
- jeżeli nie jesteś w stanie zarezerwować kursu wcześniej, to postaraj się zadzwonić dzień przed przyjazdem - umówimy Cię na pierwsze zajęcia.
10. Gdzie zamieszkać na czas kursu?
Wszystko zależy od waszych wymagań. W Jastarni jest duża i zróżnicowana baza noclegowa - od tańszych domków czy pokoi po apartamenty i hotele. Są też kempingi, na których możecie cieszyć się surferskim klimatem życia przyczepowego. Możecie zamieszkać zarówno w namiocie. Osobom bardziej wymagającym polecamy m.in. Apartamenty Jastarnia, hotel Dom Zdrojowy lub Zatoka Komfortu.
Z większości miejsc noclegowych dojdziecie do nas w kilka/kilkanaście minut na pieszo. Unikniecie tym samym stania w korkach, co na półwyspie w sezonie letnim jest bardzo częstym zjawiskiem.
11. Moje dzieci chciały by nauczyć się kitesurfingu/windsurfingu. Niestety nie mogę jechać z nimi do Jastarni, a boję się puścić je same. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Oczywiście JEST! Przez całe wakacje prowadzimy obozy kitesurfingowe i windsurfingowe dla dzieci, młodzieży oraz studentów. Młodzież mieszka w przyczepach kempingowych lub pokojach w szkole i jest przez 24 godziny pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. Dodatkowo, na takim obozie uczestnik ma zagwarantowane codziennie 4 godziny zajęć z kitesurfingu (lub innych sportów w przypadku braku wiatru) oraz 3 posiłki serwowane w szkole. Co roku w naszej bazie właśnie taką formę szkolenia wybiera większość młodych ludzi.
Więcej informacji na temat obozów znajdziecie tutaj.
12. Który kurs lepiej wybrać – grupowy czy indywidualny?
Zarówno jeden i drugi rodzaj kursu ma swoje wady i zalety. Kurs indywidualny trwa mniej godzin, lecz podczas niego nie musicie zmieniać się z partnerem i czekać aż on wykona ćwiczenie. Kurs grupowy to więcej godzin szkolenia, lecz ćwiczenia wykonujecie na zmianę, podczas gdy partner was asekuruje, obserwuje i analizuje wasze błędy. Dodatkowo, ucząc się w grupie motywujecie się nawzajem i macie możliwość dokładnego „zwizualizowania” sobie danego ćwiczenia. Szkolenie grupowe jest tańsze, ale może okazać się dla Was mniej efektywne. Podsumowując, jeżeli przyjeżdżacie ze znajomymi, proponujemy Wam szkolenie grupowe. Mimo przerw na ćwiczenia partnera, jest ono bardzo skuteczne. Jeżeli macie mało czasu i cierpliwości oraz chcecie być niezależni, wybierzcie szkolenie indywidualne.
13. Po co uczymy się na początku pływać z latawcem bez deski (body dragi) a dopiero potem pływamy na desce? Czy to nie strata czasu?
Zdecydowanie nie! Body dragi to bardzo ważny element szkolenia kitesurfingowego. Po pierwsze, są one bardzo istotną umiejętnością, którą ze względu na bezpieczeństwo musi opanować każdy kitesurfer. Dzięki body dragom dopłyniemy do zgubionej deski lub wrócimy do brzegu w sytuacji awaryjnej. Ponadto podczas ich nauki trenujecie panowanie nad latawcem. Po opanowaniu wszystkich body dragów potraficie sterować kitem bez patrzenia w niebo. Ten etap umożliwia przejście do dalszych ćwiczeń, czyli startów z deską.
14. Kiedy kupić swój sprzęt – po kursie, czy przed, żeby skorzystać ze zniżki 15% (za szkolenie na własnym sprzęcie)?
Zdecydowanie lepiej nabyć sprzęt PO kursie. Szkoląc się w EASY SURF, macie możliwość przetestować podczas nauki różne rodzaje latawców, co ułatwi Wam znalezienie latawca dla siebie. Poza tym, nie warto uczyć się na własnym sprzęcie – pierwsze godziny z latawcem, to częste uderzanie nim o wodę. Zamiast niszczyć swój nowy sprzęt, lepiej zużywać nasz ;)
15. Ukończyłem kurs i chciałbym kupić sprzęt dla siebie. Co mam wybrać?
Po pierwsze zapoznaj się z naszym PORADNIKIEM dla kupujących, wyjaśni on wiele twoich wątpliwości. Następnie skontaktuj się z nami, prowadzimy jeden z największych sklepów wind&kite surfingowych w Polsce, na pewno znajdziemy coś na twoją kieszeń i pomożemy dobrać sprzęt pod ciebie.
16. Co daje mi wakeboarding? Czy warto wybrać się na kurs w bezwietrzny dzień, czy lepiej poczekać na wiatr?
Wakeboarding to sport bardzo zbliżony do kitesurfingu. Pływamy na takiej samej desce, różnicą jest napęd – w kitesurfingu ciągnie nas latawiec, w wakeboardingu motorówka. Wake to świetna wprawka do kitesurfingu. Technika startu z wody jest niemalże identyczna jak technika startu z latawcem. Ponadto, podczas pływania oswajamy się z deską i wiemy jak się na niej ustawić gdy już wystartujemy. Warto więc zafundować sobie taką "rozgrzewkę".